ثبت‌نام کرده‌اید؟
ورود
ثبت‌نام نکرده‌اید؟
ثبت نام

نورپردازی تعاملی

شرح

m.mirahmadi@gmail.com

   هنوز مشخص نشده!
   هنوز مشخص نشده!
   هنوز مشخص نشده!

نورپردازی شهری با قابلیت تعامل با شهروندان

هدف از نورپردازی شهری و طراحی طیف های نوری در فضای شهری به ساده ترین بیان، تحت تاثیر قرار دادن کیفیت زندگی افراد جامعه است، همچنین نورپردازی بر سیمای شهری و درک احساسی افراد از فضاهای مختلف و ارائه طراحی مطلوب برای فضاهای عمومی شهری که محل کار، استراحت و تفریح مردم هستند، اثرگذار است. امر نورپردازی شهری، زیبایی شناسی را در گستره شهری و از طریق نورپردازی خیابان ها و پیاده رو ها به بیننده معرفی می کند.
معمولاً شهروندان کمترین دخالت را در نورپردازی و دکوراسیون های شهری دارند، به طوریکه آنها تنها به عنوان عناصر منفعل در این فرآیند، در نظر گرفته می شوند. هدف پروژه حاضر این است که از شهروندان و نظرات آنها در نورپردازی اماکن شهری استفاده شود و از این افراد به عنوان عناصر فعال در زیباسازی شهر استفاده شود.
نورپردازی تعاملی را می توان به عنوان شاخه ای از هنر تعاملی در نظر گرفت. هنر تعاملی به اثری گفته می شود که تنها یک خالق ندارد. در هنر تعاملی، گاهی جای مخاطب و هنرمند عوض می‌شود. هنرمند مخاطب می‌شود و مخاطب هنرمند. در هنر تعاملی، مخاطب برای ورود و خروج از اثر هنری، حق انتخاب دارد، به بیان دیگر، هنرمند فضای بازی را برای مخاطب ایجاد می‌کند که شکل و فرم نهایی ندارد و تعامل مخاطب با اثر است که به دلخواه او، به اثر، شکل نهایی می‌دهد.
در نورپردازی تعاملی، به جای اینکه یک نورپردازی ثابت برای مکانی در نظر گرفته شود، این امکان برای رهگذران و افراد علاقه مند ایجاد می گردد تا در نحوه نورپردازی، دخالت کنند. این دخالت می تواند در انواع ویژگی های نورپردازی از جمله شدت، مکان، جهت و رنگ نور باشد.
در استارتاپ نور پردازی تعاملی، متخصصان حوزه الکترونیک و نور بر روی سیستم هایی کار می کنند تا این قابلیت به شهروندان داده شود که بتوانند بر نورپردازی های شهری تاثیر گذار باشند. در این استارتاپ در حال حاظر دو نوع لامپ نمونه سازی اولیه شده که یکی با استفاده از گوشی هوشمند و دیگری با سنسور نزدیکی قابلیت کنترل شدت و رنگ نور را فراهم می سازند. این لامپ ها نیاز به هیچ نوع سخت افزار اضافی برای راه اندازی و کنترل نداشته و قابلیت اتصال به سرپیچ های معمول و موجود را دارا می باشند.

فایل
فایل
انصراف
همکاران