fa-IR
دسترسی به تصاویر ماهواره، داده های Vector شبکه معابر ، POI، سرویسهای جستجو

دسترسی به نقشه و بانکهای اطلاعات مکان محور شهر تهران

دسترسی به تصاویر ماهواره، داده های Vector شبکه معابر ، POI، سرویسهای جستجو
توضیح
بتازگی سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران با همکاری شرکت رایانه روژینا به عنوان مجری رسمی خدمات اطلاعات مکانی، اقدام به ایجاد دسترسی به خدمات تبلیغی بر روی نقشه تهران، سرویسهای جستجوی پیشرفته، بانکهای مهم شهری و حتی تصاویر هوایی و ماهواره ای برای شهر تهران کرده است. پیش از این، شرکت روژینا به عنوان شرکت پیشگام در زمینه خدمات اطلاعاتی جغرافاییایی مبتنی بر وب، در سال 1387 نقشه تهران در آدرس اینترنتی map.tehran.ir و سرویسهای وابسته آن را به عنوان بازوی اجرایی و مجری شهرداری تهران برای دسترسی شهروندان راه اندازی کرده بود. آز آنجاییکه که خدمات ارائه شده با استقبال چشمگیری از سوی شهروندان مواجه شده بود، سرویسهای متعدد دیگری نیز هر ساله به این سایت افزوده شد. با اینجال بخش خصوصی و دیگر بخشهای دولتی، به منظور پردازش و تحلیل های داخلی و یا تولید محصولات جدید دارای ارزش افزوده، همچنان نیاز به دسترسی به بانکهای اطلاعاتی شهری و یا تصاویر ماهواره‌ای داشتند. اما مشکلاتی از قبیل بلاتکلیفی مالکیت معنوی داده‌های تولیدی، وجود احتمال سرقت اطلاعات، دسترسی‌ها و کپی‌های غیر مجاز و مکرر و حتی شیوه بروز رسانی‌های مستمر، همواره مانع برآورده شدن نیاز مشتریان بودند. حال آنکه در سال‌های اخیر حضور شرکت‌های نوپا با ایده های نوین در بازار موبایل و وب بیش از هر زمانی پررنگ شده و همین مساله نیاز به دسترسی به سرویس‌ها و بانک‌های اطلاعاتی غنی را در جهت تولید محصولات نو،آورانه دو چندان ساخته است.
چه خدماتی در دسترس هستند؟
در ذیل لیست مختصر و کوتاهی از خدمات قابل دسترسی آمده است:
- دسترسی به آرشیو کامل تصاویر ماهواره‌ای شهر تهران در طول یک دهه گذشته که شامل مناطق مرکزی و حاشیه‌ای شهر تهران است. تصاویر در طول سالهای مختلف از ماهواره‌های مختلف اخذ گردیده و کاربران می توانند با استفاده از آنها تغییرات کاربری زمینها، ساخت و سازهای جدید و غیر اصولی و سایر عناصر جغرافیایی را مطالعه و تحلیل نمایند. استخراج اطلاعات از تصاویر از طریق پردازش تصویر نیز یکی از کاربرهای مهم محسوب می‌شود.
- دسترسی به آرشیو تصاویر هوایی شهر تهران که دارای کیفیت و جزییات به مراتب بالاتر از تصاویر ماهواره‌ای شهر تهران است. از این تصاویر برای بررسی ادعاهای حقوقی، و حتی استخراج المانهای جغرافیایی دقیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.
- تبلیغ بر روی نقشه تهران در آدرس map.tehran.ir برای کسب و کارهای محلی مانند رستورانها، کافی شاپها، قنادی ها، گل فروشی ها و حتی فروشگاههای لباس و پاساژهای خرید و غیره. نقشه تهران هزاران بازدید در روز را به خود اختصاص داده و کسب و کار شما بر روی نقشه به بازدیدکنندگان به شکل متمایز نشان داده خواهد شد. تعداد نمایش و تعداد کلیک بر روی تبلیغات به مشتریان گزارش می‌گردد.
- دسترسی به نقشه های 1/1000 شهری که جزییات دقیقی از عوارض جغرافیایی شهر تهران را درون خود دارند. این نقشه ها با صرف هزینه زمانی و مالی زیاد در شهرداری تهران تهیه شده اند و دارای کاربردهای متعدد برای تحلیل اطلاعات جغرافیایی هستند.
- دسترسی به وب سرویس مهم جستجوی آدرس در تهران. با استفاده از این وب سرویس می‌توان رشته آدرس را که دارای نام محله و نام معبر و پلاک است ارسال و در پاسخ مختصات دقیق آدرس را دریافت کرد. اگر این آدرس در چند نقطه تهران موجود باشد، لیستی از همه آنها بدست خواهد آمد.
- دسترسی به وب سرویس جستجوی اماکن تهران. با استفاده از این سرویس در بیش از یکصد هزار مکان ثبت شده می توان جستجو کرد. جستجوهای ترکیب از مکان و معبر نیز امکان پذیر است. به عنوان نمونه کلیه رستورانهای حوالی میدان ولی عصر.
- دسترسی به وب سرویس مسیر یابی شهری. از طریق این وب سرویس می توانید کوتاهترین و یا سریعترین مسیر بین دو نقطه را پیدا کنید. این وب سرویس بزودی امکان مسیر یابی با وسایل حمل و نقل عمومی را نیز می دهد.
- دسترسی به وب سرویسهای دیگر همچون جستجوی کدپستی به مختصات، جستجوی کد نوسازی، جستجوی ترافیک یک معبر خاص و یا ترافیک کلیه معابر شهر تهران
- دسترسی به بانک اطلاعاتی خط مرکزی شبکه معابر بصورت Vector، لایه های سطحی همچون پارکها، جنگلها، دریاچه ها و حدود و وضعیت طرح های ترافیک همه در قالب فایلها Vector
- دسترسی به کل بانک نقاط مهم شهری تهران (POI Bank) که بیش از یکصدهزار نقطه را پوشش می دهد.
- تولید نقشه های موضوعی خاص با رنگ بندی، فونت گذاری با ابعاد و بزرگنمایی مد نظر مشتری به شکل فایلهای PDF و یا شیتهای بزرگ GeoTiff. این نقشه ها کیفیت بالایی دارند و می توان با هزینه اندک آنها را در ابعاد بزرگ چاپ و بر روی دیوار اتاق نصب کرد.
توضیحات مالی
هزینه دسترسی به اطلاعات بر اساس هویت متقاضی (غیر انتقاعی، تجاری، دانشگاهی و دولتی)، گستره انتشار اطلاعات ، حجم مشتریان و یا بازدید کنندگان متغیر خواهد بود. لذا بر اساس نظام قیمت گذاری دینامیک، هزینه دسترسی و لایسنس ارائه می شود. در این فرایند فرمهای مخصوصی هست که مشتریان باید تکمیل نمایند و با تکمیل آنها، قیمت نهایی مشخص و اعلام می شود. هزینه های دسترسی به وب سرویس ها به شکل Transaction Based بوده و برای دسترسی به لایسنس های بانکهای اطلاعاتی، بر اساس شناسایی هویت و ابعاد پروژه محاسبه می شود. هزینه خرید داده های 1/1000 و تصاویر ماهواره و هوایی به شکل کیلومتر مربع و شیت های اطلاعاتی و به شکل فیکس قیمت گذاری شده است. لذا بر اساس نوع تصویر و سال تصویر، قیمت به مشتری اعلام خواهد شد.
مدارک لازم برای ارائه خدمات
جهت تقاضای خدمت لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید. اگر به نمایندگی استارتاپ فرم را تکمیل می کنید، حتما نام استارتاپ خود را قید نمایید. تقاضاهایی که به عنوان تقاضای شخصی تکمیل می شوند در اولویت اول رسیدگی قرار نمی گیرند. لذا اگر داده و سرویسها را جهت پروژه مهم استارتاپ و یا طرح تجاری خاصی می خواهید، حتما گزینه مناسب را انتخاب کنید و سوالات فرم را دقیق پاسخ دهید. بر اساس ضوابط مدون شهرداری تهران، ارائه خدمات اطلاعات مکانی، منوط به شناخت نیاز مشتری، هویت دقیق مشتری می باشد. لذا فرمهای ناقص و یا تقاضاهای استفاده شخصی از اطلاعات، اولویت بالایی برای رسیدگی ندارند.
http://data.rojina.com