fa-IR

مرکز چه کاری انجام می‌دهد؟

راه‌اندازی استارت‌آپ کار چندان سخت و پرهزینه‌ای به‌نظر نمی‌رسد، معمولا کار از ایده‌ا‌ی جذاب شروع می‌شود.

اما داستان استارت‌آپ‌ها در واقع چندان ساده نیست و در دنیای استارت‌آپ‌ها شکست بسیار رخ می‌دهد. البته این موضوع نباید باعث ترسیدن و عقب‌کشیدن بشود. باید تلاش کرد و در کنار ایده خلاقانه، فرایند تجاری‌سازی را به درستی پیاده کرد و نهال نوپا را از مرحله‌ی ایده تا عرضه‌ی محصول به بازار و و سودآوری پیش برد.

در این فرایند شما باید تیم استارت‌آپی خود را تشکیل بدهید و سپس با یادگیری مهارت‌های لازم و کسب تجربه‌ی عملی از کار کردن روی ایده‌ی خودتان، توانمندی لازم را برای راه‌اندازی استارت‌آپ موفق را به ‌دست آورید.

در این مسیر حمایت، آموزش و راهنمایی‌های مشاوران و مربیان کسب‌وکار و فناوری نقش کلیدی دارد؛ کسانی که دارای دانش عمیق و تخصصی هستند و پیش از شما مسیر خلق یک استارت‌آپ موفق را طی کرده‌اند. در پایان مسیر، ایده‌ی شما باید تبدیل به یک حداقل محصول قابل قبول (Minimum Viable Product) همراه با یک برنامه‌ی کسب‌وکار (Business Plan) واقعی و جذاب شود و بتواند برای تأمین مالی به سرمایه‌گذاران ارائه شود.

در "مرکز حمایت و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا فاوا" تلاش می‌کنیم تا به شما در این فرایند تجاری‌سازی کمک کنیم. اینجا در مراحل مختلف کار می‌توانید انتظار دریافت خدمات گوناگونی را برای ایجاد و توسعه‌ی استارت‌آپ‌ خود داشته باشید:

چگونه ایده ثبت کنیم (مراحل ثبت ایده)

تاکنون چند ایده‌ی سودآور داشته‌اید که نتوانسته‌اید آن‌ها را اجرا کنید و کسب‌وکارتان را راه بیاندازید؟ آیا با استارت‌آپ‌های موفقی مواجه شده‌اید که همان ایده‌‌ی شما را اجرا کرده‌اند؟ آیا فکر کرده‌اید چرا در اجرای ایده‌تان موفق نشده‌اید؟

بسیاری از افراد صاحب ایده برای شروع اجرای ایده‌شان با چنین ترس‌هایی مواجه‌ هستند:

بزرگ‌ترین و موفق‌ترین کارآفرینان امروز هم در ابتدای مسیرشان با این ترس‌ها مواجه بوده‌اند. اما آن‌ها بر این ترس‌ها غلبه کردند و قدم در راه اجرای ایده‌شان گذاشتند. در دنیای امروز داشتن ایده‌ی کسب‌وکاری جذاب، هیچ مزیتی برای شما ایجاد نمی‌کند؛ بلکه کسی برنده است که هر چه زودتر (و نه لزوما هر چه بهتر) آن ایده را به محصول و خدمتی که قابل فروش در بازار است، تبدیل کند. برای این منظور شما اول باید با "تحقیقات بازار" کشف کنید مشتری واقعا چه خواسته‌ای دارد و چقدر ایده‌تان قابل اجرا فروش است. سپس زمان اجرای ایده فرا می‌رسد.

اما اگر توانمندی کسب‌وکاری، فنی و سرمایه برای اجرای ایده‌های‌تان در فضای فناوری اطلاعات و ارتباطات ندارید، نگران نباشید! ما در مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا به شما کمک می‌کنیم تا «فرصت پیاده‌سازی» ایده‌های نوآورانه‌تان را در عمل به‌دست آورید.

برای این منظور شما باید گام‌های زیر را طی کنید:

  1. 1. در وب‌سایت مرکز ثبت‌نام کنید.
  2. 2. با تکمیل فرم مخصوص، ایده‌تان را در مرکز ثبت کنید.
  3. 3. بازخورد ایده‌تان را از مربیان و مشاوران مرکز دریافت کنید.
  4. 4. در صورت نیاز ایده‌تان را اصلاح نمایید.
  5. 5. تیم استارت‌آپی خود را بسازید و کار را آغاز کنید!

مراحل نقش یابی در تیم و رشد

تجربه نشان می‌دهد هیچ استارت‌آپ موفقی با تلاش یک نفر به نتیجه نرسیده است. چرا؟ پیش از هر چیز نباید فراموش کنید برای راه‌اندازی کسب‌وکار، راهی سخت و طولانی در پیش دارید که در آن با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم خواهید کرد. شما در این مسیر نیازمند دریافت دل‌گرمی برای انجام کارها و پی‌گیری‌های لازم تا به نتیجه رساندن ایده‌ی خود هستید. شما در این فرایند به تخصص‌های مختلف کسب‌وکاری و فنی هم نیاز دارید که معمولا به‌سختی در یک نفر جمع می‌شوند. حالا بهتر می‌شود فهمید چرا با تشکیل یک تیم استارت‌آپی می‌توانید مسیر از ایده تا کسب‌وکار را سریع‌تر، آسان‌تر و با ریسک کم‌تر طی کنید.

یک تیم استارت‌آپی از افرادی با ایده‌ها، انگیزه‌ها، سلایق، تخصص‌ و شخصیت‌ متفاوت تشکیل می‌شود. در فرایند حرکت از ایده به‌سوی محصول / خدمت قابل عرضه به بازار این تفاوت‌های فردی می‌تواند چالش‌های فراوانی ایجاد کند. اما نباید فراموش کنید که تک‌تک این افراد در موفقیت تیم سهیم‌اند و مسئولیت دارند. مربیان باتجربه‌ی مرکز در فرایند تیم‌سازی و حرکت تیم به‌سوی جلو به شما کمک خواهند کرد.

شما برای ورود به مرکز، تشکیل تیم‌تان و طی کردن مراحل توسعه‌ی کسب‌وکار باید ابتدا در وب‌سایت مرکز ثبت‌نام کنید. سپس:

اگر فرد صاحب ایده هستید:

با مرور آگهی‌های جذب هم‌تیمی یا هم‌کار در وب‌سایت مرکز، برای عضویت در تیم استارت‌آپ مورد نظر درخواست خود را ثبت کنید.

حالا می‌‌توانید با اعضای تیم‌تان کار روی استارت‌آپ‌تان را آغاز کنید!

ارائه‌ی مشکلات و نیازهای شرکت‌های تجاری

اغلب شرکت‌ها و کسب‌وکارهای فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات برای موفق شدن حوزه‌های خاصی از این صنعت تمرکز می‌کنند. با این حال همیشه حوزه‌های مکمل فعالیت اصلی یا حوزه‌های جذاب جدید کاری وجود دارند که شرکت‌ها به‌دلیل کمبود منابع یا نداشتن ایده‌های نوآورانه نمی‌توانند به این حوزه‌ها وارد شوند.

امروزه استارت‌آپ‌ها یکی از منابع اصلی شناسایی و جذب ایده‌ها و فناوری‌های نوآورانه‌ برای سازمان‌های بزرگ هستند. شرکت‌های در حال فعالیت صنعت فاوا، به روش‌های مختلفی از چابکی و نوآوری‌ نهفته در ذات استارت‌آپ‌ها بهره می‌گیرند. شناخته‌ شده‌ترین روش‌ها در این زمینه عبارتند از:

دستگاه‌ها و سازمان‌های بخش دولتی نیز می‌توانند با شرح و بیان نیازها و مشکلات خود از کمک تیم‌های نوآور و متخصص استارت‌آپی برای تولید محصولات / خدمات فاوای مورد نیاز خود استفاده کنند.

هم‌چنین مراکز شتاب‌دهنده‌ی بخش خصوصی و پارک‌های علمی و فناوری نیز می‌توانند با تخصیص امکانات و زیرساخت‌های خود به استارت‌آپ‌ها با مرکز همکاری نمایند.

شما می‌توانید با استفاده از خدمات مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا با تیم‌های استارت‌آپی در تعامل مستقیم قرار بگیرید

برای این منظور باید گام‌های زیر را طی کنید:

  1. 1. پس از مطالعه و پذیرش SLA مرکز، در سایت مرکز ثبت‌نام کنید.
  2. 2. فهرست و اطلاعات تیم‌های در حال فعالیت را در وب‌سایت مرکز مشاهده کنید.
  3. 3. با تیم‌های مصاحبه کنید و تیم / تیم‌هایی که با خواسته‌ها و نیازهای شما مطابقت بیش‌تری دارند را انتخاب کنید.
  4. 4. منابع وزیرساخت‌های مورد نیاز تیم‌ / تیم‌های منتخب را به آن‌ها تخصیص دهید و آن‌ها را تا دستیابی به نتیجه‌ی مورد انتظار همراهی کنید.
  5. 5. در صورت عدم نتیجه‌گیری از تخصیص منابع، در پایان یک دوره‌ی زمانی مشخص، تفاهم‌نامه را لغو و از مرکز خارج شوید.

مراحل ثبت ایده تا رشد و توسعه‌ی استارت‌آپ

تشکیل یک تیم قوی اگر چه اولین گام در مسیر رسیدن به خلق یک کسب‌وکار نوپای سودآور است؛ اما تنها عامل رسیدن استارت‌آپ‌ شما به موفقیت نیست. شما نیازمندی‌های دیگری هم دارید! اولین و مهم‌ترین نیازمندی شما برای موفقیت داشتن یک مدل کسب‌وکار با ویژگی‌های زیر است:

هم‌چنین استارت‌آپ‌ شما مثل هر کسب‌وکار دیگری برای طراحی و تولید محصول / خدمت خود، به منابع مختلف مالی و غیرمالی و هم‌چنین زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیاز دارید. این کسب‌وکار نوپا هم‌چنین برای سرعت‌بخشی به فرایند رشد خود و حرکت از ایده تا کسب‌وکار و پس از آن حرکت به‌سوی پایدارسازی کسب‌وکار و رسیدن به بلوغ، نیازمند دریافت مشاوره و راهنمایی از افرادی باتجربه دارد. مربیان و مشاورانی که به شما کمک می‌کنند تا از دوباره طی کردن مسیرهای اشتباه پرهیز کنید و با آزمون و خطای کم‌تر به موفقیت برسید. شما در هر مرحله‌ای از فرایند ایده تا بازار که باشید، نیازمند همکاری با شرکای تجاری و سرمایه‌گذاران نیز هستید.

ما در مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گیری کسب‌وکارهای نوپای فاوا «فرصت آغاز، رشد و توسعه استارت‌آپ‌» را در اختیار شما قرار می‌دهیم. شما می‌توانید علاوه بر ورود با تیم استارت‌آپ‌تان که از قبل تشکیل شده است، با ایده، تخصص فنی یا استارت‌آپ‌‌تان وارد مرکز شوید یا با کمک ما تیم استارت‌آپی‌تان را تشکیل دهید.

برای شرکت در فرایند رشد و توسعه‌ی استارت‌آپ باید:

قوانین، اساس‌نامه و اصول مربی‌گری و مشاوره

افرادی که قصد راه‌اندازی استارت‌آپ خود را دارند، معمولا افرادی کم‌تجربه هستند که از مشکلات و چالش‌های مسیر کارآفرینی و راه‌حل‌های آن‌ها باخبر نیستند و راهی را با آزمون و خطا طی می‌کنند و اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند که قبلا بارها تجربه شده و راه‌کارهای و راه‌حل‌های آن‌ها نیز یافته شده است. این موضوع خاص ایران نیست و در سراسر دنیا ـ حتی در موفق‌ترین اکوسیستم استارت‌آپی دنیا یعنی سیلیکون‌ولی ـ هم مصداق دارد.

راه‌کاری که برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاقات و تسهیل مسیر راه‌اندازی استارت‌آپ در دنیا تجربه شده است، استفاده از خدمات مربیان و مشاوران باتجربه است. افرادی که از دانش و تجربه‌ی کافی در زمینه‌های مختلف و مرتبط با راه‌اندازی، رشد و توسعه‌ی استارت‌آپ برخوردارند. مربیان و مشاوران با تکیه بر توانمندی‌های خود می‌توانند تیم‌های استارت‌آپی را در مسیر طراحی و توسعه‌ی محصول در فضای ارتباطات و فناوری اطلاعات و راه‌اندازی، مدیریت و توسعه‌ی کسب‌وکار راه‌نمایی و راهبری نمایند.

ما در مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا به شما امکان «مشارکت در کسب‌وکارها»، «ارائه‌ی خدمات مشاوره و مربی‌گری استارت‌آپ» را ارائه می‌دهیم.

برای این منظور باید گام‌های زیر را طی کنید: