fa-IR
سمینار«آشنایی با کارآفرینی اجتماعی و کسب‌وکار اجتماعی»

سمینار«آشنایی با کارآفرینی اجتماعی و کسب‌وکار اجتماعی»

۱۷ دی ۱۳۹۴
خیابان آزادی-خیابان حبیب اللهی-کوچه قاسمی-۵۰ متر بعد از درب شمالی دانشگاه صنعتی شریف-پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف
برگزار کننده
سمینار«آشنایی با کارآفرینی اجتماعی و کسب‌وکار اجتماعی»

دانشگاه صنعتی شریف

سمینار«آشنایی با کارآفرینی اجتماعی و کسب‌وکار اجتماعی» روز  پنج‌شنبه ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۴ از  ساعت ۹ تا ۱۲ در پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.


کارآفرینی اجتماعی، یکی از مفاهیم نوظهور در ادبیات مدیریت است. کارآفرین اجتماعی، شخص یا مؤسسه‌ای است که رویکرد یا راهکاری نوآورانه را برای کمک به حل یک مسئله اجتماعی (مانند فقر، اشتغال اقشار محروم و حاشیه‌ای، محیط‌زیست، اعتیاد، مسائل فرهنگی، کارآفرینی روستایی و کودکان کار) در پیش می‌گیرد. این صورت نوظهور از کارآفرینی، برخلاف کارآفرینی به شیوه معمول، تنها به دنبال سودآوری اقتصادی نیست و دغدغه و اندیشه اجتماعی در آن حضور پررنگی دارد؛ همان دغدغه‌هایی که پیگیری و تلاش‌های منجر به شکل‌گیری سازمان‌های مردم‌نهاد را توجیه می‌کند.

 

کسب‌وکارهای اجتماعی و بنگاه‌های اجتماعی، اشکال جدیدی از مؤسسات هستند که ازنظر اقتصادی خودگردان‌اند؛ اما هدف از تشکیلشان، یک هدف اجتماعی است. این شکل جدید از مؤسسات، ظرفیت‌های زیادی برای پاسخگویی به نیازهای اجتماعی کشورمان دارند. این سمینار، تلاش خواهد داشت که از طریق طرح مباحث زیر و با مرور مثال‌ها و نمونه‌هایی از تجارب داخلی و بین‌المللی، مفاهیم ذکرشده را برای حضار تبیین نماید:

  توسعه پایدار و ضرورت توجه به نوآوری‌های اجتماعی جهت نیل به آن؛

 آشنایی با مفاهیم کارآفرینی اجتماعی و کسب‌وکار اجتماعی؛

 نگاهی به تمایزهای بنگاه‌های اجتماعی با بنگاه‌های اقتصادی معمولی؛

 نگاهی به تمایزهای بنگاه‌های اجتماعی با مؤسسات خیریه؛

 معرفی مزایا و کارکردهای ویژه بنگاه‌های اجتماعی؛ نگاهی به شیوه‌های تأمین مالی کسب‌وکارهای اجتماعی؛

 نگاهی ویژه به نمونه‌های برگزیدهٔ کارآفرینی اجتماعی در ایران و جهان.

هزینه شرکت در این سمینار، بیست هزار تومان است. البته طبق هماهنگی‌های صورت گرفته، برای فعالان سمن‌های مردم‌نهاد و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تخفیف پنجاه‌درصدی در نظر گرفته شده است. از این دودسته عزیزان خواهشمندیم که تا روز قبل از برگزاری این نشست، مدرک مربوطه را به ایمیل socialristip@gmail.com بفرستند. (تصویر کارت دانشجویی برای دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و برای فعالان سازمان‌های مردم‌نهاد هر مدرکی که ثابت می‌کند که در یک سازمان مردم‌نهاد مشغول به فعالیت هستید)