fa-IR
مهاجرت کسب‌وکارها از اصفهان
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اصفهان مطرح کرد

مهاجرت کسب‌وکارها از اصفهان

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان گفت: یکی از پارامترهای مانع کسب‌و‌کار مربوط به نحوه اجرای قوانین مالیاتی، تامین اجتماعی و اجرای ۱۲۰ درصدی به جای ۱۰۰ درصدی قوانین در این استان است که موجب مهاجرت کسب و کار از اصفهان می‌شود.

محمد اطرج در خصوص این‌که چرا اکوسیستم کارآفرینی در کشور و اصفهان دچار ضعف است، اظهار کرد: به دلیل اینکه عمده کسب‌وکارهای سنتی ما از بازار و حجره شروع شده‌اند، آنها تمایل زیادی به پذیرش نوآوری ندارند.

او با بیان این‌که بسیاری از فعالان اقتصادی و کارآفرینان باسابقه استان آشنایی زیادی به حوزه ICT ندارند، تاکید کرد: به این دلیل سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در حوزه استارت‌آپ‌ها نداریم از سوی دیگر صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه برای حمایت از وجود ندارد.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اصفهان با انتقاد از هم‌افزایی ضعیف بخش خصوصی و دولتی اصفهان، گفت: در سال 94 و 95 اتاق فکر ICT اصفهان را با حضور ذینفعان ایجاد شد، اما به دلیل ضعف کار گروهی متاسفانه این حرکت جمعی دچار تضعیف شد.

او در خصوص موانع پیش روی کسب و کار در اصفهان، اظهار کرد: یکی از پارامترهای مانع کسب و کار مربوط به نحوه اجرای قوانین مالیاتی، تامین اجتماعی و اجرای ۱۲۰ درصدی به جای ۱۰۰ درصدی قوانین در این استان است که موجب مهاجرت کسب‌و‌کار از اصفهان می‌شود.

اطرج با بیان این‌که تیم‌های استارت‌آپی بسیاری کار خود را از اصفهان آغاز کردند، افزود: اصفهان در دهه ۸۰ با راه‌اندازی سیستم پرداخت با پوز به عنوان نخستین نمونه تجارت الکترونیک پیشتاز کشور بود، اما با توجه به تمرکز بودجه‌ها و منابع در تهران، هر کارآفرینی که تمایل به انجام کار بزرگی دارد، ناچار به مهاجرت پایتخت است.

او تصریح کرد: شرکت‌های موفق به دلیل دسترسی به بازار، بودجه و امکانات کشور، جذب پایتخت می‌شوند که این یکی از ایرادات بزرگ سیستم دولتی است که با عدم تمرکززدایی، بین استان‌ها تقسیم کار نداشته است.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان ادامه داد: حتی برخی کسب و کارهایی که در اصفهان شروع و به دلایلی ترجیح به ادامه کار می‌دهند، اکنون در مخاطره با کسب‌و‌کارهایی که از تهران به آنها هجوم آورده و با قیمت‌شکنی خود، موجب نابودی استارت‌آپ‌های بومی اصفهان می‌شوند.

او با تاکید بر اینکه سعی در قانونمند کردن حوزه تجارت الکترونیک در اصفهان داریم، تصریح کرد: شرایط اصفهان در استارت‌آپ‌ها زیاد بد نیست، البته برخی هنوز کسب‌و‌کارهای خود را ثبت نمی‌کنند، از سوی دیگر شرکت‌های بزرگ اجازه رشد شرکت های کوچکتر را نمی‌دهند.