fa-IR
بازگشت یک‌هزار نخبه به کشور و راه‌اندازی استارت‌آپ
قائم‌مقام در امور بین‌الملل معاونت علمی خبر داد

بازگشت یک‌هزار نخبه به کشور و راه‌اندازی استارت‌آپ

قائم‌مقام در امور بین‌الملل معاونت علمی از بازگشت یک هزار نخبه به کشور خبر داد و گفت: این نخبگان اکنون در کشور با راه‌اندازی استارت‌آپ‌هایی، بسیاری از فارغ‌التحصیلان را مشغول به کار کرده‌اند.

علی‌مرتضی بیرنگ اظهار کرد: طی سه سال گذشته در راستای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان خارج از کشور که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان در حال انجام بوده تعدادی از این افراد به کشور بازگشته‌اند.

رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری افزود: در قالب این برنامه یک هزار نفر از متخصصان و کارآفرینان ایرانی برجسته از خارج به ایران برگشته و به کار مشغول شده‌اند.

بیرنگ با اشاره به فعالیت نخبگان بازگشته به کشور گفت: این افراد کارهای پژوهشی و اکادمیک را در پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها انجام می‌دهند.

قائم‌مقام در امور بین‌الملل معاونت علمی اظهار کرد: تاکنون و بر اساس آخرین آمار، ۶۲ شرکت و استارت‌آپ توسط نخبگان بازگشته به کشور راه‌اندازی شده که در هر یک از این شرکت‌ها بیش‌از ۵۰ نفر از افرادی هم که به کشور بازگشته‌اند مشغول به کارشده‌اند.

او با تاکید بر اینکه به‌واسطه این اقدام، اشتغال‌زایی برای داخل و خارج به وجود می‌آید که این از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیرنگ افزود: همچنین طبق بررسی‌ها بیش‌از هزار نفر از تحصیل‌کرده‌های ممتاز داخل کشور در استارت‌آپ‌های ایرانیان مقیم خارج مشغول به کارشده‌اند.