fa-IR
نامه ۱۰‌ها کارآفرین فناوری اطلاعات به رییس جمهوری

نامه ۱۰‌ها کارآفرین فناوری اطلاعات به رییس جمهوری

حدود ۱۰۰ متخصص و کارآفرین فناوری اطلاعات در نامه‌ای به رییس جمهور، ضمن انتقاد به اختلالات اینترنتی، خواستار رسیدگی به مشکلات اخیر شدند. متخصصان و کارآفرینان فناوری اطلاعات داخل کشور (که تا زمان تنظیم این گزارش امضاهای آن‌ها نزدیک به ۱۰۰ نفر رسید) در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی که رونوشت آن به شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی امنیت ملی ارسال‌شده است، به‌شدت از وضعیت ارتباطی کشور انتقاد کرده و آن را فلج‌کننده خوانده‌اند.

در متن این نامه آمده است:

«این روزها که با گسترش اخباری مواجه هستیم که امید و اعتماد مردم را هدف می‌گیرد، باعث تاسف است که اقداماتی از سوی قوه قضاییه و دولت باعث تشدید این ناامیدی در بین نسل جوان متخصص و کارآفرین می‌شود. موج نگران‌کننده‌ای که با دستور قضایی و با بستن دسترسی عموم جامعه به تلگرام شروع شد، اکنون به یک انسداد عمومی روی پروتکل‌های ارتباطی اینترنتی و اختلال فراگیر در بسیاری از سرویس‌های اینترنتی تبدیل‌شده است. این وضعیت بر کسب‌وکار بسیاری از ما تاثیر منفی بسیار شدیدی گذاشته و فعالیت‌های روزانه ما را مختل کرده است.

وقت و انرژی روزانه ما که صرف تحقیق و توسعه فناوری‌های بومی می‌شد، اکنون صرف برطرف کردن ۱۰‌ها مشکلی است که این اختلال‌ها در شبکه‌های ارتباطی و سرویس‌های زیرساختی ما ایجاد کرده است. پروتکل‌های شبکه‌ای مسدود و سرویس‌های ابری، شبکه‌های CDN، سرویس‌های حفاظتی و زیرساخت‌های مورد استفاده ما فیلتر شده‌اند و بسیاری از خدمات آنلاین ارایه شده از سوی ما از کار افتاده‌اند. سایت‌هایی که مرجع دریافت اطلاعات، رفع مشکلات، مطالعه، تحقیق و تبادل نظر مهندسان نرم‌افزار ایرانی با جهانیان است، مسدود و از دسترس خارج شده‌اند. ما که در دولت شما به رفع انسداد سرویس‌های جهانی امید داشتیم، اکنون به‌جایی رسیدیم که نگران سرنوشت هر بسته دیتای ارسالی روی شبکه هستیم.

آقای رییس جمهور

جامعه فناوری اطلاعات در این روزها عملا نیمه فلج شده است. به دلیلی تحت عنوان «مبارزه با باج افزار» اکثر پروتکل‌های پرکاربرد اینترنتی قطع و ارتباطات شبکه‌ای جامعه فناوری اطلاعات از کار افتاده است.

آقای رییس جمهور

آنچه تاکنون موجب توسعه فضای کسب‌وکارهای نوپا شده، نه سیاست‌گذاری دولت است و نه بودجه‌های میلیاردی. کسب‌وکارهای نوپای خودگردان بودند که بر بستر دسترسی به فضای نسبتا آزاد اینترنت جوانه زدند و امکان شکوفایی بدون دخالت حاکمیت یافتند. اکنون با سیاست‌های جدید دغدغه بزرگ دیگری بر انبوه دغدغه‌های کارآفرینی در حوزه فناوری اطلاعات اضافه شده و آن نگرانی از قطع و فیلترینگ بی‌دلیل خدمات ما و خدمات مورداستفاده ماست.

آقای رییس جمهور

حوزه فناوری اطلاعات در دنیا بااستعدادترین افراد و نخبگان را به‌راحتی با امکانات فراوان و ویزاهای کارآفرینی جذب می‌کنند. افرادی که در ایران هستند، به‌رغم وجود فرصت‌های بسیار برای مهاجرت، به عشق مردم و میهن مانده‌اند و با امکانات محدود سعی در خلق ارزش برای هم‌میهنان دارند. آنچه در این روزها بر ارتباطات اینترنتی می‌رود، نتیجه‌ای جز دلسرد شدن این متخصصان و کوچ بیشتر و بیشتر آن‌ها به خارج از کشور ندارد. در این صورت چه کسانی می‌خواهند برای تولید فناوری‌های بومی کمک کنند؟ عهد شما با ما تشویق نخبگان مهاجرت کرده به بازگشت بود، آیا این روش‌ها، نخبگان مانده در کشور را به کوچ کردن سوق نمی‌دهد؟

آقای رییس جمهور

تولید خدمات و فناوری ایرانی، نیازمند ایجاد فضا برای متخصصان ایرانی است. نمی‌شود از تولید و کالای ایرانی دم بزنیم اما به هر دلیل امنیتی یا سیاسی فضا و عرصه فعالیت را بر تولیدکنندگان آن‌ها ببندیم. تولید و ارزش‌آفرینی اقتصادی امنیت کسب‌وکار نیاز دارد، نیروی متخصص نیاز دارد، سرمایه‌گذار مولد نیاز دارد. روشی که حاکمیت در ایجاد محدودیت‌ها در اینترنت طی این چند هفته در پیش‌گرفته، امنیت را از کسب‌وکارها سلب کرده و متخصص و سرمایه‌گذار را از کشور فراری می‌دهد.

«باید فضای رقابتی به وجود بیاید»، «باید فضای باثبات به وجود بیاید»، «فعالِ اقتصادی در این شرایط خواهد آمد و احساس امنیت خواهد کرد»، «آن‌وقت در یک چنین فضایی آن کسی که با ابتکار یا سرمایه خود یا کارآفرینی خود ثروتی به دست می‌آورد، نظام اسلامی از او حمایت می‌کند و تأیید می‌کند». این‌ها حرف‌های ما نیست، این‌ها سیاست‌های کلی نظام بیان‌شده از سوی مقام رهبری است. آیا ما موظف به ایجاد این شرایط هستیم یا حاکمیت؟ آیا ما محق نیستیم بگوییم چرا سرمایه‌گذاری‌های ما و زمان و وقت و محصولات ما با تصمیمات غیر کارشناسی در حوزه فناوری این‌چنین به چالش افتاده‌اند؟

آقای رییس جمهور

آنچه از شما پای صندوق‌های رای قول گرفتیم افزایش امید و تدبیر بود. آنچه قول گرفتیم نبستن فضای مجازی و تسهیل دسترسی آزادانه به اطلاعات و امکانات فناوری بود؛ اما متأسفانه فرایند خطرناکی که این چند روز پیش‌گرفته شده، عملا بسیاری از ما را حتی در انجام فعالیت‌های روزانه نیز دچار مشکل کرده است. ابزار فیلترینگ که در ابتدا قرار بود تنها برای حفاظت از کیان اخلاقی جامعه استفاده شود، اکنون تبدیل به تنها ابزار در طیف گسترده‌ای از مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تنظیم بازار، حذف و سانسور و تحدید خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها شده و به‌راحتی بدون برنامه و آینده‌نگری و به‌صورت آزمون‌ و خطا به‌کاربرده می‌شود.

آقای رییس جمهور

ما انتظار داریم که نهادهای امنیتی و قضایی سیاست‌گذاران عرصه فناوری اطلاعات نباشند، بلکه پشتیبان ما متخصصان باشند. انتظار ما از آن‌ها تامین امنیت کشور بدون تهدید امنیت اقتصادی و بی‌ثبات‌سازی عرصه کارآفرینی است. آیا بدون چنین فضایی ما امکان رشد یا رقابت با سرویس‌های تراز اول دنیا را خواهیم داشت؟ آیا بدون چنین توان رقابتی عرصه بازار داخلی را به محصولات خارجی واگذار نخواهیم کرد؟ آنچه کارآفرینی در حوزه فناوری اطلاعات نیاز دارد، دخالت کمتر دولت و دادن آزادی بیشتر به نخبگان، کارآفرینان، دانشگاه و صنعت است تا جای مناسب خود را در بازار پیدا و ارزش‌آفرینی کنند. اگر به‌حق به دنبال بومی‌سازی فناوری و تولید داخلی و درنهایت تولید ثروت هستیم، وظیفه اصلی دولت و قوای قضاییه و مقننه ایجاد فضای اقتصادی آرام، امن، باثبات و با کم‌ترین تهدید است.

آقای رییس جمهور

ما باور داریم جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از گسترش و آزادی در دسترسی به فضای اینترنت و گردش آزاد اطلاعات بهره‌های بی‌شماری ببرد تا جایی که درآمدهای ناشی از کسب‌وکار بر روی این فضا دولت را از فروش نفت خام مستغنی کند، بر درآمد ملی و درآمد سرانه کشور بیفزاید، زندگی روزانه شهروندان را ساده‌تر کند و شهرهای هوشمند، دولت الکترونیک و هزاران نرم‌افزار کاربردی بزرگ و کوچک را به خدمت جامعه درآورد اما در مقابل نیز با امنیتی کردن فضای گردش آزاد اطلاعات، نصب پالایه‌های شکننده و ایجاد محدودیت‌های گوناگون در دسترسی می‌تواند نسل‌های ناامید و عصبانی را مقابل دولت قرار دهد و کارآفرینی و خلق ثروت و سرمایه و افزایش بهره‌وری را در این حوزه به پایین‌ترین سطح ممکن سوق دهد. در این صورت کاربران بی‌شماری را به‌عوض افزایش امید به دولت دوازدهم، به سرخوردگی و ناامیدی از توانمندی و اقتدار دولت سوق داده‌ایم. امیدواریم که چنین نشود.

آقای رییس جمهور

ما جامعه متخصصان و کارآفرینان فناوری اطلاعات از این بابت احساس خطر کرده و خواستار اقدامات عاجل برای جلوگیری از مداخله امنیتی در فضای کسب‌وکار و ارتباطات هستیم. از شما می‌خواهیم علاوه بر پیگیری و رفع مشکلات اخیر، در راستای برقراری تمهیداتی برای جلوگیری از تکرار چنین مداخلاتی اقدام فرمایید.