fa-IR
پنجمین وی‌سی هم وارد بورس شد
با پذیره‌نویسی وی‌سی دانشگاه تهران اتفاق افتاد

پنجمین وی‌سی هم وارد بورس شد

آیین پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر» یکم دانشگاه تهران با نماد تهران یک، به عنوان نخستین وی‌سی دانشگاهی، شنبه پنجم خردادماه با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، رییس دانشگاه تهران، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و نمایندگان بنگاه‌های تامین سرمایه برگزار شد و این وی‌سی کار خود را در حوزه تامین مالی ایده‌های خلاقانه دانشگاهی و فناور و استارت‌آپ‌ها آغاز کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین پذیره‌نویسی وی‌سی دانشگاه تهران در بورس گفت: با پیگیری‌های جدی در چند سال اخیر برای تحقق اجزای زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، ایجاد و پذیره‌نویسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه (وی‌سی) با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار پیگیری شد و امروز در حالی پنجمین وی‌سی وارد بورس می‌شود که ۱۳ وی‌سی مدارک خود را تکمیل و در آستانه ورود به این بازار هستند.

برای تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها باید از روش‌های خلاقانه استفاده شود

سورنا ستاری، اظهار کرد: یکی از بخش‌های مهم زیست‌بوم کارآفرینی نحوه تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی است اما از آن‌جایی‌ که متاسفانه تأمین مالی همواره به وام دادن تعبیر شده، آسیب‌های جدی متوجه این نوع از کسب‌وکارها شده است.

او وابستگی شرکت‌های خلاق و فناور به وام را بزرگ‌ترین آسیب این کسب‌وکارها دانست و گفت: تامین مالی کسب‌وکارهای دانش‌بنیان از طریق وام به نتیجه نمی‌رسد و برای تامین مالی باید از روش‌های خلاقانه استفاده شود. همان‌طور که ماهیت این کسب‌وکارها مبتنی بر خلاقیت و نوآوری است.

ستاری، صندوق‌های پژوهش و فناوری و وی‌سی‌ها را مدلی مناسب برای تأمین مالی کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی برشمرد و افزود: با پیگیری‌های جدی در چند سال اخیر برای تحقق اجزای زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، ایجاد و پذیره‌نویسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه (وی‌سی) با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار پیگیری شد و امروز در حالی پنجمین وی‌سی وارد بورس می‌شود که ۱۳ وی‌سی مدارک خود را تکمیل و در آستانه ورود به این بازار هستند.

او با اشاره به افزایش چشمگیر ظرفیت بانک‌ها در ارایه تسهیلات وام به شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ گفت: اگرچه بانک‌ها با ماهیت و سازوکار شرکت‌های دانش‌بنیان خدماتی و استارت‌آپی آشنایی چندانی ندارند اما می‌توانند با تجربه بالا در ارایه تسهیلات وام، به شرکت‌های دانش‌بنیانی که توانمندی بازپرداخت تسهیلات را دارند کمک شایانی کنند.

شکسته شدن سد ریسک‌پذیری و حمایت مالی جسورانه از استارت‌آپ‌ها

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: خوشبختانه با ورود دانشگاه‌ها و بورس به عرصه تامین مالی سد ریسک‌پذیری و حمایت مالی جسورانه از شرکت‌های استارت‌آپی شکسته شده است و فرهنگ حمایت از خلاقیت‌ها که قدمتی چند هزارساله در تاریخ کشور ما دارد، با روشی نو و مطابق با سازوکارهای مالی امروزی احیا و دنبال می‌شود.

فرهنگ‌سازی حمایت از کسب‌وکارهای بومی

او با تاکید بر فرهنگ‌سازی حمایت از کسب‌وکارهای بومی گفت: تنومند شدن بسیاری از استارت‌آپ‌های غیربومی حاصل فرهنگ نادرست عدم‌حمایت از فعالان داخلی است. در فضایی که کسب‌وکارهای خارجی مانند برخی پیام‌رسان‌ها آزادانه فعال هستند اما نمونه‌های بومی برای ادامه فعالیت با مشکلات و موانع فراوان مواجه می‌شوند، کسب‌وکار دانش‌بنیان بومی توانمندی رقابت پیدا نمی‌کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، کسب‌وکارهای خدماتی و استارت‌آپ‌های بومی را یکی از اثرگذارترین زمینه‌ها برای بازگشت نخبگان به کشور دانست و ادامه داد: باید همه کمک کنیم تا راه برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها هموار شود چراکه این کسب‌وکارها بزرگ‌ترین زیرساخت برای جذب و ماندگاری نخبگان کشور را فراهم کرده‌اند.

فعالیت هزاران استارت‌آپ در سپهر اقتصاد دانش‌بنیان

رییس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان اضافه کرد: این باور نادرست که استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای خدماتی بومی به‌جایی وابسته‌اند باید اصلاح شود و افتخارآفرینی جوانان خلاق و نوآور کشور در حوزه استارت‌آپ‌های خدماتی و شرکت‌های فناوری پیشرفته به‌خصوص در حوزه‌های نانو، زیست‌فناوری و سلول‌های بنیادی، اگرچه در آغاز راه اما قابل اعتنا و ارزشمند است.

او ادامه داد: در حال حاضر بیش‌از ۳۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارت‌آپ در سپهر اقتصاد دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند و به صورتی فزاینده نقش خود را در پیشرفت اقتصاد کشور پررنگ‌تر می‌کنند.