fa-IR
نوزدهمین رویداد استارت‌آپ‌ گرایند اصفهان برگزار شد

نوزدهمین رویداد استارت‌آپ‌ گرایند اصفهان برگزار شد

نوزدهمین رویداد استارت‌آپ‌ گرایند اصفهان با حضور مجید حسینی‌نژاد، موسس استارت‌آپ‌ سفرهای علی‌بابا، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی این شهر برگزار شد.

 مجید حسینی‌نژاد موسس استارت‌آپ‌ سفرهای علی‌بابا میهمان نوزدهمین رویداد استارت‌آپ‌ گرایند اصفهان بود. این رویداد، پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد. استارت‌آپ‌ گرایند رویدادی جهانی است که در شهرهای سرتاسر جهان برگزار می‌شود. هدف از برگزاری رویداد استارت‌آپ‌ گرایند، آشنایی‌ علاقه‌مندان به حوزه کارآفرینی و ارزش‌آفرینی با کارآفرینان موفق این حوزه و همچنین شبکه‌سازی و آشنایی علاقه‌مندان با یکدیگر است.

یکی از نکات قابل توجه در رویداد نوزدهم، افزایش چشمگیر شرکت‌کنندگان علاقه‌مند به کارآفرینی و اکوسیستم استارت‌آپی بود که خبر از افزایش علاقه به این حوزه در اصفهان دارد. شروع نوزدهمین رویداد استارت‌آپ‌ گرایند اصفهان مانند رویدادهای پیشین به شبکه‌سازی و آشنایی علاقه‌مندان با یکدیگر اختصاص داشت. پس از زمان همیشگی شبکه‌سازی، نوبت به جلسه‌ پرسش و پاسخ با میهمان برنامه رسید و هومن رضوانی، کارشناس گفتگوی استارت‌آپ‌ گرایند، به گفتگو با مجید حسینی‌نژاد پرداخت.

مشاهده تجربه‌ نامناسب خرید بلیت هواپیما از آژانس‌ها، جرقه‌ تأسیس علی‌بابا را زد

حسینی‌نژاد فارغ‌التحصیل پلیمر دانشگاه امیرکبیر است. او شروع فعالیت کاری خود را بازاریابی و فعالیت در آژانس‌ها مسافرتی عنوان می‌کند. جرقه‌ تأسیس علی‌بابا از تجربه‌ حسینی‌نژاد مربوط به تجربه‌ کاربری نامناسب خریداران بلیت‌های هواپیما در ذهن او شکل‌گرفته است. همین مشاهده‌ ساده باعث شد حسینی‌نژاد به فکر راهکاری سریع و ساده برای خرید بلیت هواپیما بیافتد.

علی‌بابا با سرعت توسط حسینی‌نژاد و دوستش نیما قاضی تأسیس شد. آن‌ها بدون صرف زمان بیش‌ از اندازه جهت تحقیقات اولیه‌ گسترده و تنها با جستجوی اولیه‌ ساده استارت‌آپ‌ خود را تأسیس کردند. حسینی‌نژاد رقبای اولیه‌ خود را تنها دو مورد بیان می‌کند که البته پس از مدتی بازار را به علی‌بابا واگذار کرده‌اند. در مورد برند علی‌بابا و نام این شرکت، حسینی‌نژاد تفاوت اصلی حوزه فعالیت را به‌عنوان تفاوت آن‌ها با شرکت چینی بیان می‌کند.

حسینی‌نژاد اجرای ایده‌های انجام‌شده‌ خارجی در ایران را آسان‌تر از پرداختن به ایده‌های خام می‌داند. او به این نکته اشاره می‌کند که اجرای این سبک از ایده‌ها زمان کمتری می‌برد و نکته مهم کشف ایده‌های مناسب برای اجرا در داخل کشور است. موسس علی‌بابا از عملکرد سریع در ابتدای کار می‌گوید و معتقد است انجام دادن سریع ایده‌ها، کلید پیروزی آن‌ها بوده است. به‌بیان‌دیگر حسینی‌نژاد معتقد است تا اجرا نشدن ایده‌ها و تفکرات، نمی‌توان یادگیری داشت و باید هرچه سریع‌تر وارد حوزه عمل شد.

حسینی‌نژاد معتقد است صرف زمان زیاد برای تحقیقات، مطالعه و یادگیری مفاهیم اولیه، تنها زمان را برای اجرای استارت‌آپ‌ هدر می‌دهد و به‌نوعی نشان‌دهنده ترس ایده‌پردازان از اجرای ایده است. موسس علی‌بابا کسب سهم بازار را مهم‌تر از سوددهی مادی می‌داند و علاوه بر اعلام این‌که هنوز به تعریف سنتی به سوددهی نرسیده‌اند، جذب مخاطب و کسب سهم بازار را مهم‌تر می‌داند.

حسینی‌نژاد در ادامه صحبت‌هایش، گردشگری را حوزه ثروت‌آفرین ایران می‌داند و از برنامه علی‌بابا برای ورود به این حوزه در سال‌های آتی می‌گوید. به همین منظور برند همکار علی‌بابا یعنی زورق که پس از جذب سرمایه از سراوا به علی‌بابا ملحق شده، برای اجرای بخش گردشگری در نظر گرفته شده است. در واقع علی‌بابا در حال جذب مشتری با فروش بلیت است و هدف نهایی، ورود به بازار گردشگری با برندهای زورق و جاباما است. جاباما نیز در حال حاضر به‌عنوان عضوی از تیم برند علی‌بابا، با هدف ارایه خدمات رزرو هتل و تور فعالیت می‌کند.

چالش‌های قانونی و عدم همکاری ایرلاین‌ها با استارت‌آپ‌‌ها، از مشکلات همیشگی آن‌ها است

یکی از چالش‌های اساسی مدیریت علی‌بابا، همکاری با ارایه‌کنندگان بلیت سفرهای هوایی است. چالش‌های قانونی و عدم همکاری سرویس‌دهندگان با فروشندگان آنلاین بلیت، از مشکلات همیشگی این استارت‌آپ‌‌ها است. علاوه بر آن، عادی شدن تأخیر در پروازها و عدم پاسخگویی مناسب ایرلاین‌ها به مشتریان، از چالش‌های حسینی‌نژاد و وب‌سایت علی‌بابا است. در این میان، دریافت اطلاعات از ایرلاین‌ها در مورد مسافران و سفرهای لغو شده، از مشکلاتی است که فروش بلیت و اجرای قوانین استرداد وجه را روزبه‌روز برای علی‌بابا و کارمندانش دشوارتر می‌کند.

موسس علی‌بابا در بخشی از صحبت‌هایش در مورد حمایت دولتی از استارت‌آپ‌‌ها، ساختار فعلی دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را حامی اکوسیستم استارت‌آپی می‌داند. البته او هنوز قوانین سنتی و ناآگاهی برخی مدیران رده‌بالا را از موانع استارت‌آپ‌‌ها می‌داند. حسینی‌نژاد معتقد است وظیفه اصلی استارت‌آپ‌‌ها، ساختارشکنی و اخلال در اقتصاد است و هیچ کارآفرینی نمی‌تواند به بهانه مشکلات دولتی یا عدم حمایت، از ادامه کار بازبماند. به عقیده‌ او، بزرگ‌ترین مانع هر کارآفرین، خود او است.

نکته مهمی که حسینی‌نژاد در مورد بحران‌های مدیریتی خود می‌گوید، نیروی انسانی و جذب و حفظ هم‌تیمی‌های مفید برای استارت‌آپ‌ است. او آمار کارمندان کنونی شرکت خود را ۴۵۰ نفر عنوان می‌کند که به عقیده‌ حسینی‌نژاد، عموم این کارمندان به خاطر اجرای سیاست‌های مناسب بخش نیروی انسانی، با جدیت و علاقه‌ای شدید به سیستم علی‌بابا کمک می‌کنند. شرکت آن‌ها دو سرمایه‌گذار اصلی با نام‌های صندوق سرمایه‌گذاری تکنولوژی و سرآوا دارد.

در ادامه موسس علی‌بابا از تصمیم خود برای واگذاری سمت مدیرعاملی خبر می‌دهد و عنوان می‌کند که قصد دارد در هیات مدیره باقی‌مانده و در بخش‌های دیگر هولدینگ علی‌بابا و قطعا در حوزه گردشگری فعالیت خواهد کرد.

موسس علی‌بابا در نهایت بار دیگر حوزه گردشگری را حوزه‌ای پر پتانسیل برای استارت‌آپ‌‌ها می‌داند و معتقد است این سبک از استارت‌آپ‌‌ها می‌توانند تحولی جدی در اقتصاد ایران ایجاد کنند. او در مثالی از گروهی از جوانان تبریزی می‌گوید که با تورهای رایگان گردشگری، کسب‌وکاری نسبتا موفق در این زمینه راه‌اندازی کرده‌اند. به عقیده‌ او این گروه بدون ریسک بالا و با سرمایه‌ای تقریبا صفر و تنها با شناخت نیاز بازار، کسب‌وکاری موفق دارند.

حسینی‌نژاد در مورد جذب سرمایه می‌گوید مذاکره با سرمایه‌گذاران از روز اول تأسیس استارت‌آپ‌ شروع می‌شود اما انتخاب سرمایه‌گذار و جذب سرمایه باید با دقت بالا و در دیرترین زمان ممکن انجام شود. او در مورد شتاب‌دهنده‌ها و رشد در این فضاها نیز تنها به این نکته اشاره می‌کند که استفاده از فضای شتاب‌دهنده و فرصت‌های ارتباطی آن در روزها و ماه‌های اولیه‌ تأسیس استارت‌آپ‌ مفید است اما مؤسسان نباید در این فضا گرفتار شوند و حضور در شتاب‌دهنده ر به رفتاری عادی تبدیل کنند.

تبلیغات نامناسب رقبای جدید، فرصت جذب مشتری بیشتری برای استارت‌آپ‌‌های قدیمی‌تر فراهم می‌کند

در پایان رویداد بخشی به پرسش و پاسخ حضار با میهمان برنامه اختصاص داشت. حسینی‌نژاد در پاسخ به سؤالی در مورد کانال‌های جذب کاربر وب‌سایتش، تبلیغات مستقیم کاربران، تبلیغات محیطی شهری و گوگل را بیان می‌کند. او تبلیغات رقبایی که در اجرای ایده‌ مشابه با علی‌بابا موفق نبوده‌اند را نیز به‌عنوان کانالی برای جذب مخاطبشان بیان می‌کند. موسس علی‌بابا در ادامه ایده‌ استارت‌آپ‌ را کاملا فاقد ارزش می‌داند و معتقد است اجرا در کنار تیم مناسب، کلید موفقیت یک استارت‌آپ‌ است. او برای اثبات صحبت خود نیز به این حقیقت اشاره می‌کند که استارت‌آپ‌‌های موفق ایرانی هیچ‌کدام ایده‌ خاص یا بکری نداشته‌اند و تنها در اجرا موفق بوده‌اند.

یکی از سوال‌های حضار از موسس علی‌بابا، چگونگی حفظ سهم بازار پس از رسیدن به بلوغ و تبدیل شدن به بازیگر اصلی بازار است. حسینی‌نژاد در پاسخ به این سؤال به این نکته اشاره می‌کند که با حمله به سهم بازار رقیبان و ارایه محصولات جدید، می‌توان پیشگامی در بازار را حفظ کرد. یکی دیگر از سوال‌های شرکت‌کنندگان مربوط به چگونگی جذب و حفظ نیروی انسانی باانگیزه و حرفه‌ای بود که میهمان نوزدهمین استارت‌آپ‌ گرایند اصفهان، تکنیک‌های آن را این‌گونه توضیح داد: «افزایش انگیزه، ساخت برند خوب و همچنین داشتن برند استخدامی خوب، تبلیغات برای فضای استخدامی و تولید کار برای خلق ارزش برای کل جامعه از مواردی هستند که افراد به کار کردن در استارت‌آپ‌ شما تشویق می‌کنند. در مرحله‌ی بعد باید فرهنگ سازمانی به‌گونه‌ای تنظیم شود که منافع سهامداران، کارکنان، مشتریان و جامعه هم‌راستا باشند. در نهایت افزایش کیفیت کار، درگیر کردن احساسی کارکنان و این حقیقت که کارمندان اهمیت خود را برای خلق ارزش درک کنند، به‌طور حتم منجر به جذب و حفظ نیروی انسانی حرفه‌ای می‌شود.»

در ادامه رویداد حسینی‌نژاد در پاسخ به سوالی در مورد چرایی ضعف در گردشگری داخلی ایران، ضعف در اجرای ایده‌ها را به‌عنوان مشکل اصلی این حوزه عنوان می‌کند. او عدم پرداخت یارانه به گردشگران داخلی را یکی از ضعف‌های اجرایی و قانونی این حوزه می‌داند. این در حالی است که مسافران سفرهای خارجی از امکانات دریافت ارز مسافرتی ارزان برخوردارند که خود نوعی دریافت یارانه است.

آخرین نکته از صحبت‌های موسس علی‌بابا به مرحله‌ی جذب سرمایه‌گذار اختصاص داشت. او به این نکته اشاره کرد که در جذب سرمایه‌گذار بیش از پول مورد نیاز باید به دنبال فردی بود که درک کافی از اکوسیستم استارت‌آپی داشته باشد. او در تعریف چنین افرادی، شناخت ریسک استارت‌آپ‌ و درک مدت‌زمان زیاد برای سوددهی این نوع سرمایه‌گذاری را از خصیصه‌های الزامی می‌داند.

در پایان رویداد نوزدهم استارت‌آپ‌ گرایند اصفهان، جلسه‌ی همفکری و مشاوره با حضور موسس استارت‌آپ‌ علی‌بابا و استارت‌آپ‌‌های اصفهانی فعال در حوزه گردشگری برگزار شد.