fa-IR
نام‌نویسی برای اینوتکس ۲۰۱۸ تا پنجم خرداد ادامه دارد

نام‌نویسی برای اینوتکس ۲۰۱۸ تا پنجم خرداد ادامه دارد

نام‌نویسی برای حضور در هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (INOTEX۲۰۱۸)، بزرگ‌ترین نمایشگاه تخصصی در حوزه تکنولوژی و نوآوری در ایران که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود، تا شنبه، پنجم خرداد ۱۳۹۷ ادامه دارد و علاقه‌مندان می‌توانند برای نام‌نویسی به سایت این رویداد مراجعه کنند.

پارک فناوری پردیس معاونت علمی به‌عنوان متولی این رویداد بین‌المللی امسال با همراهی فعالان بخش خصوصی میزبان بیش از ۳۵۰ تیم و شرکت از اجزای مختلف اکوسیستم نوآوری از جمله استارت‌آپ‌‌ها، شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان خواهد بود.

نمایشگاه بین‌المللی نوآوری فناوری (INOTEX)  در ۶ دوره برگزاری خود، میزبان شرکت‌های فناوری زیادی از کشورهای مختلف بود و میزبانی ۷۵۰ شرکت فناور از ۲۵ کشور مختلف را بر عهده داشت.

این رویداد اهدافی چون تبادل فناوری میان شرکت‌های خصوصی، سرمایه‌گذاری مشترک، مشارکت در پروژه‌های تحقیق و توسعه و غیره را دنبال می‌کند. در این راستا تاکنون بیش از ۱۳۰ قرارداد و تفاهم‌نامه میان شرکت‌کنندگان در نمایشگاه به امضا رسیده است.

رقابت استارت‌آپی

یکی از رویدادهای جانبی نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ برگزاری رقابت بین استارت‌آپ‌‌ها است. یک بخش جذاب در نمایشگاه‌های نوآوری در دنیا، رقابت استارت‌آپ‌‌ها در قالب مسابقه‌ای است که در آن ضمن حضور داوران برای امتیازدهی، سرمایه گذاران نیز حضور دارند تا بتوانند فرصت‌های مناسب را شناسایی کنند و با آن‌ها به مذاکره بپردازند.

مرحله اولیه این رقابت‌ها، در خرداد و تیرماه سال ۹۷ (ماه ژوئن سال ۲۰۱۸) در ۴ شهر مختلف ایران (تهران، اهواز، شیراز و مشهد) برگزارشده و برترین‌های هر شهر مشخص خواهند شد. در هر شهر ۲ استارت‌آپ‌ منتخب امکان حضور در مرحله نهایی رویداد همزمان با نمایشگاه اینوتکس را خواهند داشت، که به تیم اول هر شهر کمک‌هزینه حضور در رویداد نهایی تهران نیز تعلق می‌گیرد.

در رویداد نهایی استارت‌آپ‌‌های برنده این ۴ شهر به همراه منتخبان استارت‌آپ‌‌های حاضر در نمایشگاه اینوتکس به رقابت خواهند پرداخت. این استارت‌آپ‌‌ها توسط داوران ارزیابی شده و در پایان جوایز نفیسی به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

این رقابت‌ها با هدف سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌‌ها انجام می‌شود، لذا دبیرخانه نمایشگاه با دعوت از سرمایه‌گذاران برای شرکت در این رویداد مقدمات لازم را برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌‌های شرکت‌کننده در این رقابت‌ها فراهم آورده است.

در پایان ارزیابی‌ها، به استارت‌آپ‌ اول ۸ میلیون تومان، استارت‌آپ‌ دوم  ۵ میلیون تومان و استارت‌آپ‌ سوم ۳ میلیون تومان اهدا می‌شود.

ارایه فناوری

کی از رویدادهای جانبی نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ برگزاری نشست ارایه فناوری برای شرکت‌های حاضر به‌صورت ویژه و اختصاصی و با هدف معرفی آخرین دستاوردهای آن شرکت و همچنین پیدا کردن مشتریان یا شرکای تجاری مناسب است.

در کنار رویدادهای تناظریابی که با حضور شرکت‌ها و تولیدکنندگان محصولات فناورانه برگزار می‌شود، این جلسات برای هر شرکت به‌صورت اختصاصی است و مجری این برنامه، از مشتریان بالقوه و بالفعل شرکت متقاضی برای حضور در این جلسه دعوت خواهد کرد.

نمایشگاه در تلاش است که برای تجاری‌سازی محصولات و توسعه همکاری‌های شرکت‌های حاضر در نمایشگاه، زمینه‌ای را برای ارایه فناوری شرکت‌های حاضر در نمایشگاه به صورت ویژه و با حضور مشتریان بالقوه آنان فراهم آورد.

در اختیار قرار دادن سالن ارایه فناوری همراه با تجهیزات پرزنت، ثبت‌نام از متقاضیان و ارایه اطلاعات آنها به متقاضی، ارسال دعوت‌نامه رسمی به مشتریان بالقوه، دعوت از نهادهای دولتی، دانشگاه‌ها و صنایع بزرگ برای حضور در جلسه، پذیرایی میهمانان و ارایه پکیج (در صورت وجود) از جمله خدمات این بخش است.

شرکت متقاضی می‌بایست قبل از برگزاری نمایشگاه درخواست ارایه فناوری خود را به دبیرخانه نمایشگاه اعلام کند. دبیرخانه موضوع را بررسی کرده و نتیجه را همراه با هزینه‌های مربوطه به متقاضی اعلام خواهد کرد.

رویدادهای تناظریابی

در این جلسات، شرکت‌های فعال در حوزه‌های خاصی از فناوری گردهم آمده و هر یک به ارایه فناوری‌های خود می‌پردازند. سایر شرکت‌های حاضر در جلسه می‌توانند ضمن اطلاع از توانمندی‌های شرکت‌های دیگر، سوالات خود را از آنها بپرسند و از طریق مکانیزمی که در جلسه اعلام خواهد شد، درخواست برگزاری جلسه با هرکدام از شرکت‌ها را به مجری جلسه بدهند تا جلسه مذاکره اختصاصی آنها در یکی از اتاق‌های جلسه B2B برگزار شود.

قطعاً برگزاری این رویدادها به آشنایی هرچه بیشتر شرکت‌های مشابه با یکدیگر منجر خواهد شد و زمینه‌ای مناسب برای یافتن شرکای راهبردی را فراهم خواهد کرد.

انتخاب حوزه فناوری کاربردی این رویدادها، با توجه به ترکیب درصد شرکت‌های حاضر در نمایشگاه و تعدد آنها در حوزههای تخصصی است؛ لیکن با توجه به تجربیات سال‌های قبل، در حال حاضر پیش‌بینی میشود.  این نشستها در حوزههای فناوری‌های حوزه نفت و گاز و پتروشیمی، فناوری‌های حوزه سلامت، فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می‌شود.

هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری  با موضوع «شهر هوشمند» با حمایت ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی از ۱۴ تا ۱۶ تیرماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود.