fa-IR
یک ایده باید ظرفیت ورود به بازار و تجاری شدن را داشته باشد

یک ایده باید ظرفیت ورود به بازار و تجاری شدن را داشته باشد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه‌ آزاد اسلامی‌ به‌منظور بررسی امکانات، ‌تجهیزات پژوهشی‌ و دستاوردهای اعضای هیئت‌علمی‌ و دانشجویان‌ از قبیل‌ اختراعات و ابداعات در راستای راه‌اندازی مرکز رشد از واحد گنبدکاووس‌ دیدار کرد.

‌دکتر ابراهیم‌ واشقانی فراهانی در این بازدید اظهار کرد: برای‌ آغاز فعالیت‌ یک‌ مرکز رشد ابتدا‌ قدم‌های‌ اولیه برداشته‌ و سپس باید ظرفیت‌های‌ آشکار و نهان یک موضوع مشخص شود.

وی با‌ توجه به اینکه یک ایده باید ظرفیت ورود به بازار و تجاری شدن را داشته باشد، بر لزوم داشتن برنامه‌ریزی اصولی و جامع در واحدهای دانشگاهی نیز تأکید کرد و خطاب به مسئولان‌ این واحد دانشگاهی گفت: لازم است در کنار‌ ایجاد مرکز رشد نسبت به‌ راه‌اندازی یک‌ واحد بازاریابی‌ اقدام شود.

واشقانی فراهانی، ثبت ‌پتنت‌ و اختراعات بین‌المللی، فروش پتنت، ایجاد مراکز رشد و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان را ضروری دانست و بر لزوم کیفی سازی مقالات تأکید کرد.

وی با توجه به ظرفیت بالای دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم و فناوری و اجرای موفق طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی اظهار کرد: روزبه‌روز شاهد رشد و بالندگی درزمینهٔ تولید علم ازنظر تولید مقالات، ایجاد مراکز رشد، تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و تبدیل ایده به ثروت در چرخه تولید علم به ثروت و تولید هستیم.

دکتر رضا رضایی شیرازی، رییس واحد گنبدکاووس هم در این دیدار با ارائه گزارشی از روند راه‌اندازی مرکز رشد‌، اخذ مجوز ایجاد دفتر کلینیک صنعت در شهرک صنعتی شهرستان و ایجاد دفتر تعاون و کارآفرینی و‌ برنامه‌ریزی در سال ۹۴، لزوم توسعه و گسترش فعالیت‌ها را از مهم‌ترین برنامه‌های واحد گنبدکاووس در سال ۹۵ دانست.