لزوم ورود استارت‌آپ‌ها به حوزه «اینترنت اشیا»
فعال کسب‌وکار در حوزه فناوری اطلاعات مطرح کرد

لزوم ورود استارت‌آپ‌ها به حوزه «اینترنت اشیا»

کارگاه آموزشی «اینترنت اشیا، فرصتی برای حضور استارت‌آپ‌ها» توسط مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا واحد مازندران در روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ در محل دانشکده فنی‌و حرفه‌ای شهرستان محمودآباد برگزار شد.
درابتدای کارگاه آموزشی استاد«محمدرضا شارق» فعال کسب‌وکار در حوزه فناوری اطلاعات به توضیحاتی درباره مفهوم «ایده کلی اینترنت اشیا» پرداخت و گفت: این حوزه اطلاعاتی درباره استفاده از اینترنت در اشیایی که با آن‌ها ارتباط داریم، به ما می‌دهد. به عبارتی می‌توان گفت، استفاده از «اینترنت اشیا» تا اندازه‌ای در حال افزایش است که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ بیش از۵۰ میلیارد دستگاه از«کنترلر» یا «کنترل‌کننده‌های» کوچک تا «خودرو» به اینترنت وصل ‌شوند. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های خارجی مانند سامسونگ، فعالیت خود در حوزه «اینترنت اشیا» را آغاز کرده‌اند و تا ۵ سال آینده پیشرفت‌های گسترده‌ای در این حوزه به وجود می‌آید که همه را شگفت‌زده می‌کند؛ اما مفهوم «اینترنت اشیا» آن چنان در داخل کشور ایران جا نیفتاده است و نیاز به اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی دارد.
او در ادامه با اشاره به نوظهور بودن فعالیت «استارت‌آپ‌ها» در ایران، بر اهمیت ورود آنان در بخش اینترنت اشیا تاکید کرد و افزود: با توجه به اینکه «اینترنت اشیا» موضوع تازه در حوزه فناوری است، مسلما با ورود استارت‌آپ‌ها به این بخش، فضا برای طرح ایده‌های نو در حوزه «اینترنت اشیا » فراهم می‌شود.
شارق سپس به طرح موضوع ارتباط ماشین با ماشین «M2M» که طی آن ارتباط میان «انسان» با اشیا «ماشین» حذف می‌شود و به جای آن دو «شی» یا «ماشین» با هم مرتبط می‌شوند، اشاره کرد و گفت: ارتباط ماشین با ماشین «M2M» را می‌توان این طور توضیح داد که به عنوان مثال، انسانی سوار بر دوچرخه عازم محل زندگی‌اش است، در همین هنگام «دوچرخه» که با کمک استفاده از «اینترنت اشیا» توسط «انسان» تنظیم شده‌است، از طریق ارتباط با درب منزل، کولر یا سایر وسایل، آن‌ها را «روشن» می‌کند.
این فعال حوزه فناوری اطلاعات با بیان این‌که استفاده از «اینترنت اشیا» با مخاطراتی همراه است، افزود: ممکن است سیستم‌هایی که در ارتباط با «اینترنت اشیا» هستند، مانند؛ درب منزل به مشکلات فنی یا زنگ‌زدگی دچار شود. از مخاطرات دیگر این حوزه خطر «هک شدن اینترنت» و موضوع« امنیت» است که می‌توان آن را تحت عنوان چالش‌های حوزه «اینترنت اشیا» هم عنوان کرد.
او استفاده از بردهای واسط «آردوینو»که قابل کنترل و برنامه‌ریزی هستند را یکی از راهکارهای بهبود و پیشرفت «اینترنت اشیا» مطرح کرد که از راه دور مانند یک رایانه بسیار ریز دستورات از پیش داده شده را عملی می‌کند.
شارق در توضیح چگونگی استفاده از بردهای واسط، گفت: به عنوان مثال در صورت اتصال «چراغ خواب منزل» با «بردی» که قیمت چندانی هم ندارد، به صورت اتوماتیک در هنگام خواب «خاموش» می‌شود.