ستاری: ایجاد اکوسیستم کارآفرین لازمه نگه داشتن نخبگان در کشور است

ستاری: ایجاد اکوسیستم کارآفرین لازمه نگه داشتن نخبگان در کشور است

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر سورنا ستاری عصر دوشنبه در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی و اولین المپیاد دانشجویی طرح کسب‌وکار که در محل سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: بحث اکوسیستم باید در کشور تغییر کند و اکوسیستم باید در حوزه‌ی کارآفرینی شکل گیرد.

وی افزود: بسیاری از عادات گذشته را باید کنار گذاشت و همه باید تحت تاثیر اکوسیستم کارآفرینی قرار گیرند.

ستاری خاطرنشان کرد: اگر اکوسیستم کارآفرینی در کشور پایدار شود دیگر احتیاجی به پول دولت نیست به این صورت که سرمایه‌گذار ایده‌ی دانشجویان را استفاده می‌کند و شرکت‌های بزرگ در اطراف دانشگاه‌ها قرار می‌گیرد و در آن زمان دانشگاه‌ها دیگر پول از دولت دریافت نمی‌کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به این که پول دولت ما را معتاد می‌کند و معتاد به درآمد نفت می‌شویم، گفت: اقتصاد دانش‌بنیان یک تغییر فکری‌ـ‌ساختاری نیاز دارد که سعی کردیم زیرساخت‌های آن را در معاونت پیاده کنیم.

ستاری گفت: زیرساختی که در معاونت من‌باب این زمینه ایجاد شده بی‌سابقه است و تسهیلاتی در این خصوص در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان گذاشته شده و از تسهیلاتی که اخیرا اضافه شده این است که افراد شاغل در شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات سربازی استفاده کنند.

ستاری گفت: این تسهیلات همه در جهت ایجاد اکوسیستم کارآفرینی است و اگر جهت‌گیری دانشگاه‌ها به این سمت نباشد این اکوسیستم شکل نمی‌گیرد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دولت باید در مرزهای دانش سرمایه‌گذاری کند و باید افتخارات ملی خود را با پژوهش توسعه دهد.

وی افزود: زمانی می‌توانیم نخبه‌ها را در کشور نگه داریم که اکوسیستم کارآفرین در کشور ایجاد کنیم زیرا با پول نمی‌توان نخبگان را نگه داشت و این کارآفرینی در شرکت‌های دانش‌بنیان اتفاق می‌افتد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به این که با شرکت‌های دانش‌بنیان است که می‌توان نخبگان را در کشور نگه داشت، گفت: ما نباید فرهنگ اقتصاد نفتی، فرهنگ خام‌فروشی و فرهنگ خام‌خواری را در کشور توسعه دهیم. از اقتصادی که پایه آن منابع زیرزمینی باشد نوآوری و کارآفرینی بیرون نمی‌آید و این روش‌ها باید عوض شود که تمام تلاش ما در معاونت علمی و فناوری در این حوزه متمرکز است.

وی از برنامه‌های مفصلی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه دارد به حمایت از دانشگاه‌ها و جایزه‌های پنج درصدی مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: امسال تمرکز اصلی معاونت بر ایجاد بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دارد. این معاونت تلاش دارد که بازارهای بزرگ را برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد کند.

وی با تاکید بر این که اولویت اول معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال جاری بر ایجاد بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دارد گفت: بزرگترین مشکلی که در این حوزه داریم مشکلات فرهنگی و برداشت غلط ما از پژوهش است.

وی افزود: ما باید ثابت کنیم که پژوهش درآمدزاست و درآمد آن از هر چیز دیگر بالاتر است و اکوسیستمی کارآفرین در این بخش قابل تعریف است.

ستاری خاطرنشان کرد: پول دولت بزرگترین سمی است که در حوزه پژوهش وارد می‌شود.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرد که کارآفرینان و فناوران نیز از این زیرساخت حمایت کنند و این فرهنگ را در داخل جامعه ترویج کنند.

ستاری گفت: ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک ابزار هستیم که می‌توانیم ایده های خوب را در حوزه‌ی پژوهش وارد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید نسبت به فارغ‌التحصیلان مسئول باشند گفت: دانشگاه‌ها باید فارغ‌التحصیلان خود را در فاصله‌ی زمانی دو تا پنج سال حمایت کنند تا در شرکت‌های خود فعالیت کنند و با آن شرکت‌ها مشارکت درآمدی داشته باشند و به این صورت درصدی از درآمد شرکت‌ها صرف هزینه دانشگاه‌ها می‌شود.

ـ منبع: ایرنا