همکاری ایران با سازمان جهانی مالکیت فکری توسعه می‌یابد
در دیدار ستاری با مدیرکل وایپو مطرح شد

همکاری ایران با سازمان جهانی مالکیت فکری توسعه می‌یابد

در دیدار معاون علمی‌وفناوری رییس جمهوری با مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) بر توسعه همکاری‌های وایپو در حوزه مالکیت فکری در ایران تاکید شد.

سورنا ستاری در دیدار با مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) با اشاره به پتانسیل نیروی انسانی خلاق در کشور، اظهار کرد: این نیروی انسانی پایه اقتصاد دانش‌بنیان در ایران است و افزایش شمار تعداد دانشجویان نیز حاکی از همین مساله است. با تکیه به خلاقیت همین جوانان تحصیل‌کرده می‌توان برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اقدام کرد. چنانچه امروز شاهد حرکت‌های خوبی در بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم.

توسعه استارت‌آپ‌ها با نقش‌آفرینی جوانان

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به تلاش‌های اخیر ایران در مورد توسعه استارت‌آپ‌ها گفت: استارت‌آپ‌های خوبی در حوزه‌هایی همچون فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی در حال فعالیت هستند که جوانان کارآفرین در آن‌ها نقش کلیدی دارند. در چند سال اخیر این استارت‌آپ‌ها رشد خوبی داشته‌اند. همچنین در حوزه اختراعات نیز ثبت بین‌المللی اختراعات جوانان ایرانی رشد سریع و خوبی داشته و انتظار می‌رود وایپو بتواند در مورد ثبت پتنت این کارآفرینان جوان ایرانی در دنیا ما را یاری کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان کرد: تغییر از رویه اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد دانش‌بنیان اقدام دشواری است. در خصوص گزارش شاخص جهانی نوآوری هم مشکل کمبود داده‌های موجود و عدم تعامل میان بخشی وجود دارد. بنابراین تعاملات ما با وایپو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

روند رو به رشد ثبت پتنت

گری، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری در ادامه این جلسه، با اشاره به گزارش شاخص جهانی نوآوری (GII) که سالانه توسط وایپو تهیه می‌شود، عنوان کرد: رتبه اعلام شده در این گزارش، نه نشانگر توانمندی‌های ایران و نه واقعیت موجود است.

او ادامه داد: عملکرد مناسب ایران در حوزه استارت‌آپ‌ها جای تحسین دارد و ما تمام تلاش‌های ایران در حوزه نوآوری را درک می‌کنیم. با این‌که در بسیاری از کشورها و اقتصادهای بزرگ دنیا و نیز در کشورهای منطقه، نوآوری در مرکز توجه قرار دارد.

مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری در بخش بعدی سخنان خود به افزایش درخواست‌ها برای ثبت پتنت اشاره کرد و گفت: با توجه به روند رو به رشد در این حوزه نیاز به ارزیابان آموزش‌دیده وجود دارد. البته موضوع ارزیابی، موضوع دشواری است. به این دلیل که بخشی از ارزیابی در اصل از طریق تقاضای بازار و مخاطبان انجام می‌شود.

برگزاری کارگاه‌های مرتبط با مالکیت فکری

او ادامه داد: اما مساله مهمتر در خصوص آموزش بخش مالی است. به این دلیل که سرمایه‌گذاران، علاقه چندانی به سرمایه‌گذاری در حوزه دارایی‌های غیرملموس ندارند و توسعه بازار دارایی برای سرمایه‌گذاری خطرپذیر بسیار دشوار است؛ بنابراین وجود حوزه‌ای که بتوانیم روی آن تمرکز کنیم نیز ضروری است. البته اقدامات بر اساس شرایط هر کشور متفاوت است؛ اما به طور کلی با برگزاری کارگاه‌ها و متقاعد کردن سرمایه‌گذاران این کار انجام می‌شود.

در پایان این جلسه قرار شد با همکاری وایپو، کارگاه‌های مرتبط با مالکیت فکری برای کشورهای منطقه در ایران برگزار شود. پیش از این کارگاه‌های ارزیابی فناوری با همکاری وایپو در ایران برگزار شده است؛ اما تربیت ارزیابان حقوقی جوان یکی از مسایل مطرح شده در این جلسه بود.

این جلسه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، گری مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری، علی مرتضی بی‌رنگ قائم مقام در امور بین‌الملل و رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، حسام زند مدیرکل تجاری‌سازی معاونت علمی و  اندرو آنگ مدیر آسیا و اقیانوسیه وایپو برگزار شد.