کارگاه آموزشی توسعه پارک‌های علم و فناوری برگزار شد

تجربه اصفهان به پارک‌های علمی اندونزی منتقل شد

کارگاه آموزشی توسعه پارک‌های علم و فناوری با حضور رییس مرکز منطقه‌ای توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری یونسکو (آیریس)، چندم؟ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ در شهر جاکارتای اندونزی برگزار شد.

در چارچوب پروژه «حمایت از ساختارهای شتاب‌دهنده نوآوری: مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری اندونزی»، کارگاه آموزشی دو روزه‌ای با حضور متخصصان بین‌المللی توسط یونسکو و با حمایت مالی آژانس همکاری‌های بین‌المللی کره‌جنوبی (KOICA) برگزار شد.

محمدجواد امیدی، رییس مرکز منطقه‌ای توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری یونسکو (آیریس) و معاون توسعه فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ضمن سخنرانی در این کارگاه آموزشی، به بیان تجربیات جمهوری اسلامی ایران در راه‌اندازی مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری و نیز اهمیت و نقش دولت در راه‌اندازی این مراکز پرداخت.

او همچنین به برگزاری سی و پنجمین کنفرانس جهانی پارک‌های علم و فناوری و مناطق نوآوری در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریور ۱۳۹۷) در اصفهان اشاره کرد و این کنفرانس را فرصت مناسبی برای بهره‌مندی مدیران و کارشناسان پارک‌های فناوری اندونزی از تجربیات جهانی این حوزه دانست.

در این کارگاه آموزشی که توسط دبیرکل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اندونزی رسما افتتاح شد، ۳۶ نفر از ۱۵ پارک علم و فناوری آن کشور حضور داشتند و ضمن ارایه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در جهت حمایت از شرکت‌ها و مؤسسه‌های نوآور، با تجربیات شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان نیز آشنا شدند.

مرکز منطقه‌ای توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری (آیریس) توسط سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تاسیس شده است و تلاش می‌کند تجربیات ایران در این حوزه را به کشورهای در حال توسعه منتقل کند.