اولین همایش کارآفرینی بوعلی سینا

خبر منقضی شد
این همایش در روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ در سالن اجتماعات شهید چمران دانشگاه بوعلی‌سینا با حضور دانشجویان، اساتید، علاقمندان و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان همدان با همت مرکز توانمندسازی و تسهیل‌­گری کسب‌و‌کارهای نوپای فاوای واحد همدان و مشارکت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد. برنامه‌های صبح شامل سخنرانی‌های مختلف، پخش کلیپ و برنامه‌های شاد فرهنگی بود. سخنرانان علی‌اکبر عروتی‌موفق معاون فرهنگی‌و‌اجتماعی دانشگاه بوعلی‌سینا، میرابیان مدیرعامل شرکت بتن‌صنعت بریس، حسن ختن‌لو رییس بنیاد نخبگان استان همدان، بادامی‌نجات عضو شورای شهر همدان و رییس تشکل شرکت‌های دانش‌بنیان استان همدان بودند که در خصوص مباحثی چون ضرورت توجه دانشگاه‌ها به مباحث کارآفرینی و حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم، راه‌اندازی کسب‌وکارهای نو، ضرورت توجه به شکل‌گیری اکوسیستم کارآفرینی در استان‌ها و طرح شهر دوست‌دار کسب‌وکار در همدان به ایراد سخن پرداختند.

برنامه‌های نوبت عصر شامل برگزاری چهار کارگاه آموزشی شامل آشنایی با نحوه نوشتن طرح کسب‌و‌کار، نحوه تشکیل شرکت های دانش‌بنیان، آشنایی با فن بازار و نحوه ارائه خدمات آن و آشنایی با فرابورس وهمچنین کارگاه آموزشی از ایده تا درآمد می‌شد که به نحو مطلوب و با مشارکت علاقمندان برگزار شد و برای شرکت‌کنندگان گواهینامه معتبر از طرف مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه بوعلی‌سینا صادر خواهد شد.

در کارگاه اول مباحثی چون مقدمه ای بر طرح کسب‌وکار و اجزای آن، نحوه تهیه طرح کسب‌وکار و تحلیل نمونه‌ای از طرح کسب‌وکارهای موفق برای شرکت‌کنندگان ارایه شد. کارگاه دوم شامل مباحثی در خصوص آشنایی با شرکت‌های دانش بنیان و شاخص های آن، فرآیند ارزیابی و تسهیلات قابل ارایه به این شرکت‌ها بود. در کارگاه آشنایی با فن‌بازار شرکت‌کنندگان با بانک عرصه فناوری، بانک تقاضای فناوری، بانک محصولات و تجهیزات دارای فناوری برتر و بانک خدمات فناوری آشنا شدند و در ادامه توضیحاتی در خصوص فرابورس ارایه شد. در کارگاه آموزشی از ایده تا درآمد نیز مباحث آشنایی با فرآیند کارآفرینی آشنایی با خلاقیت، نحوه خلق و کشف فرصت و آشنایی با نوآوری و انواع کسب‌و‌کار مطرح شد.

 در حاشیه این همایش نشست‌های تخصصی شامل بررسی فرصت‌های شغلی گیاهان دارویی، بررسی نقش منفعلانه بانک‌ها در حمایت از کارآفرینان و مقاوم‌سازی اقتصاد، بررسی فرصت‌های شغلی طراحی و ساخت طلاوجواهر و نشست تخصصی چالش‌ها و راه‌کارهای ورود به کسب‌وکار آنلاین با همکاری اتاق بازرگانی استان همدان برگزار شد و برای شرکت‌کنندگان گواهینامه معتبر از طرف اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی استان همدان صادر شد.