کارآفرینان و ضرورت اجتناب از ۳ عادت مسموم

کارآفرینان و ضرورت اجتناب از ۳ عادت مسموم

در جاده پرپیچ‌وخم کارآفرینی این خود شما هستید که می‌توانید به خودتان کمک کنید. لذا باید از انجام کارها و عاداتی که می‌توانند شما را از مسیر منحرف کنند اجتناب ورزید. با کارآفرینان بسیاری همکاری کرده‌ام که فاقد آگاهی و هوش هیجانی موردنیاز برای موفقیت بوده‌اند و همین امر باعث شده تا آن‌ها دچار مشکلاتی در مسیر موفقیت شوند.

گاهی خودم نیز به‌عنوان یک کارآفرین درگیر این اشتباهات شده‌ام. لذا اعتقاد دارم اگر این اشتباهات را بشناسیم می‌توانیم راحت‌تر از آن‌ها اجتناب کنیم. در زیر ۳ مورد از مهم‌ترین و چالشی‌ترین عادات منفی که فرد کارآفرین را در مسیر موفقیت با مشکل مواجه می‌کند را بررسی می‌کنیم و وظیفه کارآفرین اجتناب از همه آن‌هاست. اگر بتوانید از این سه عادت مسموم فاصله بگیرید می‌توانید مسیر موفقیت کارآفرینی را راحت‌تر طی کنید.

 

۱. معمولی نباشید

کارآفرینان موفق هرگز از چیز‌های معمولی لذت نمی‌برند. آن‌ها همواره درصدد بهینه‌سازی و بهره‌وری بالاتر هستند و تمام تلاششان برای رسیدن به اوج کسب‌وکارشان است. اهمیت علاقه به بهبود و ارتقا تنها درزمینه کسب‌وکار نیست. اگر می‌خواهید کارآفرینی موفق باشید باید یاد بگیرید که تن دادن به روابطی که تنها وقت شما را هدر می‌دهند نیز، اشتباه بزرگی است.

همواره سعی کنید خود را فردی تلقی نمایید که تمایلی به معمولی بودن ندارد و بیشترین خواسته را مطالبه می‌کند. آن‌چنان‌که هنری فورد می‌گوید «معمولی بودن دشمن اصلی موفقیت است».

 

۲. زمان را هدر ندهید

اینکه می‌گویند وقت طلا است صحت دارد، اما صحت آن برای یک کارآفرین کاملاً مشهود است. کارآفرینان ممتاز قدر زمان و لحظات را می‌دانند و هر کاری انجام می‌دهند تا از هدر رفت زمان جلوگیری کنند. لذا از انجام فعالیت‌ها و عاداتی که فایده‌ای به حال شما ندارند و تنها زمان شما را هدر می‌دهند اجتناب کنید.

در این زمینه، ایلان ماسک یک نمونه ممتاز است. او در جریان همه نشست‌هایش سعی می‌کند تا همه را درگیر موضوع کند و اگر کسی درگیر ماجرا نشود حتی دیده‌شده که ماسک از او می‌پرسد که چرا سکوت اختیار کرده و یا اینکه اصلاً چرا آنجا نشسته است.

در نشست‌های بسیاری حضورداشته‌ام که همه آن‌ها تنها اتلاف زمان بوده‌اند. البته این بدان معنا نیست که باید از هر آنچه به کسب‌وکار ما و موفقیت آن مربوط نیست باید اجتناب کرد، خیر. بلکه به این معنا است که باید قادر باشید به بهترین شکل زمان خود را مدیریت و تقسیم‌بندی کنید. لذا برای یک کارآفرین آگاهی از ارزش زمان اهمیتی حیاتی دارد. 

 

۳. هرگز خودتان را یک قربانی تصور نکنید

کارآفرینان به‌زودی ناامید نمی‌شوند و در مواجهه با مشکلات، هرگز بدون مبارزه و تلاش از صحنه خارج نمی‌شوند. آن‌ها در طول زندگی خود با طردشدگی‌ها و کشمکش‌های بسیاری روبرو می‌شوند و هرگز خود را در دسته قربانیان اجتماع قرار نمی‌دهند. آن‌ها مسئولیت تمامی اشتباهات و شکست‌ها را به عهده می‌گیرند و هرگز سعی نمی‌کنند تقصیرات را بر گردن دیگران بیندازند.

نباید خودخواهی و یا غرور شما باعث شود تصور کنید که در هر کاری موفق می‌شوید و در هیچ کاری نقصان ندارید. اگر می‌خواهید به‌عنوان یک کارآفرین موفق عمل کنید باید از غرور و نیز مقصر دانستن دیگران دست‌بردارید.

برای بسیاری از کارآفرینان پیش می‌آید که برای موفقیت باید تن به یک شکست بدهند. باید بتوانید سنگینی مسئولیت‌ها را بر دوش بکشید. سعی نکنید فشار این سنگینی را به دیگران سرایت دهید و مسئولیت آن را به دوش دیگران بیندازید. درمجموع کارآفرینان برتر، رهبرانی مقاوم هستند نه قربانیان شرایط اطرافشان.