fa-IR

اشتراک‌گذاری فایل به سبک شبکه‌های اجتماعی در استارت‌آپ ذرت

۵۶/۳۵MB مصاحبه با مهیار ترکمن‌زاده هم‌موسس استارت‌آپ ذرت

با تشکر از وقتی‌که در اختیار «مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا» قرار داده‌اید، خودتان و استارت‌آپی که راه‌اندازی کرده‌اید را معرفی کنید.
من مهیار ترکمن‌زاده هم‌موسس استارت‌آپ ذرت هستم. این سیستم به این شکل کار می‌کند که کاربران می‌توانند از طریق ذرت فایل‌های خود را به اشتراک بگذارند با این تفاوت که فعالیت در ذرت به‌صورت یک شبکه اجتماعی انجام می‌شود به این شکل که کاربران می‌توانند برای خود صفحه‌ای به‌صورت خصوصی یا عمومی بسازند و فایل‌های خود را در آن به اشتراک بگذارند. حتی کاربران می‌توانند از این طریق کسب درآمد داشته باشند به این صورت که دیگر کاربران برای استفاده از محتوای صفحه موردنظر باید پول پرداخت کنند.

ایده راه‌اندازی ذرت چطور به ذهنتان رسید؟
ما یک تیم بودیم که در همین زمینه (سیستم‌های مبتنی بر رایانش ابری) سابقه فعالیت داشتیم. ایده این کار توسط یکی از اعضای تیم آقای گلپایگانی شکل گرفت. بعد از مدتی دورهم جمع شدیم تا در مورد مدل کسب‌وکار تصمیم‌گیری کنیم و اینکه چطور کار را جلو ببریم و این سیستم چه تفاوت‌هایی با بقیه سیستم‌های اشتراک‌گذاری فایل داشته باشد و تلاش کردیم سیستم را بومی‌سازی و در داخل ایران پیاده‌سازی کنیم.

چند وقت است که در ذرت مشغول به فعالیت هستید و با چه تیمی کار خود را شروع کردید؟
تقریباً یک سال است که روی این ایده کار کردیم و مدل کسب‌وکارش را طراحی کردیم و نزدیک به سه ماه است که راه‌اندازی شده است. تیم ذرت در این مدت به‌صورت مجموعه‌ای از افراد کار را انجام می‌دادند که هر مجموعه فعالیت بخصوصی دارد. یک نفر کارهای مربوط به سرور را انجام می‌دهد. عضو بعدی کارهای مربوط به بازاریابی را انجام می‌دهد. تعدادی برنامه‌نویس داریم و تعدادی هم بخش پشتیبانی سایت را بر عهده دارند.

نحوه تأمین سرمایه مالی ذرت به چه شکل بوده است؟
سرمایه لازم برای شروع کار از پس‌انداز شخصی اعضای تیم تأمین شده است.

آیا در حال حاضر ذرت به درآمدزایی رسیده است؟
تا حدودی به درآمدزایی رسیدیم اما در تلاش هستیم ایده و استارت‌آپ ذرت را بهبود دهیم.

با تشکر از شما و با آرزوی موفقیت هر چه بیشتر برای استارت‌آپ ذرت در فضای کارآفرینی کشور.


 
ذرت:  http://www.filecorn.com


این گفتگو، مصاحبه «مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا» با ذرت با همکاری تک‌تاکس در بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ است.

 

بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ به مدت چهار روز از ۲۳ تا ۲۶ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه بیش از ۴۲۰ شرکت حضور داشتند که دراین‌بین ۸۰ کسب‌وکار نوپا (استارت‌آپ) برای معرفی محصولات و خدمات خود در نمایشگاه حاضر شدند. حضور پرشور استارت‌آپ‌ها برای اولین بار در این نمایشگاه وجه تمایز آن با برنامه‌های سال‌های قبل این نمایشگاه بود. این مهم فرصتی را برای «مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا» فراهم کرد تا از نزدیک با استارت‌آپ‌های مختلف به گفتگو بنشیند و روند فعالیت و وضعیت فعلی آن‌ها را بررسی کند.