دومین نشست «لوپ» در بوشهر برگزار شد

دومین نشست «لوپ» در بوشهر برگزار شد

دومین نشست لوپ، چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزار شد.

این نشست که چهارشنبه پایانی هر ماه برگزار می‌شود، این بار میزبان ۳ مهمان ویژه بود. سید غلامرضا زین‌العابدین، مدیر بخش توسعه بازار مرکز گسترش فناوری اطلاعات «مگفا»، مدیر پروژه شهر هوشمند بوشهر و ارسلان دهقانی، مدیر بخش فناوری اطلاعات شرکت توزیع برق استان بوشهر در این نشست حاضر بودند. همچنین، میلاد داود آبادی، موسس پیامرسان دراگون از مشهد به‌صورت ویدیو کنفرانسی با شرکت‌کنندگان صحبت کرد.

در  ابتدای این نشست، ارسلان دهقانی در مورد مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار در حوزه فناوری اطلاعات و اهمیت قالب‌های طراحی و توسعه نرم‌افزار در ابعاد سازمانی مطالبی را بیان کرد. او گفت: یکی از بروزترین و موثرترین فرآیندهای کسب‌وکار در حوزه فناوری اطلاعات، مدل BPM است.

او با اشاره به این موضوع که درصد بالایی از مشکلات یک سازمان، به‌دلیل نبود یک ساختار درست و مکانزیم‌های کنترلی لازم است نه کارکنان سازمان، افزود: با توجه به نیاز سازمان‌ها به پیاده‌سازی فرآیندهای مدیریت کسب‌وکار در آینده‌ای نه‌چندان دور و با توجه به شروع فاز طراحی شهر هوشمند بوشهر، از شرکت‌کنندگان خواست تا در این زمینه آموزش‌های مناسب و کافی ببینند.

در ادامه، سید غلامرضا زین‌العابدین در مورد پروژه شهر هوشمند توضیحاتی به حاضران ارایه کرد. او گفت: فاز طراحی این پروژه با همکاری موسسه فناوری ای آی تی (AIT) اتریش شروع شده و مگفا در نظر دارد در این مدت برخی پروژه‌ها را به‌صورت پایلوت اجرا کند.

او افزود: در اجرای این پروژه‌ها از توانمندی متخصصان در استارت‌آپ‌های استان بوشهر استفاده خواهد شد و در این راستا مگفا از همکاری همه افراد توانمند استقبال می‌کند.

در بخش دوم برنامه، ابتدا یک مسابقه چالشی در زمینه برنامه‌نویسی برگزار شد. در این مسابقه که موضوع آن عبارت بود از این‌که «یک شرکت بیمه‌ای می‌خواهد از فایل‌های بایگانی‌شده خود آدرس ایمیل همه مشتریانش را به‌صورت یک‌جا استخراج کند»، مهدی بهمن‌پور برنده مسابقه شد.

در قسمت پایانی، ارتباط ویدیو کنفرانسی با میلاد داود آبادی، موسس پیام‌رسان دراگون از مشهد برقرار شد.داود آبادی ابتدا در مورد برنامه‌نویسی Cross platform و اهمیت آن برای استارت‌آپ‌ها صحبت کرد.

او گفت: یکی از مناسب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در این حوزه QT است. در ادامه مقایسه‌ای بین زبان QT و React native انجام داد. در پایان، داود آبادی در مورد پروژه‌ پیام‌رسان دراگون و همکاری با شرکت قطار درون‌شهری (مقصد) مشهد صحبت کرد و از شرکت‌کنندگان خواست با توجه به تغییر سریع تکنولوژی در دنیای امروز با زبان‌های برنامه‌نویسی جدید و به‌ روز آشنا‌شوند.