دوره آموزشی اصول تامین مالی شرکت‌های نوپا
در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان برگزار شد

دوره آموزشی اصول تامین مالی شرکت‌های نوپا

دومین دوره آموزشی چهاردهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی تحت عنوان «اصول تامین مالی شرکت‌های نوپا»، چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در پارک علم و فناوری شیخ بهایی اصفهان برگزار شد.

یکی از مهم‌ترین برنامه‌های موردنظر چهاردهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی، اجرای دوره‌های آموزشی باهدف ارتقای توان مذاکره صاحبان ایده با سرمایه‌گذاران و افزایش تعداد مذاکرات موفق سرمایه‌گذاری در این جشنواره است. به این ترتیب مخاطبان اصلی این دوره‌های آموزشی تیم‌ها و سازمان‌های شرکت‌کننده در چهاردهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی هستند.

در همین راستا کارگاه یک‌روزه «اصول تامین مالی شرکت‌های نوپا» با تدریس احمد ورد، مدیر صندوق پژوهش و نوآوری استان اصفهان در آخرین چهارشنبه اردیبهشت‌ سال جاری برگزار شد.  آشنایی با قراردادهای سرمایه‌گذاری، آشنایی با ارزش‌گذاری شرکت‌ها، روش‌های تامین مالی و مراحل تامین مالی از اصلی‌ترین مباحث مطرح شده در این کارگاه بود.

احمد ورد در خصوص قراردادهای سرمایه‌گذاری عنوان کرد: این قراردادها هم مانند سایر قراردادهای رایج کشور (رهن، فروش، اجاره، استخدام، پیمانکاری و...) دارای تیپ مشخصی است اما متاسفانه در ایران قراردادهای سرمایه‌گذاری واجزا آن به‌طورکامل ناشناخته و برای فعالین اقتصادی نامانوس هستند. او همچنین اعلاک کرد که شرکت‌های نوپا باید قبل از مذاکره با سرمایه‌گذار تخمینی علمی و محاسبه شده از ارزش شرکت خود داشته باشید.

او همچنین سرمایه‌گذاری شخصی، جذب سرمایه‌گذار، بدهی، بانک‌ها، فرشتگان سرمایه‌گذار، انجل گروه‌ها، دفاتر سرمایه‌گذاری خانوادگی و دفاتر سرمایه‌گذاری جسورانه را از اصلی‌ترین روش‌های تامین مالی شرکت‌های نوپا عنوان کرد که در مراحل مختلف ازجمله مرحله ایده، بذری و رشد شرکت‌های نوپا می‌توانند به تامین مالی برای شرکت خود اقدام کنند.

احمد ورد در خصوص تامین مالی شرکت‌ها در ایران عنوان کرد: بانک‌ها از طریق وام، انجل‌ها و انجل گروه‌ها از طریق سرمایه‌گذاری  و دفاتر سرمایه‌گذاری جسورانه به‌واسطه خرید سهام در تیم‌های استارت‌آپی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

او در ادامه نیز افزود: دفاتر سرمایه‌گذاری جسورانه بازیگران اصلی تامین مالی حوزه کارآفرینی به‌حساب می‌آیند و در قبال ارزشی که می‌پردازند سهام آن شرکت را دریافت می‌کنند. این دفترها برای سرمایه‌گذاری بر روی استارت‌آپ‌ها به وجود می‌آیند و هدف آن‌ها رشد در قبال افزایش ارزش شرکت سرمایه پذیر است که بین ۳ تا ۷ سال شرکت را همراهی می‌کنند و پس از افزایش ارزش سهام شرکت سرمایه‌پذیر، از آن خارج می‌شوند.

احمد ورد با بیان این‌که سرمایه‌پذیری از طریق سرمایه‌گذاران جسورانه اعتبار زیادی به شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها می‌دهد، گفت: سرمایه‌گذاران جسورانه شبکه و دانش مناسبی در اختیار استارت‌آپ‌ها قرار می‌دهند و به پولی که سرمایه‌گذاری می‌کنند در اصطلاح «اسمارت مانی» می‌گویند، که به معنای پولی است که همراه با دانش و اعتبار است.

مدیر صندوق پژوهش و نوآوری استان اصفهان در ادامه ارایه خود اضافه کرد: دو مدل سرمایه‌گذاری جسورانه تحت عنوان مدل‌های آمریکایی و اروپایی وجود دارد. در مدل آمریکایی هدف کارآفرینانه است و شرکت‌ها طول عمر ندارند و تحت نظارت نیستند اما در مدل اروپایی سرمایه، رقم سهام و زمان خروج از ابتدا مشخص است. در ایران نخستین شرکت‌های جسورانه به سبک مدل آمریکایی به وجود آمدند و در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ مدل اروپایی نیز در ایران شکل گرفت.

احمد ورد در پایان نیز کتاب‌های «مدل‌های مشارکتی»، «فرصت‌های استارت‌آپی»، «هنر جذب سرمایه» و «نوپای ناب» را به‌عنوان کتاب‌های مناسب مطالعه در حوزه تامین مالی معرفی کرد.