هجدهمین نشست محفل کتاب در مشهد برگزار شد

هجدهمین نشست محفل کتاب در مشهد برگزار شد

هجدهمین نشست ماهانه محفل کتاب و تجربه پانوآ دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط فضای کار اشتراکی پانوآ (پایگاه نوآوری) در مشهد برگزار شد.

محفل کتاب و تجربه پانوآ، نشستی  ماهانه بین کنشگران زیست‌بوم استارت‌آپی، با محور خوانش، نقد و بررسی کتاب‌های منتخب روز در حوزه کسب‌وکار با تمرکز بر کسب‌وکارهای نوین و استارت‌آپ‌ها است.

در هجدهمین محفل کتاب و تجربه پانوآ، کتاب «تفکر، سریع و کند» اثر دانیل کانمن ترجمه فروغ تالی صمدی از انتشارات «در دانش بهمن» بررسی شد. کتاب «تفکر، سریع و کند» حاصل ۴۰ سال تحقیقات نویسنده درباره قضاوت و تصمیم‌گیری است. در این کتاب چگونگی کارکرد ذهن از طریق معرفی دو سیستم مختلف در تصمیم‌گیری و قضاوت می پردازد.

نوید طبسی، مدیرعامل شرکت دیا آموز به‌عنوان ارایه‌دهنده کتاب گفت: در بخش اول تفاوت میان عملکردهای خودکار سیستم ۱عملکردهای کنترل شده سیستم ۲ نشان داده شده است. سیستم ۱ به‌صورت خودکار و سریع، بدون نیاز به تلاش زیاد یا کنترل خودخواسته، عمل می‌کند. سیستم ۲ به فعالیت‌های ذهنی نیازمند تلاش، مانند محاسبات پیچیده، معطوف می‌شود.

طبسی گفت: آن‌چه در این کتاب بحث می‌شود بر محور این نظریه است که ما بیشتر تصمیمات خود را با استفاده از سیستم ۱ می‌گیریم و سیستم ۱ به دلیل عملکرد سریع خود دچار خطاهای شناختی زیادی می‌شود که نیاز هست ما این خطاها را بشناسیم تا در تصمیم‌گیری‌ها کمتر در تله این خطا‌ها بیافتیم.

در بخش دوم این رویداد به‌عنوان پنل انتقال تجربه، شرکت‌کنندگان به بررسی کتاب و بحث آزاد درباره موضوع «مهارت تصمیم‌گیری در مدیریت و کسب‌و‌کار» پرداختند.