طرح نوآفرین چهارشنبه آینده در هیات دولت تصویب می‌شود
وزیر ارتباطات مطرح کرد

طرح نوآفرین چهارشنبه آینده در هیات دولت تصویب می‌شود

وزیر ارتباطات هم‌زمان با روز جهانی ارتباطات، آخرین وضعیت شاخص‌های ارتباطی در کشور را تشریح کرد.

محمدجواد آذری جهرمی عصر چهارشنبه،  ۲۶ اردیبهشت ۹۷ در مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات و بهره‌برداری از پروژه دولت همراه در کشور، آخرین وضعیت رشد و ارتقای فناوری اطلاعات و ارتباطات را تشریح کرد و گفت: هم‌اکنون ۱۲۴۶ شهر کشور دارای پوشش نسل سوم و چهار موبایل هستند و شاهد هستیم که ۱۰۰ درصد پوشش منطقه شهری توسط همراه اول و ۹۷ درصد پوشش مناطق شهری توسط ایرانسل کامل شده است. در همین حال با اجرای طرح رومینگ ملی، اپراتور رایتل نیز پوشش سراسری در کشور دارد.

او با بیان اینکه از ابتدای دولت دوازدهم، پروژه پایش شاخص‌های فناوری اطلاعات در مناطق کمتر برخوردار را اجرا کردیم، افزود: مطابق با این شاخص‌ها که در ۳ زیر شاخص ارتباطات ثابت، موبایل و اینترنت بررسی شد، مشخص شد که تنها ۳۵ درصد مناطق روستایی کشور از ارتباط برخوردار بودند که ما طی چند ماه گذشته در دولت دوازدهم ۲۰ درصد این شاخص‌ها را توسعه داده و آن را به ۵۵ درصد رساندیم.

وزیر ارتباطات با انتقاد از این‌که در بخش ارتباطات ثابت، توسعه پورت‌های فیبر نوری به‌خوبی انجام نگرفته است، گفت: تنها موفق به راه‌اندازی ۲۰۰ هزار پورت فیبر نوری شده‌ایم و نیازمند تلاش برای رفع این عقب‌ماندگی هستیم. بر مبنای برنامه‌ریزی انجام‌شده تا پایان سال قرار است به ۲ میلیون پورت فیبر نوری برسیم.

او تاکید کرد: در حوزه ارتباطات بین‌الملل، وارد باشگاه ترابیتی‌ها شدیم و حجم ارتباطات بین‌الملل که ۷۳ گیگابیت بوده امروز به ۱۲۰۰ گیگابیت رسیده است.

جهرمی گفت: در حوزه ارتباطات داخلی از ۶۴۰ گیگابیت به ۵.۴ ترابیت رسیده‌ایم و حجم شبکه دیتای کشور را به ۱۸.۲ ترابیت رسانده‌ایم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در آغاز دولت دوازدهم میزان ترافیک داخلی نسبت به ترافیک خارجی ۴۰ به ۶۰ بود، ادامه داد: با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای تعرفه‌گذاری اینترنت داخلی، شاهد رشد ۱۶ درصدی تولید محتوای دیجیتال هستیم و محصولات داخلی متعددی در حوزه تلویزیون تعاملی و اینترنتی تولیدشده است که امیدواریم در برنامه ششم توسعه به شاخص ۵۰ درصدی از میزان ترافیک داخلی برسیم.

جهرمی با اشاره به تولیدات محصولات ویدیوی آنلاین در کشور توسط تیم‌های جوان ایرانی گفت: یکی از این تولیدکنندگان بیش از ۳۰ درصد مشترک خارجی جذب کرده است. در همین حال شاهد رشد قابل توجه محتوا در حوزه نمایش خانگی، موسیقی و کتاب صوتی هستیم.

او با بیان اینکه زیرساخت‌های ارتباطی ایران بالاترین نرخ رشد منطقه را در سال جاری داشته است و رتبه ما در دنیا از این شاخص دوم است، گفت: مطابق با برنامه ششم توسعه، باید شاخص جهانی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) ۳۰ رتبه ارتقا یابد.

او افزود: ما در گزارش سال ۲۰۱۸ با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای که در پیش داریم، یک جهش قابل توجه در این شاخص را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه باید گوشی تلفن همراه هوشمند در اختیار تمام ایرانی‌ها قرار داشته باشد، افزود: امروز در شبکه موبایل همراه اول از بیش از ۵۰ میلیون مشترک فعال حدود ۱۸ میلیون نفر گوشی هوشمند ندارند. همچنین از بیش از ۳۰ میلیون مشترک ایرانسل، ۹ میلیون نفر فاقد گوشی هوشمند هستند. ما به اپراتورها حکم کرده‌ایم که با اجرای طرح رجیستری موبایل، وارد فضای باندلینگ گوشی شوند تا بتوانیم تمامی مردم را از گوشی هوشمند برخوردار کنیم.

او با اشاره به تولیدات قابل قبول در حوزه تجهیزات شبکه‌های ارتباطی در کشور گفت: امروز شاهد هستیم که تمامی تجهیزات دولت الکترونیک توسط دانشگاه شریف انجام‌شده و در حوزه تولیدات صنعتی نیز رشد قابل توجهی را داشتیم. به بیان دیگر می‌توانیم ادعا کنیم که یکی از بخش‌هایی که رونق صددرصدی داشته و رکود نداشته است، بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است.

وزیر ارتباطات با اشاره به زیرشاخه‌ای زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: از منظر زیرشاخص‌های IDI، رتبه ایران در دسترسی به فناوری اطلاعات ۶۷ و رتبه دانش مهارتی کاربران ۵۸ است. این در حالی است که رتبه ایران از نظر استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات ۱۰۱ و درمجموع این شاخص‌ها رتبه ما نزدیک به ۸۰ است. این عقب‌ماندگی بیشتر به دلیل عدم توسعه مناسب در استفاده از فناوری اطلاعات است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه شعار امسال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را «توسعه استفاده از فناوری اطلاعات» اعلام می‌کنیم، تاکید کرد: یکی از شاخص‌های رسیدن به این توسعه، ارائه خدمات دولت الکترونیک است که در این شاخص رتبه ۱۰۲ در دنیا را داریم.

او با انتقاد از عملکرد سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در ارایه خدمات دولت الکترونیک گفت: با وجود اینکه زیرساخت ارایه این خدمات فراهم شده است، اما همچنان بسیاری از سازمان‌ها به‌صورت سیلندری خدمات خود را ارایه می‌دهند و هنوز به یکدیگر متصل نشده‌اند. این در حالی است که بااتصال دستگاه‌ها به یکدیگر و ارایه خدمات، می‌توان بسیاری از مشکلات کشور را حل کرد. همان‌طور که در پروژه رجیستری موبایل، اتصال خدمات ۳ دستگاه به یکدیگر جلوی معضل قاچاق گوشی را گرفت.

او با اشاره به رونمایی از اپلیکیشن دولت موبایل برای ارایه خدمات دولتی در بستر تلفن همراه تاکید کرد: دولت همراه یک اقدام اجرایی و هماهنگ‌ساز جدی در بدنه دستگاه‌های مختلف است تا مردم بتوانند از طریق گوشی‌های خود خدمات دولت را بدون مراجعه حضوری دریافت کنند. در این پلتفورم تمامی خدمات به‌صورت مجتمع شده وجود دارد و دیگر نیازی به حضور مردم در دستگاه‌های دولتی و ارایه کپی مدارک نیست.

او با بیان اینکه تا استانداردها فاصله داریم، اضافه کرد: با این وجود فاز نخست این پروژه را آغاز کردیم و با درخواست مردم، اتصال سایر خدمات دستگاه‌ها را به این زنجیره پیگیری می‌کنیم.

جهرمی در مورد لزوم بهبود کیفیت خدمات حوزه ارتباطات کشور نیز گفت: اگرچه سرعت توسعه خوب است، اما مردم همچنان مطالبه کیفیت دارند. به همین دلیل روز گذشته ۲ مرکز پایش کیفی شبکه مخابرات و همراه اول در راستای ارتقای شاخص‌های کیفی به بهره‌برداری رسید.

جهرمی تاکید کرد: اپراتورها باید آمار شاخص‌های کیفی خود را اعلام کنند و سیستم نظارت مبتنی بر نقطه جغرافیایی که توسط رگلاتوری آماده‌شده باید مشکلات مردم را در معرض دید عمومی قرار دهد تا اقدامات اپراتورها علنی شود.

او از موافقت رییس‌جمهوری برای تصویب طرح نوآفرین خبر داد و گفت: قرار بود امروز این طرح که در ۱۸ ماده در جهت رفع موانع کسب‌وکارهای نوپا تدوین‌شده، به تصویب هیات دولت برسد اما به دلیل برخی کاستی‌ها به کمیسیون اقتصاد دولت ارجاع شد و مقرر شد روز چهارشنبه هفته آینده در هیات دولت تصویب شود. این طرح موانع کسب‌وکارهای نوپا ازجمله مشکلات بیمه، مالیات و تأمین منابع مالی را رفع می‌کند. در همین حال در برنامه ایجاد پارک‌های فناوری توسعه اقتصاد دیجیتال را در استان‌ها و شهرستان‌های مستعد خواهیم داشت تا کمکی به کسب‌وکارهای نوپا و افزایش شاخص‌های توسعه ‌این بخش شود.