برگزاری همایش موفقیت در کسب‌وکارهای کوچک به میزبانی دانشگاه یزد

همایش «موفقیت در کسب‌وکارهای کوچک، چالش‌ها و راهکارها» به همت گروه مدیریت بازرگانی دانشگاه یزد در سالن شهید منتظر قائم این دانشگاه برگزار شد.
در این همایش که با حضور دانشجویان رشته اقتصاد و مدیریت برگزار شد، دو نفر از کارآفرینان نمونه استان از تجربیات شروع به کار خود تاکنون سخن گفتند.
دکتر «محمدمهدی مدرسی» عضو هیئت‌علمی گروه مدیریت بازرگانی در ابتدای این همایش، گفت: در دانشگاه‌ها علاوه بر یادگیری تئوری باید با دعوت از مدیران صنایع، دانشجویان را به عرصه تجربه و عمل وارد کنیم چراکه دانشجویان نیاز دارند برای راه‌اندازی کسب‌وکاری جدید راهنمایی شوند تا علم خود را به عمل تبدیل کنند.
وی افزود: این تجربیات می‌تواند در رکودی که ایجادشده، برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید راه گشا باشد.
در ادامه «رضا کریمی» کارآفرین نمونه استان و عضو هیئت‌مدیره یکی از واحدهای صنعتی گفت: فردی که می‌خواهد کسب‌وکار راه بیندازد باید بداند هیچ نکته منفی در این حوزه وجود ندارد و شکست، توقف محسوب نمی‌شود.
وی با تأکید بر مقوله هدف‌گذاری برای شروع هر اقدامی، افزود: اهداف نسبت به از نیازهای جامعه تعریف می‌شود و یک مدیر خوب باید با علم روز پیشرفت کند و تمام رقبای خود را بشناسد تا بتواند در طول دوران مدیریت خود عملکردی خود موفق باشد.
کریمی با اشاره به موضوع تحریم‌ها نیز گفت: کارآفرینان باسابقه و موفق کشور، تحریم و شرایط بدتر از این را هم پشت سر گذاشته‌اند ولی امروز موفق‌ترین مدیران هستند لذا تحریم‌ها نمی‌توانند عامل شکست کسب‌وکار باشند و برای موفقیت باید تلاش کرد و خستگی‌ناپذیر بود.
«احسان دهقان» یک کارآفرین نمونه و از مخترعان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان استان هم گفت: فرد ایده‌پرداز، هیچ‌وقت از کنار مشکلات و نیازها به‌سادگی عبور نمی‌کند و به دنبال راه‌حل است.
وی اصلی‌ترین عامل موفقیت را اراده و خستگی‌ناپذیری دانست و گفت: همراه بودن با نوآوری و تکنولوژی‌های جدید می‌تواند موفقیت را برای یک کسب‌وکار کوچک و جدید به همراه داشته باشد لذا افرادی که شروع به راه‌اندازی کسب‌وکاری جدید می‌کنند باید به دنبال تکنولوژی‌های جدیدتر باشند و غرور را کنار بگذارند و از مشاوره افراد باتجربه‌تر بهره بگیرند.
دهقان همچنین گفت: زمانی که کسب‌وکاری را شروع می‌کنید، باید خود را برای کار سخت و زیاد، آماده کنید.