بازدید از مرکز فضایی البرز و آشنایی با کسب‌وکارهای فضاپایه

بازدید از مرکز فضایی البرز و آشنایی با کسب‌وکارهای فضاپایه

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز، جمعی از استادان و معاونان دانشگاه‌های خوارزمی و آزاد اسلامی کرج، رییس نظام صنفی و مدیر خانه استارت‌آپ کرج چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ از پارک تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز فضایی البرز بازدید کردند.
در ابتدای این بازدید که با هدف آشنایی با کسب‌وکارهای فضاپایه انجام شد، غلامرضا حمیدی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز در مورد چگونگی همکاری و تعامل بین اعضای زیست‌بوم کارآفرینی توضیحاتی ارایه کرد و هدف از این بازدید را آشنایی فعالان این حوزه با خدمت‌ها و فرصت‌های این مراکز عنوان کرد.

بعد از آن دکتر سیدمحمدرضا ابراهیمی رییس مرکز فضایی ماهدشت و جمعی از کارشناسان فعال در آن مرکز فعالیت‌های این مرکز را معرفی کردند. رییس مرکز فضایی البرز به مواردی از جمله کمک این فناوری فضاپایه به حوزه‌های مدیریت بلایا، هواشناسی، کشاورزی و غیره اشاره کرد و توضیحات کاملی در مورد سنجش از راه دور، تلسکوپ موجود در این مجموعه و استفاده از فناوری فضایی در هواشناسی ارایه داد.

در این مجموعه یکی از تلسکوپ‌های حرفه‌ای ایران با قطر دهانه ۴۰ سانتی متر قرار دارد و این رصدخانه با همکاری هشت کشور دیگر در پروژه APOSOS همکاری می‌کند که وظیفه آن رصد ماهواره‌های فضایی و زباله‌های فضایی است. از جمله نکات مهمی که برای بازدیدکنندگان شرح داده شد این بود که دیتای بسیار زیادی موجود است  اما اگر این دیتاها تحلیل نشوند ارزشی ندارند. بنابراین، شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها می‌توانند با تحلیل این دیتاها ارزش‌های فراوانی برای جامعه ایجاد کنند. یک مورد از کارهایی که استارت‌آپ‌ها می‌توانند با استفاده از آنالیز دیتاهای موجود انجام دهند رصد ترافیک و برنامه ریزی جهت بهبود شرایط است. معرفی تعدادی از استارت‌آپ‌های دنیا که از داده‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کنند از دیگر برنامه‌های این بازدید بود.

در این بازدید، مهدی رحمانی مدیر خانه استارت‌آپ کرج در مورد یکی از شتاب‌دهنده‌های فعال دنیا در حوزه فضاپایه به نام starburst توضیح داد و عنوان کرد که ضمن الگوبرداری از فعالیت‌های مفید آن‌ها و بومی‌سازی اطلاعات لازم می‌توان در آینده امکان رشد این استارت‌آپ‌ها را فراهم ساخت.

در پایان این بازدید قرار شد به منظور ایجاد استارت‌آپ‌های فضاپایه، جلسه‌ای با حضور
کمیته کسب‌وکار سازمان فضایی، مدیر خانه استارت‌آپ و تعدادی از فعالان اکوسیستم استارت‌آپی تشکیل شود.