بازی‌سازی رایانه‌ای در بوشهر توسعه می‌یابد

این خبر به کسب‌وکارهای نوپا مربوط نیست

کارگاه آموزشی «چگونه بازی رایانه‌ای را بسازیم» سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ در بوشهر برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی که در سالن جلسات مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزار شد برخی بازی‌سازان و علاقه‌مندان این حوزه حضور داشتند. ابتدا یوسف علیپور، موسس پینوکس از اهمیت بازی‌سازی و تاثیر بازی‌ها بر روابط اجتماعی صحبت کرد.

او برای درک بهتر این موضوع از همه شرکت‌کنندگان خواست که روی کاغذهایی که در اختیار دارند در مدت ۳۰ ثانیه تصویر شخص بغل دستی خود را نقاشی کنند. افراد حاضر به تصویرهای خود خندیدند و تعدادی از تصویرکشیده‌شده خود عکس گرفتند. علیپور گفت: بازی‌ها این فرصت را به افراد می‌دهد که احساسات و هیجان‌های بیشتری را تجربه کنند. او در ادامه از ۴ شرکت‌کننده خواست تا رنگ متن‌هایی که به نمایش گذاشته می‌شود را بگویند. به‌عنوان مثال برای متن آبی‌رنگ متن قرمز‌ بود و باقی رنگ‌ها هم به همین ترتیب به‌طوری‌ که این قسمت در هر مرحله سخت‌تر می‌شد.

نکته جالب این‌ بود که افرادی که زیاد بازی می‌کردند، نسبت به دیگران دقت بیشتری داشتند. بعد از این تست عنوان شد که طبق یک تحقیق جامع افرادی که بازی‌های رایانه انجام می‌دهند در حدود ۲۰ درصد قدرت بینایی بالاتری نسبت به افراد معمولی دارند. در ادامه یک تصویر از جعبه‌های کاغذی به نمایش گذاشته شد و نظر شرکت‌کنندگان در مورد تصاویر پرسیده شد. جواب تمامی افراد حاضر این بود که برای حمل و نقل وسایل مختلف کاربرد دارند.

علیپور با به نمایش گذاشتن تصاویری از خلاقیت کودکان در تبدیل این جعبه‌ها به شکل‌های جالب گفت: در دنیای بازی‌سازی باید ذهنی خلاق داشته باشیم و نگاه متفاوتی به اشیا پیرامون خود و واقعیت‌ها داشته باشیم.

در بخش پایانی، علیپور به موضوع ویکی (Wiki) اشاره کرد و گفت: ویکی به انواعی از وب‌گاه‌ها گفته می‌شود که به بازدیدکنندگان خود این امکان را می‌دهد که بتوانند در آن محتوا منتشر و ویرایش کنند. او افزود: همه ما بزرگترین ویکی دنیا یعنی (Wikipedia) را می‌شناسیم اما شاید ندانیم که دومین ویکی دنیا مربوط به یک بازی به اسم World of Warcraft است که حدود ۱۰۰ هزار مقاله در آن منتشر شده و افراد مختلف داستان‌هایی در مورد شخصیت‌های بازی‌های مختلف را نوشته‌ و به اشتراک گذاشته‌اند.

چگونه یک بازی رایانه‌ای بسازیم، بوشهر، یوسف علیپور، اهمیت بازی‌سازی