گروه همکاران مهم‌ترین عامل در پایداری کسب‌و‌کار است
در گردهمایی واحدهای فناور پارک علم و فناوری شریف مطرح شد

گروه همکاران مهم‌ترین عامل در پایداری کسب‌و‌کار است

مشاور مراکز رشد و پارک‌های فناوری، مهم‌ترین عامل در پایداری کسب و کار از بین عوامل ایده (فناوری)، بازار (کاربرد)، گروه همکاران، مدل کسب‌و‌کار، پول (سرمایه اولیه)، زمان و انعطاف‌پذیری را گروه همکاران یا تیم عنوان کرد و گفت: بهترین ایده‌ها بدون وجود رهبر و تیم قدرتمند شکست خواهند خورد.

مصطفی کریمیان اقبال در نخستین گردهمایی واحدهای فناور پارک علم و فناوری شریف که امروز ۲۵ اردیبهشت در دانشگاه شریف برگزار شد، در همین زمینه به تحقیقات بیلگراد بر روی شرکت‌های نوپا در آمریکا اشاره و تصریح کرد: در آن‌جا مهم‌ترین عامل موفقیت زمان یا زمان‌بندی درست است. این در حالی است که ما در ایران معمولا دنبال‌کننده و (نه پیشتاز) بوده و ایده‌ها و الگوهای موفق ما از پیش موجود است.

او در همین راستا دلیل اولیه موفقیت یا شکست برای بسیاری از شرکت‌های نوپا را تیم آن‌ها دانست و تاکید کرد: در فرهنگ ما چگونگی انجام کار تیمی چندان جاافتاده نیست.

مشاور مراکز رشد و پارک‌های فناوری با بیان این‌که وضعیت اقتصادی در کشور پیش‌بینی ناپذیر است، ادامه داد: در شرایطی که تغییرات ارزی بر کار بسیاری از شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد، تنها مطابقت‌یافتن تیم و گروه با شرایط است که می‌تواند کارساز باشد.

کریمیان اقبال الگوی قرار گرفتن یک استاد یا یک فرد خبره صنعتی در کنار تیم‌های نوپا و استارت‌آپی را موثر توصیف کرد و گفت: تجربه مدیریتی و نیز شناخت این فرد از بازار می‌تواند در موفقیت تیم موثر باشد.

او در پایان دایره یک تیم را بزرگتر از محدوده کارمندان توصیف کرد و به شرکت‌ها توصیه کرد: افراد بیرون از دایره تیم و کسانی که برای شما ارزش افزوده یا دردسر ایجاد می‌کنند را نیز در نظر داشته باشید.