جنب‌وجوش استارت‌آپی در دانشگاه علم و صنعت
به همت شتابدهنده اکسیژن و شرکت فناپ انجام شد

جنب‌وجوش استارت‌آپی در دانشگاه علم و صنعت

«آخر هفته با اینترنت اشیا» یا “IoT weekend” عنوان نسبتا جذابی برای رویدادی بود که در آخر هفته‌ گذشته و طی دوره‌ای سه‌روزه، به همت شتاب‌دهنده «اکسیژن» و همکاری شرکت «فناپ»، در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

این رویداد که با محوریت کلی ایجاد آشنایی با علم روز و فناوری نسبتا نوپای اینترنت اشیا پایه‌گذاری شده بود، با استقبال خوبی از دانشجویانِ الکترونیک، مخابرات، کامپیوتر و فعالان در حوزه‌ استارت‌آپی اینترنت اشیا مواجه شد.

در روز ابتدایی رویداد، نخست آقای نورانیان، مدیر کسب‌وکار اینترنت اشیا «فناپ»، به معرفی مفهوم اینترنت اشیا و فلسفه‌ آن پرداخت. همچنین در این میان، صحبت‌هایی از تفاوت IoT با M2M، معماری چهاربخشی IoT و توضیحاتی پیرامون هرکدام به میان آمد. در ادامه نیز مثال‌هایی اجرایی از کاربردهای اینترنت اشیا در حوزه‌های مختلف نظیر کشاورزی، حوزه‌ سلامت و بهداشت، حمل‌ونقل، صنعت و مصارف خانگی زده شد. همچنین، آقای علی رحمان پور، بنیان‌گذار و مدیرعامل «لینکپ»، پس از بحث درباره‌ کسب‌وکارهای انجام‌شده در این حوزه و محصولاتی نظیر nest ,xiaomi ,veniam ,kontakt و… به معرفی طرح‌های کلان ملی و کسب‌وکارهای داخلی و سرویس‌های ارایه‌دهنده‌ خدمات IoT در ایران پرداخت. او همچنین به معرفی لینکپ و حوزه فعالیت لینکپ و بیان تجربه‌هایی درباره‌ کسب‌وکار در این حوزه نیز اشاره کرد.

از دیگر مباحث مطرح‌شده در روز اول می‌توان به بوم مدل کسب‌وکار اشاره کرد. این ابزار، امکان نمایش بصری اجزای کسب‌وکار را به نحوی ایجاد می‌کند که رابطه‌ی بین اجزا و نحوه‌ ایجاد ارزش و سپس ارایه‌ آن به مشتری و همچنین نحوه‌ی تولید درآمد را نشان می‌دهد.

به‌طورکلی بحث‌های روز اول، دو رویکرد موازی یکدیگر داشت: بحث‌های علمی مانند معرفی مفهوم ابر و فضای ابری، مه و لبه، پلتفرم‌های اینترنت اشیا، معرفی پلتفرم‌های متداول متن بسته و کارکردهای پتلفرم در اینترنت اشیا، موضوعات عملی‌تر و اجرایی این بحث نظیر زنجیره‌ ارزش IoT، معرفی بازار و بخش‌بندی آن, سازوکار ارزش‌آفرینی در اینترنت اشیا، نمونه‌های کسب‌وکارهای موفق در بازار و بررسی اکوسیستم استارت‌آپی در زمینه‌ IoT بود.

در روز دوم این رویداد، پلتفرم‌های متداول متن‌باز، فرآیند طراحی اشیا و ارتباطات اشیا با یکدیگر از مباحث مورد بحث بود؛ اما در بعدازظهر روز دوم فضای رویداد کمی متفاوت شد و به سمت کسب‌وکارهای عینی و بررسی چالش‌های پیش رو برای توسعه‌‌ اینترنت اشیا و بررسی نقش‌ها در اکوسیستم استارت‌آپی اینترنت اشیا رفت. در همین راستا نیز، دو استارت‌آپ فعال در حوزه‌ IoT و خانه‌های هوشمند، به ارایه‌ تجربه‌ها و معرفی خود پرداختند. در ابتدا استارت‌آپ «لوکسین» که گروهی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر آن را جلو می‌برند به ارایه‌ طرح خود و بیان مزیت‌های رقابتی آن پرداختند. سپس، استارت‌آپ «رایان» که متشکل از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت بود، تجربیات و طرح خود را در اختیار حاضران قرار دادند. استارت‌آپ «اکسیژن» نیز که عملا میزبان این رویداد بود، خود و فعالیت‌های خود را معرفی کرد و درباره‌ چالش‌های کار در این حوزه و تجربیات خود، بحث کرد.

اما روز سوم این رویداد، به‌صورت کاملا کارگاهی و باهدف ایده‌پردازی و پردازش و پالایش ایده‌ها شروع شد. در این بین، هر نفر ایده‌ خود در بحث اینترنت اشیا در حوزه‌های مختلف را بیان کرد و پس از بررسی اصول اصلی ایده‌پردازی و پالایش ایده‌ها، سرانجام ایده‌هایی نظیر هوشمند‌سازی شبکه‌ آب، کنترل وضعیت مصرف دارو، کنترل و خروج و ورود دانشجویان به دانشگاه و… به‌عنوان ایده‌های نهایی مطرح و بوم مدل کسب‌وکاری برای آن‌ها نوشته و بررسی شد. سرانجام در آخرین بخش از کارگاه، با استفاده از آردوینو و اصول اولیه‌ آن، بحث توسعه‌ شی‌ء و نحوه‌ به‌کارگیری و استفاده از آن، تمرین و تکمیل شد.