fa-IR

برگزاری کارگاه شناسایی مدل کسب و کار در پارک گیلان

به دلیل دفرمه‌بودن عکس و چهاربار تذکر در این‌باره امکان انتشار ندارد

کارگاه آموزشی شناسایی مدل کسب‌وکار روز دوشنبه ۲۴‌اردیبهشت‌‌۹۷ توسط مسعود ویسمه برگزار شد.

در راستای مصوبات کارگروه مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا گیلان، چند کارگاه آموزشی ازجمله مبانی استارت‌آپ، گروه‌سازی و مزایای کار تیمی و شناسایی مدل کسب‌وکار برگزار شد و موردتوجه علاقه‌مندان قرار گرفت.

در این کارگاه با استفاده از بوم مدل کسب‌وکار نمونه‌های کسب‌وکار شرکت‌کنندگان مفهوم‌سازی شد و جایگاه مشتری و ارزش‌های پیشنهادی و جریان‌های درآمد و هزینه و مولفه‌های آن مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

این بوم شامل ۹ قسمت مشتریان، ارزش پیشنهادی، کانال‌ها، ارتباط با مشتریان، جریان درآمدی، منابع کلیدی، فعالیت‌های کلیدی، شرکای کلیدی و ساختار هزینه‌ها بود. در بخش مشتریان، به معرفی مشتریان اصلی و جامعه هدف پرداخته شد.

سپس درخصوص ارزش پیشنهادی به مشتریان و مشکلاتی از آن‌ها را که به‌واسطه محصول گروه‌ها رفع می‌شود، بحث شد. در ادامه راه‌های ارتباطی و نحوه دسترسی مشتریان به محصول تولیدی و آنکه این راه‌ها چگونه باید باشد تا درنهایت به افزایش کیفیت محصولات و درنتیجه حفظ‌ مشتری و رضایت‌مندی آن‌ها ختم بشود، صحبت به میان آمد. بخش پشتیبانی سایت، نحوه نگارش و برگزاری رویدادهای مختلف با حضور مشتریان ازجمله مواردی بیان شد که می‌توانستند در این بخش قرار گیرند.

جریان درآمدی نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کارگاه بود. تعیین منابع اصلی موردنیاز ما برای تولید و ارایه محصول و نام شرکت‌ها یا نقش تحصیلگران اصلی کسب‌وکار، از جمله موارد مطرح شده در بخش «جریان درآمدی» بود.

در انتهای این بخش، در خصوص ساختار هزینه‌ها که باید در آن تمام هزینه‌های گروه شامل خریداری مواد اولیه تا هزینه تبلیغات و حقوق کارمند نوشته شود، صحبت شد.

این کارگاه به مدت چهار ساعت ادامه یافت و گروه‌هایی که از کارگاه قبل تشکیل‌شده بودند برای ایده مدنظر خود با استفاده از بوم کسب‌وکار، مدل کسب‌وکار را طراحی نمودند. در پایان سرگروه گروه‌ها مدل کسب‌وکار را شرح داد و به پرسش‌های مربی پاسخ گفت.

کارگاه‌های دیگر آموزشی مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا گیلان نیز به‌زودی برگزار می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره ۰۱۳۳۳۳۲۷۷۲۲ لیلا صرف جو تماس بگیرید.