هفت گذرگاه اینترنت کشور به هم متصل شد
آذری جهرمی

هفت گذرگاه اینترنت کشور به هم متصل شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با بهره‌برداری از پروژه شبکه دیتای بین‌الملل زیرساخت، اکنون هفت گذرگاه اینترنت بین‌الملل در شهرهای تبریز، شیراز، تهران، اهواز، مشهد و اصفهان فعال و به هم متصل شد.

محمدجواد آذری جهرمی عصر سه‌شنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷در مراسم افتتاح پروژه‌های شرکت ارتباطات زیرساخت ایران، افزود: پیش از این فقط تهران گذرگاه اینترنت بین‌الملل بود که با اقدام‌های انجام‌شده اکنون از هفت گذرگاه، اینترنت کشور تامین می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: تمرکززدایی صورت گرفته سبب می‌شود اگر اختلالی در یکی از این گذرگاه‌ها رخ دهد قطعی در کل اینترنت کشور ایجاد نشود و از گذرگاه‌های دیگر استفاده شود.

آذری جهرمی به افتتاح پروژه شبکه دیتای بین‌الملل زیرساخت نیز اشاره کرد و گفت: با بهره‌برداری از این پروژه، ضمن بیشتر شدن پایداری در شبکه و دسترسی مناسب برای کسب‌وکارها، گذرگاه‌های هفت‌گانه که ۴.۲ ترابیت بر ثانیه ظرفیت انتقال دیتا دارند نیز به یکدیگر متصل شد.

او همچنین مزیت دیگر این پروژه را بهبود اتصال اینترنت کشورمان با کشورهای منطقه اعلام کرد.

آذری جهرمی یادآوری کرد: ظرفیت ترانزیت کشور در آغاز سال ۱۳۹۵ حدود ۲۰۰ گیگابیت برثانیه بود که امروز به ۱۵۰۰ گیگابیت برثانیه رسیده است.

افزایش ۱۰ ترابیت برثانیه ظرفیت در شبکه ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد هزینه اینترنت بین‌الملل برای کسب‌وکارها باید طوری باشد که بتوانند با قیمت بین‌المللی به بازار جهانی دسترسی داشته باشند.

او افزود: پایداری ارتباطات، دسترسی به مناسب به بازارهای جهانی و بهبود اصل پدافندی از نتایج توسعه شبکه دیتای بین‌الملل است.

«اکنون شبکه زیرساخت کشور به بیش از ۷۰درصد ظرفیت نامی توسعه این شبکه رسیده و توانسته است ۱۰ترابیت برثانیه ظرفیت در شبکه ملی اطلاعات ایجاد کند»

به گفته او، توسعه فیبر نوری باید با سرعت صورت گیرد؛ زیرا «نیاز منتظر اقدام‌های ما نمی‌ماند.»

آذری جهرمی تاکید کرد: کاهش هزینه‌های زیرساخت برای اپراتورها به معنای کوچک‌سازی نیست و باید با بزرگ شدن اندازه بازار همراه باشد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر ساماندهی نیروهای انسانی در بخش قراردادی شرکت ارتباطات زیرساخت ایران تاکید کرد و رفع مشکل پرداخت حقوق کارکنان این شرکت را با کاهش کاغذبازی‌های اداری خواستار شد.

پرداخت حقوق کارکنان شرکت ارتباطات زیرساخت ایران یک ماه به تاخیر افتاده است.