امکان ارایه خدمات زوار از طریق دولت همراه فراهم می‌شود
آذری جهرمی در دیدار با رییس سازمان حج و زیارت

امکان ارایه خدمات زوار از طریق دولت همراه فراهم می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ارایه خدمات ملی در عرصه فضای مجازی گفت: یکی از شاخصه‌های دولت الکترونیک ارایه خدمات به شیوه‌ها و روش‌های مختلف است تا همه مردم بتوانند با روش‌های متفاوتی به خدمات دسترسی داشته باشند.

محمدجواد آذری جهرمی در دیدار با رییس سازمان حج و زیارت بابیان اینکه در دنیا استفاده از موبایل و پیام‌رسان‌ها برای رفع نیازها در حال فراگیر شدن است، گفت: این امر به این دلیل است که استفاده از گوشی‌ها همراه در دنیا فراگیر شده و همیشه همراه شخص است.

او با اشاره به افتتاح فاز نخست دولت همراه در این هفته افزود: سازمان حج و زیارت می‌تواند برای ارایه خدمات زوار از طریق دولت همراه اقدام کند و علاوه بر آن درگاه‌های متفاوتی نیز در دسترس کاربران قرار دهد.

آذری جهرمی از شاخصه‌های دولت الکترونیک را ارایه خدمات به شیوه‌های مختلف دانست و اظهار کرد: باید برای ارایه خدمات روش‌های مختلفی را معرفی کرد تا مردم بتوانند به هر روشی که می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید بابیان اینکه هم‌اکنون از طریق دولت همراه با احراز هویت خدماتی چون دریافت و پرداخت قبوض و خدمات بیمه‌ای ارایه شده است، تصریح کرد: این خدمات به‌تدریج در حال کامل شدن است که یکی از این آن‌ها، خدمات حج می‌تواند باشد که می‌توان درگاهی را روی پیام‌رسان‌های داخلی برای استفاده از کاربران ارایه کرد.

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT کشور ارایه خدمات به زایران از سوی پیام‌رسان‌های بومی را قابل تقدیر دانست و اظهار کرد: این عمل در راستای فرمایش مقام معظم رهبری در حمایت از محصول و کالای ایرانی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آمادگی حمایت از آن را دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر نگاه توسعه‌ای در ارایه خدمات ملی در عرصه فضای مجازی گفت: اگر سازمان حج و زیارت خدماتی برای ارایه دارد ظرف مدت یک هفته می‌تواند از طریق پنجره‌ای در دولت الکترونیک آن‌ را در دسترس مردم قرار داد.

او با اشاره به اینکه بنا داریم تا دستگاه‌های مختلف را از طریق اپلیکیشن به هم متصل کنیم، افزود: خدمات شخصی‌سازی‌شده مکان محور برای زایران حج و عتبات عالیات را می‌توان برنامه‌ریزی کرد و علاوه بر آن برنامه‌های فرهنگی و مذهبی متنوعی می‌توان ارایه کرد.

رییس سازمان حج و زیارت نیز در این دیدار با اشاره به‌قصد این سازمان برای ارایه خدمات آنلاین به زایران، از تفاهم‌های انجام‌شده با تعدادی از کسب‌وکارهای نوپا برای ارایه خدمات به زایران خبر داد.

او با اشاره به جمعیت ۸۵هزارنفری زایران خانه خدا افزود: این تعداد به همراه خانواده‌های زایران گروه مخاطبی هستند که می‌توانند از خدمات آنلاین سازمان حج و زیارت بر بستر دولت الکترونیک استفاده کنند.