کارگاه توسعه نرم‌افزار چابک در مشهد برگزار شد

کارگاه توسعه نرم‌افزار چابک در مشهد برگزار شد

کارگاه آموزشی «توسعه نرم‌افزار چابک با متد اسکرام» از مجموعه کارگاه‌های تخصصی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان خراسان رضوی، شنبه ۲۲ و یکشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷، با حضور فعالان اکوسیستم استارت‌آپی و صاحبان استارت‌‌آپ‌ها به مدت ۱۶ ساعت با همکاری شبکه اجتماعی پروفایل برگزار شد.

مربی تحول چابک سازمان و تیم‌های نرم‌افزاری گفت: در تفکر چابک ارزش و اصولی معرفی شده‌است که با به‌کار بستن آن‌ها در محیط توسعه می‌توان به نتایجی مانند محصولات کارآمد، مشتری خوشحال، نیروی کار با انگیزه دست یافت. اما مشکلی که وجود خواهد داشت این است که تفکر چابک در حد بیانیه و تعریف بود و هیچ راه‌حل عملی برای آن مطرح نشده‌بود. در همین زمان متدهایی مطرح شدند که اصول و ارزش‌های چابک در آن‌ها نهادینه شده‌بود.

اسد صفری، ادامه داد: اسکرام یکی از این متدها است. مشکل بزرگی که در صنعت نرم‌افزار وجود داشت این بود که خروجی پروژه مثلا بعد از دو سال هزینه غیرقابل استفاده می‌شد. یعنی تیم دو سال روی پروژه کار می‌کرد و نهایتا مشتری می‌گفت این آن چیزی که من می‌خواستم نیست. اما بعد از ظهور تفکر چابک ما مجبوریم مشتری را در طی روند تولید محصول دخالت دهیم؛ به طور مداوم بازخوردهای او را بگیریم، خلاقیت ایجاد کنیم و به‌طور کلی محصول را خوشمزه کنیم و نهایتا شاهد بیگ‌بنگ نباشیم.

صفری افزود: تفکر چابک (Agile) مجموعه‌ای از ارزش‌ها و اصول جهت توسعه نرم‌افزارهای کار کننده توسط تیم‌های خود سازمانده است. ارزش‌های و اصول چابک در سال ۲۰۰۱ توسط ۱۷ نفر از استادان معتبر جهانی توسعه نرم‌افزار طی یک بیانیه با عنوان بیانیه توسعه چابک تنظیم و ارایه شد. اساس و هدف این اصول و ارزش‌ها ارایه نرم‌افزار کارا و محصول کارا به مشتری است. ارزش‌های توسعه نرم‌افزار چابک به ترتیب افراد و تعاملات، نرم‌افزار کارا، همکاری مشتری و جواب‌گویی به تغییرات است.

او همچنین بیان کرد: اسکرام یک فریم‌وورک (چارچوب) است. پس به جای این‌که اسکرام جزییات دقیق و کاملی در مورد این‌که کارها در پروژه انجام شوند، بیشتر آن را تیم واگذار می‌کند. این کار عملی خواهد بود زیرا تیم خواهد فهمید که چگونه به بهترین نحو مشکل خود را حل کند. به عبارت ساده‌تر، در چارچوب نسخه پیچی نداریم اما در متدولوژی نسخه پیچیده‌شده لازم‌الاجرا است. اسکرام یک چارچوب توسعه نرم‌افزار چابک است که برای توسعه نرم‌افزار از روش تکراری-افزایشی بهره می‌گیرد. این چارچوب توانایی اداره پروژه‌های کوچک و هم پروژه‌های بزرگ را داراست.