در نود و چهارمین سینما کارآفرینی مطرح شد

موفقیت یک مسیر یک‌طرفه نیست

خبر با ۶ روز تاخیر از زمان برگزاری ارسال شد

نود و چهارمین سینما کارآفرینی مشهد با موضوع موفقیت با پخش دو ویدیو تد از ریچارد سنت جان در ۱۸ اردیبشهت ۱۳۹۷ در مشهد برگزار شد.

سینما کارآفرینی به‌صورت جلساتی گفتگو محور همراه با فیلم‌های آموزشی در حیطه کسب‌وکار آفرینی با هدف کمک به ارتقا فردی و سازمانی مدیران و کارآفرینان و بهبود اکوسیستم کارآفرینی در مشهد برگزار می‌شود.

ویدیو اول مربوط به سال ۲۰۰۵ است که جان در یک ارایه ۳ دقیقه‌ای خلاصه‌ای از ۵۰۰ مصاحبه خود با شرکت‌کنندگان موفق تد را با عنوان ۸ راز موفقیت بیان می‌کند.

«اشتیاق»، فریمن توماس می‌گوید «من توسط اشتیاقم هدایت می‌شوم». تدی‌ها کار را برای عشق انجام می‌دهند نه پول و جالب اینجاست که اگر کار را برای علاقه انجام دهید پول در هر صورت می‌آید. «کار»، روپرت موردخ می‌گوید «کار کلا سخت است. هیچ چیز آسان به دست نمی‌آید. اما به من خیلی خوش می‌گذرد». تدی‌ها معتاد به کار نیستند. آنها دیوانه کار هستند. «خوب!» الکس گاردن می گوید «برای موفق بودن دلت را به کار بده.  «تمرکز»‌، نرمن جوییسن می‌گوید «من فکر می‌کنم که همه این‌ها مربوط به تمرکز روی یک چیز می‌شود.». «هل بدهید!»، دیوید گالو می‌گوید «خود را هل بدهید. از لحاظ جسمی و روحی، باید هل بدهید، هل، هل.» باید خود را از خجالت و تردید به خود رها کنید. «خدمات بدهید!»، بسیاری از بچه ها می گویند که می خواهند میلیونر شوند و اولین چیزی که به آن‌ها می‌گویم این است، «بسیار خوب، شما نمی‌توانید به خودتان خدمات بدهید، باید چیزی ارزشمند را به دیگران ارایه دهید. چون از این طریق است که افراد واقعا ثروتمند می شوند». «ایده‌ها» ، بیل گیتس می‌گوید، «من یک ایده داشتم، راه‌اندازی اولین شرکت نرم‌افزاری ریزکامپیوتر». من گفتم این یک ایده خیلی خوب بود و خلق ایده هرگز جادوی خلاقیت نیست. تنها انجام کارهای ساده است و من برای این مدارک زیادی را می‌آورم. «سماجت کنید»، جو کاروس می گوید «سماجت اولین دلیل موفقیت است» شما باید در مقابل شکست سمج باشید. باید در مقابل مزخرفات سماجت کنید.

ویدیو دوم مربوط به سال ۲۰۰۹ است که جان پس از سخت کار کردن موفق می‌شود ولی پس از موفقیت متوقف می‌شود و این ویدیو به این موضوع می‌پردازد که موفقیت یک سفر مداوم است.

خیلی از مردم اول به موفقیت دست پیدا می‌کنند و بعد شکست می‌خورند، یک دلیل مهم این است که ما فکر می‌کنیم موفقیت یک خیابان یک‌طرفه است. بنابراین هر کاری که برای رسیدن به موفقیت لازم باشد انجام می‌دهیم، ولی وقتی به آن می‌رسیم تصور می‌کنیم که همه چیز تمام شده‌است و در محیطی آرام به استراحت می‌پردازیم و از انجام همه کارهایی که برای رسیدن به موفقیت انجام داده‌ایم، متوقف می‌شویم.

موفقیت یک مسیر یک‌طرفه نیست، اینطور به نظر نمی‌رسد، بلکه واقعا این‌طور است. این یک سفر پیوسته است و اگر بخواهیم از «سندروم شکست پس از موفقیت» جلوگیری کنیم، باید فقط ۸ اصل را پیروی کنیم چون فقط مسئله این نیست که چطور به موفقیت می‌رسیم، بلکه چگونه ماندن هم مهم است.

کلمات کلیدی: موفقیت – تد – ریچارد سنت جان – سینما کارآفرینی