fa-IR
زمینه ایجاد استارت‌آپ‌های شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی
با امضای یک تفاهم‌نامه سه‌جانبه فراهم شد

زمینه ایجاد استارت‌آپ‌های شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی

با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت ایرانسل و دانشگاه تهران زمینه ایجاد استارت‌آپ‌های شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی فراهم می‌شود.

آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری در زمینه تاسیس و توسعه مرکز شتاب‌دهی‌ و نوآوری و صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، مهدی فقیهی دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی، محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران، علیرضا قلمبی دزفولی مدیرعامل ایرانسل و علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب منابع معاونت علمی برگزار شد.

در این جلسه دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور به استفاده از فضای به وجود آمده در جهت رشد مجموعه‌ها و شرکت‌های استارت‌آپی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر موفقیت و رشد سریع این نوع از شرکت‌ها قابل پیش‌بینی هستند.

ستاری افزود: صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر یک ضرورت برای کشور محسوب می‌شود و برای تحقق اهداف در حوزه تامین مالی باید قسمت عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های کشور از طریق  این صندوق‌ها انجام پذیرد.

دکتر مهدی فقیهی، دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به ایجاد زیرساخت حرکت دانشگاهیان به سوی اشتغال مبتنی بر نوآوری و توانمندی فنی، گفت: این تفاهم‌نامه همکاری ضمن به‌کارگیری ظرفیت‌های شرکت ایرانسل و دانشگاه تهران برای شناسایی، گزینش، رشد و توسعه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان دارای طرح یا محصولات آماده با پتانسیل رشد بالا و  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن ایجاد زیرساخت‌های لازم تحقق اقتصاد دانش‌بنیان صورت می‌گیرد.

او بابیان این‌که حمایت فنی از تاسیس و راه‌اندازی مرکز شتاب‌دهی و نوآوری و صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر دو محور اساسی این تفاهم‌نامه است، افزود: ستاد توسعه ICT و فضای مجازی برای تحقق این دو مهم، ضمن اقدامات لازم جهت تسریع در اخذ مجوزهای لازم برای تاسیس و آغاز به کار مرکز و صندوق، برای  تصویب تشکیلات مرکز در مراجع ذی‌صلاح و نیز کمک به تأمین منابع اطلاعاتی مورد نیاز برای فعالیت‌های مرکز با همکاری مجموعه‌ها و نهادهای ذیربط و ذینفع گام‌ بر می‌دارد.

فقیهی افزود: این ستاد ضمن معرفی استارت‌آپ‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی به مرکز، زمینه را برای اخذ تاییدیه دانش‌بنیان و مجوزهای مورد نیاز برای استارت‌آپ‌های معرفی شده توسط مرکز تسهیل می‌کند.

مهندس علی‌رضا قلمبی دزفولی، مدیرعامل شرکت ایرانسل نیز با ابراز خرسندی از تفاهم‌نامه منعقد شده در خصوص تاسیس و توسعه مرکز شتاب‌دهی‌ و نوآوری و صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر به اقدامات مورد نظر این شرکت در این مرکز اشاره و ابراز امیدواری کرد: زحمات مجموعه‌های ذیل این تفاهم‌نامه به رشد فضای کسب‌وکار این حوزه منجر شود.

بر اساس این تفاهم‌نامه همکاری، ایرانسل ضمن ایجاد و تجهیز فضای فیزیکی مرکز شتاب‌دهی و نوآوری، زیرساخت‌های فعالیت مرکز شتاب‌دهی را تامین می‌کند.

همچنین استفاده از توان شرکت‌ها و همچنین دانش و محصولات تولیدشده در مرکز نوآوری، حمایت مالی از شرکت‌ها و تیم‌های استارت‌آپی مستقر در مرکز شتاب‌دهی و نوآوری و سرمایه‌گذاری مشترک در تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر از دیگر اقدامات شرکت ایرانسل خواهد بود.

دانشگاه تهران نیز ضمن اختصاص فضایی به متراژ ۳۰۰۰ متر در پردیس فنی برای ایجاد مرکز نوآوری و کمک به راه‌اندازی و راهبری مرکز شتاب‌دهی و نوآوری و صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر، زمینه کمک به شکل‌گیری و رشد علمی و فناوری استارت‌آپ‌های شرکت‌های فعال در مرکز را فراهم می‌کند.