طرح حمایت از استارت‌آپ‌ها با قید فوریت به دولت می‌رود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد

طرح حمایت از استارت‌آپ‌ها با قید فوریت به دولت می‌رود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان آماده شدن طرح حمایت از کسب‌وکارهای نوپا در لایه کارشناسی گفت: این طرح که به منظور رفع مشکلات و تاخیرهای کسب‌و‌کارهای نوپا تنظیم شده است به زودی به منظور تصویب با قید فوریت در دولت مطرح می‌شود.

محمدجواد آذری جهرمی در آیین افتتاح پروژه‌های ارتباطی منطقه آزاد انزلی با بیان این‌که سال ۱۳۹۶ در شاخص بین‌المللی کارآفرینی رشد ۱۳ رتبه‌ای داشتیم، گفت: البته وضعیت آن چنان مطلوبی از نظر این شاخص نداریم که با همکاری وزارت‌های ارتباطات، صنعت، کار و سازمان امور استخدامی لایحه‌ای برای رفع موانع کسب‌وکارهای نوپا تنظیم شده است که به زودی برای تصویب ارسال می شود.

او با بیان اینکه یکی از زیرشاخص های کارآفرینی، مدت زمان مورد نیاز برای آغاز یک کسب‌و‌کار است، افزود: کسب‌و‌کارهای نوپا بر اساس یک خلاقیت شکل می‌گیرد. بنابراین اگر قرار باشد مدت سه ماه وقت برای ثبت شرکت نیاز باشد، خلاقیت از میان می‌رود.

آذری جهرمی وضعیت جغرافیایی و جمعیتی استان گیلان را برای تحول دیجیتال در این استان مناسب دانست و گفت: دولت منابع مالی را برای حمایت از این موضوع برنامه‌ریزی کرده است بطوری‌که ۵۰۰ میلیارد تومان در طی دو سال از طریق صندوق سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر به کسب‌و‌کارهای نوپا اختصاص پیدا کرده است.

او در خصوص مشکلات کسب‌وکارهای نوپا برای ثبت شرکت و نظام بیمه‌ای و مالیاتی گفت: با ظرفیتی که مناطق آزاد دارند، اتصال منطقه آزاد به سرزمین اصلی و استفاده از چارچوب‌های راحت‌تر، فضای مناسبی برای رشد و نمو کسب‌و‌کارهای نوپا به شمار می‌رود. قطعا مناطق آزاد برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا نیاز به بسترهای ارتباطات درجه یک دارد.