فراخوان دومین جشنواره «ایران ساخت» منتشر شد

فراخوان دومین جشنواره «ایران ساخت» منتشر شد

دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری «ایران ساخت» با هدف تولید محتوا برای حمایت از کالای ایرانی، محصولات و خدمات دانش‌بنیان ایران‌ساخت فراخوان خود را اعلام کرد.

هم‌زمان با سال «حمایت از کالای ایرانی» و همچنین با توجه به اجرای موفق و نیز استقبال هنرمندان و کارآفرینان از برگزاری نخستین دوره این رویداد فرهنگی و فناورانه، منتشر شد.

دومین دوره جشنواره «ایران ساخت» با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و شعار «فناوری ایرانی در خدمت کسب‌وکار ایرانی» و در ۶ بخش برگزار خواهد شد.

اهداف جشنواره

۶هدف برای برگزاری جشنواره «ایران ساخت» در نظر گرفته شده است که عبارت‌اند از: ۱. جریان سازی فرهنگی اقتصاد دانش‌بنیان برای کمک به تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، ۲. فرهنگ‌سازی در جهت حمایت از تولیدات ایرانی و اشتغال افزایی برای سرمایه‌های انسانی کشور، ۳. نفی واردات بی‌رویه و اجناسی که مشابه آن در داخل کشور باکیفیت مناسب تولید می‌شود، ۴. زمینه‌سازی در جهت شکوفایی زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با رویکرد اشتغال‌زایی، ۵. فرهنگ‌سازی، ترویج و انتشار آثار تولیدشده در فضای مجازی، رسانه‌ها و صداوسیما، با کمک عناصر و فعالان فرهنگی و هنری کشور، ۶. کمک به برند سازی و تجاری‌سازی کالاهای باکیفیت و دانش‌بنیان ایرانی.

بخش‌های جشنواره
دومین جشنواره «ایران ساخت» در حوزه‌های «ادبیات»، هنرهای تجسمی، رسانه‌های دیداری و شنیداری، رسانه‌های دیجیتال، ایده بازار و دانش‌آموزی برگزاری می‌شود.

حوزه ادبیات، در سه بخش شعر، داستان کوتاه و مستندنگاری برگزار خواهد شد. در حوزه هنرهای تجسمی نیز آثاری در بخش‌های عکس، پوستر، تصویرسازی، اینفوگرافی و کاریکاتور ارائه می‌شود.

با توجه به اینکه رشته عکس دومین جشنواره «ایران ساخت» با مشارکت پانزدهمین جشن تصویر سال برگزار می‌شود، در این بخش، هیچ اثری توسط دبیرخانه «ایران ساخت» دریافت نخواهد شد.

در حوزه رسانه‌های دیداری و شنیداری نیز، آثاری در بخش‌های فیلم مستند، فیلم کوتاه، برنامه‌های تلویزیونی، برنامه‌های رادیویی (پادکست، psa و...)، پویانمایی( موشن گرافی، اینفوگرافی و...) و کلیپ و تیزر تبلیغاتی توسط دبیرخانه جشنواره «ایران ساخت» دریافت خواهد شد.

همچنین در حوزه رسانه‌های دیجیتال نیز آثاری در بخش‌های وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای و کاربردی، نرم‌افزارهای تلفن همراه، سامانه هوشمند و IOT و بازی‌های رایانه‌ای دریافت می‌شود.

حوزه ایده بازار دومین جشنواره «ایران ساخت» نیز به ایده‌های خلاق با موضوعات روش‌های معرفی، تبلیغ و ترویج کالا و کسب‌وکار ایرانی، کارآفرینان نوآور، الگوها و روش‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، صندوق‌های جسورانه و شتاب‌دهنده‌های برتر و پایان‌نامه‌های کاربردی بهره‌برداری شده اختصاص‌یافته است.

اما در دومین دوره جشنواره «ایران ساخت» با توجه به اهمیت حضور و نقش دانش آموزان در جامعه، بخش جدیدی با عنوان «دانش‌آموزی» اضافه‌شده است که در حوزه‌های نقاشی و کاریکاتور، ب: فیلم و عکس موبایلی، موضوع انشاء و داستان کوتاه، نشریه دیواری، کارگروهی (فعالیت‌های گروهی از قبیل نمایش کاردستی و غیره در رابطه با ترویج فرهنگ مصرف کالای ایرانی و حمایت از کالای ایران ساخت) و مدرسه فرهنگ‌ساز (حوزه ترویج کالای ایرانی و حمایت کالای ایران ساخت) برگزار خواهد شد.

شرایط عمومی جشنواره
جشنواره «ایران ساخت» نیز همچون سایر جشنواره‌ها، برای شرکت‌کنندگان خود شرایط عمومی در نظر گرفته است که بر اساس آن، شرکت‌کنندگان می‌توانند علاوه بر تولیدات جدید، آثار آرشیوی خود را که از بهمن سال ۱۳۹۲ (مصادف با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری) تولید کرده‌اند به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. ضمن آن‌که این جشنواره به شکل تخصصی و رقابتی، بدون محدودیت سنی برگزار می‌شود و آحاد مختلف جامعه می‌توانند برای حضور در این رویداد فرهنگی و فناورانه، اعلام حضور کنند.

بر اساس این گزارش، دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری «ایران ساخت» با هدف جریان‌سازی فرهنگی اقتصاد دانش‌بنیان برای کمک به تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به دبیرکلی پرویز کرمی، در سال جاری برگزار و نمایشگاه و اختتامیه از ۴ تا ۸ دی‌ماه ۱۳۹۷ در تهران برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاع از جزئیات، آرشیو دوره قبل، اخبار، گزارش‌ها، میزان جوایز، نام‌نویسی و ارسال آثار به سایت دومین جشنواره «ایران ساخت» و یا به اپلیکیشن آن مراجعه کنند.