fa-IR
طراحی نرم‌افزار موقعیت‌یاب اماکن سرپوشیده
توسط استارت‌آپ ایرانی انجام شد

طراحی نرم‌افزار موقعیت‌یاب اماکن سرپوشیده

محققان در یک شرکت دانش‌بنیان در قالب یک تیم استارت‌آپی موفق به طراحی نرم‌افزاری برای راحتی انتخاب مسیر در مکان‌های سرپوشیده شدند.

یک تیم استارت‌آپی ایرانی متشکل از فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد قزوین موفق به طراحی نرم‌افزار مکان‌یابی ساختمان‌های سرپوشیده شدند. این تیم ابتدا در قالب یک استارت‌آپ برای طراحی این نرم‌افزار تلاش کرده‌اند و اکنون در قالب یک شرکت دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند.

فرشید عبدالهی یکی از محققان تیم استارت‌آپی نرم‌افزار مکان‌یاب داخلی «ایندوریا» اظهار کرد: این نرم‌افزار که کاربران را در محیط‌های سرپوشیده راهنمایی می‌کند مشابه گوگل مپ فعالیت می‌کند.

او بابیان این‌که معمولا جی‌پی‌اس‌ها در مکان‌های سرپوشیده کار نمی‌کنند، اظهار کرد: بیمارستان‌ها، مراکز خرید، سینما، استادیوم‌ها، دانشگاه‌های بزرگ و ساختمان‌های سرپوشیده نیاز به این نرم‌افزارها دارند زیرا کاربری که برای نخستین‌بار به این اماکن وارد می‌شود آشنایی با نقشه ساختمان ندارد. این نرم‌افزار به سهولت استفاده کاربران در مکان‌های جدید کمک می‌کند.

فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد واحد قزوین بابیان این‌که برای قرار گرفتن نقشه اماکن مختلف در این نرم‌افزار لازم است که همکاری‌هایی بین شرکت  و مراکز سرپوشیده وجود داشته باشد، گفت: لازم است اطلاعات نقشه ساختمان و مراکز در این سامانه ثبت‌شده باشد.

این محقق افزود: این نیاز  داخل مجموعه‌های بزرگ احساس می‌شد که تصمیم به طراحی این نرم‌افزار کردیم اما در حال حاضر همکاری وجود ندارد.

او بابیان اینکه هنوز در کشور نمونه داخلی چنین نرم‌افزاری وجود ندارد، عنوان کرد: در این نرم‌افزار ما علاوه بر نقشه موقعیت، موقعیت لحظه‌ای کاربر، سامانه اطلاعاتی و خدمات موقعیت‌محور را هم به مخاطب‌مان ارایه می‌دهیم.

به گفته این محقق، علاوه بر نقشه، زمانی که کاربر، داخل ساختمان است می‌تواند مکان دقیق خود را روی نقشه به‌صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت مشاهده کرد و از کوتاه‌ترین مسیر به مقصد رسید.

عبداللهی گفت: در حال حاضر، نسخه اندروید وجود دارد و نسخه ios در دست توسعه است؛ قابلیت فعالیت بدون نیاز به اینترنت و دریافت اخبار و تخفیفات ویژه نسبت به موقعیت لحظه‌ای کاربر از مزیت‌های این نرم‌افزار به شمار می‌رود.

فرشید عبدالهی، سید علیرضا حسینی، نوین شاهرودی، محمد آرون، فرشید اباذری، مصطفی فاتحی نیا فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین اعضای این تیم استارت‌آپی هستند.