برپایی همایش مشاهیر استارت‌آپی با حضور کارآفرینان برتر ایران

برپایی همایش مشاهیر استارت‌آپی با حضور کارآفرینان برتر ایران

همایش مشاهیر استارت‌آپی ایران، چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ از ساعت ۱۶ تا ۲۱ با سخنرانی ۸ کارآفرین برتر ایرانی که داستان موفقیت خود را برای دانش‌آموزان مشهدی به اشتراک گذاشتند، در تالار شهر مشهد برگزار شد.

به‌روز باشید

آرش سروری، برنامه‌ساز حوزه فناوری و کارآفرینی در رسانه‌ها گفت: برای موفقیت در استارت‌آپ، نیاز داریم که به‌روز باشیم و بسته به زمان محصول مناسبی را به بازار عرضه کنیم. اگر نتوانیم منطبق با زمان پیش برویم شکست می‌خوریم. به‌عنوان مثال در سال‌های پیش در حوزه نیازمندی‌ها سایتی به نام «ایستگاه» وجود داشت، این سایت ایده خوبی را دنبال کرده بود اما به دلیل به‌روز نشدن و روی‌نیاوردن به بستر تلفن‌همراه و تبدیل نشدن به پویانمایی، بازار رقابتی خود را از دست داد و به‌دست «دیوار» تقریبا از کسب‌و‌کار حذف شد. این را هم فراموش نکنید که شریک در هنگام ایجاد کسب‌و‌کار از اهمیت زیادی برخوردار است، افراد باید در حوزه‌های مختلف تخصص داشته باشند تا بتوانند در کنار هم تمام تخصص‌های مورد نیاز در کسب‌و‌کار خود را پوشش دهند. هنگامی که دنبال ایده برای شروع کسب‌و‌کار خود هستیم، باید علاوه بر شناسایی مشکلات بازار و جامعه، به این نکته هم دقت کنیم که در حوزه‌ای کسب‌و‌کار خود را راه‌اندازی کنیم که قبل از ما استارت‌آپ‌های موفق به آن نپرداخته باشند. باید سعی کنیم در حوزه‌های کمتر کار شده ورود کنیم.

شبکه‌سازی و مطالعه
احمدعلی فرهودی، مدیرعامل صبا سل و موسس وب‌سایت‌های زوم و کاناپه اظهار کرد: تکامل در کسب‌وکار بیشترین کمک را به افراد برای جا افتادن در کار خود می‌کند، به عنوان نمونه خود ما ابتدا بیش از ١۵ سرویس و خدمت مختلف را در کسب‌و‌کار خود ارایه می‌دادیم، اما کم کم با گذشت زمان و تکامل کسب‌و‌کارمان، متوجه شدیم که روی کدام‌یک از آن‌ها باید تمرکز کنیم. با توجه به محیط دانشگاه‌ها خیلی از افراد برایشان این باور به‌وجود می‌آید که برای کارآفرینی نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند اما از نظر من برای یک کارآفرین داشتن یک مدرک دانشگاهی می‌تواند مفید باشد هرچند که دانشگاه‌های ما و شیوه آموزش در آن‌ها معایبی هم دارد اما محیط دانشگاه برای کارآفرینان مزایایی نیز به همراه دارد که شاید مهم‌ترین مزیت را بتوان ایجاد شبکه‌ای از دوستان و هم‌فکران خود نامید. یکی از توصیه‌هایی که به دانش‌آموزان دارم، مطالعه است؛ نه فقط کتاب‌های تخصصی در حوزه کارآفرینی، بلکه حتی خواندن رمان‌های خوب می‌تواند در شکل‌دهی شخصیت شما خیلی موثر باشد. من از کتاب‌های داستایوفسکی چیزهای زیادی آموختم.

بی توقع باشید
علی حاج محمدی، بنیان گذار وب سایت «همیار ووردپرس» و «ژاکت» گفت: افراد موفق دارای چند ویژگی هستند، پرتلاشند، پشتکار بالایی دارند، ثابت‌قدم هستند و در مسیر حرکت خود از کسی توقع کمک ندارند و سعی می‌کنند مستقل باشند و روی پای خود بایستند. توقع داشتن از نهادهای دولتی یا خانواده یا دوستان، به این منجر می‌شود که در بسیاری از موارد به‌دلیل برآورده نشدن توقعاتمان احساس نارضایتی داشته باشیم و علاوه بر آن کارمان نیز به‌دلیل این‌که منتظر پشتیبانی دیگران هستیم، پیش نرود. بدون درنظرگرفتن پشتیبانی‌های احتمالی دیگران برای اهداف خود تلاش کنید و در مسیر خود پشتکار داشته‌باشید و تا زمان رسیدن به اهداف و موفقیت ناامید نشوید. کسب‌و‌کار را باید تا آن‌جا ادامه داد و اصلاح کرد که در نهایت به موفقیت برسید.

کارهای کوچک برای افراد بزرگ
محمد ابوالحسنی، کارآفرین و تهیه‌کننده مجموعه پویانمایی‌های «دیرین دیرین» نیز بیان کرد: از همان کودکی سعی می‌کردم از هر فرصتی برای کسب درآمد استفاده کنم. مثلا در دوران مدرسه قبل از آغاز سال تحصیلی چند جین مداد و دفتر می‌خریدم و بعد زیر قیمت فروشگاه نوشت‌افزار محلمان به اطرافیان می‌فروختم.

ابوالحسنی افزود: سعی می‌کردم از هر فرصتی استفاده کنم تا بتوانم کسب درآمد داشته باشم. همین رویه را در دوران دانشگاه نیز ادامه دادم و به همین واسطه وارد کارهای چاپ و تبلیغات شدم. معتقد بودم برای ارتباط‌گیری با افراد بزرگ‌تر و سازمان‌ها، حتی در ابتدا اگر کارهای کوچکی هم از طرف آن‌ها به ما محول شد، باید به بهترین نحو انجام دهیم، زیرا می‌توانند باعث رشد ما شوند. در سال ٨٣ وارد کار ساخت پویانمایی شدم. به مدت دو سال مشغول کار روی نوع اجرای «دیرین دیرین» بودیم و روش‌های زیادی را امتحان کردیم تا در نهایت به نتیجه‌ای که می‌خواستیم رسیدیم.

حل مسایل جامعه به کمک دانش‌آموزان
در ادامه لیدا تیموری، مدیر عامل رکاد و دبیر همایش مشاهیر استارت‌آپی گفت: رویداد کارآفرینی دانش‌آموزی«رکاد» از اسفند ٩۵ با هدف انتقال تفکر کارآفرینی و آشنایی دانش‌آموزان با فضای کسب‌و‌کار شکل گرفت. ما «رکاد» را کارخانه تولید بذر توسعه می‌دانیم که در سال‌های آینده و با پیوستن دانش‌آموزان حاضر در این رویداد به بازار کسب‌و‌کار، نتایج آن ملموس‌تر می‌شود. در این رویداد ما در سه مرحله با دانش‌آموزان همراه هستیم؛ مرحله اول کمک به آن‌ها برای شناسایی مسایل جامعه، مرحله دوم پیدا کردن ایده‌هایی به منظور حل آن مسایل و مرحله سوم برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی کسب‌و‌کاری بر مبنای همان ایده.

تیموری بیان کرد: شهرداری مشهد همکاری‌های خوبی را با مجموعه «رکاد» داشته است و در نظر داریم در آینده نیز از همکاری‌های این نهاد در راستای پرورش دانش‌آموزان آشنا با اکوسیستم کارآفرینی استفاده کنیم.

موفقیت یک شبه وجود ندارد
نوید رجایی پور، مدیرعامل پرشین بلاگ و موسس مجموعه سلامت‌نیوز گفت: در استارت‌آپ به دو عامل باید تکیه کرد و ایمان داشت؛ اول خدا و بعد از آن هم خودمان. یکی از مهم‌ترین موارد در راه‌اندازی کسب‌و‌کار، انتخاب شریک مناسب است. تجربیات ناموفق من در کسب‌و‌کارهایم به‌دلیل انتخاب نامناسب شریک‌هایم بود. پس در انتخاب شریک‌کاری‌تان بسیار دقت کنید. برای موفقیت باید مطالعه داشته باشیم، روابط اجتماعی خود را افزایش دهیم، اهداف بالایی داشته باشیم و در کنار همه این‌ها صبر زیادی هم در کارمان به‌خرج دهیم.

رجایی پور افزود: یکی از نکات مهمی که در مشهد می‌تواند به استارت‌آپ‌ها کمک فراوانی کند، نگاه شهردار و مدیران شهری مشهد به موضوع شهر هوشمند است، در این حوزه و نگاه مشهد از شهرهای دیگر کشورمان جلوتر است و این مسئله فرصت‌های خوبی را برای استارت‌آپ‌های مشهدی فراهم می‌کند که با توجه به توانایی بالای ایجاد استارت‌آپ در شهرهای هوشمند، بتوانند در این زمینه کسب‌و‌کار خود را آغاز کنند.

انجام کارهای نشدنی
مهدی انجیدنی، مدیرعامل شرکت «توسعه سامان» و بنیان‌گذار پیام‌رسان «گپ» و بازی «عصر پادشاهان» گفت: من از دوره راهنمایی برنامه‌نویسی می‌کردم، در شرکت‌های مختلف کار کردم و خودم نیز شرکت تاسیس کردم، در مدت بیش از این ٢٠سال، هربار به سمت سازمان خاصی حرکت کردم، شکست خوردم و هربار که به سمت بدنه جامعه رفتم و بازار عموم مردم، موفق شدم. هر زمان به سراغ ایده‌های کوچک و راحت رفتم، با به‌دست نیاوردن منفعت و موفق نشدن مواجه شدم و برعکس هرزمان به سوی ایده‌هایی رفتم که نشدنی به نظر می‌رسیدند و حتی از دید بقیه خنده‌دار و مسخره به نظر می‌آمدند، در نهایت به موفقیت رسیدم.

او تاکید کرد: برای کسب‌و‌کار خود برنامه‌ریزی بلندمدت‌تر داشته باشیم و از الان برای مثلا پنج سال آینده‌مان سرمایه‌گذاری کنیم. من معتقدم که فقط جوانان این فرصت را دارند. یعنی اگر شما کسب‌و‌کارتان را از سن کم شروع کنید، این فرصت را دارید که برای چند سال آینده‌تان سرمایه‌گذاری کنید. از دیگر خصوصیات جوانان و نوجوانان این است که توان فکر کردن به ایده‌های خاص و بزرگ‌تر از توانایی‌های فعلی‌شان را دارند. در سن پایین‌تر رویاپردازی بیشتر است و افراد توان اینکه کارهای بزرگ‌تری را انجام بدهند دارند.

هرگز تسلیم نشوید
مصطفی امیری، مدیرعامل سامان سیستمز و هم بنیانگذار زرین پال گفت: در هنگام راه‌اندازی کسب‌و‌کار، فکر نکنید که حتما باید در تمام زمینه‌ها مطابق با برنامه‌ریزی پیش رفته و موفق شوید. احتمال شکست در مراحل مختلف کسب‌و‌کارهای نوین در جهان بالاست، من نیز در کسب‌و‌کار خودم با مشکلات فراوانی روبه‌رو بودم؛ تا حدی که اگر خیلی از افراد دیگر به جای من بودند، کار را رها می‌کردند اما نکته‌ای که باعث پیشرفت شما می‌شود، داشتن پشتکار و تلاش برای حل مشکلات مختلفی است که در سر راهتان قرار می‌گیرد. کارآفرینی اصلا راحت نیست، بوروکراسی و قوانین مختلف در بسیاری از موارد جلوی نوآوری‌ها را می‌گیرد اما باید با پشتکار زیاد در این راه قدم گذاشت تا به موفقیت رسید. به یادگیری مهارت‌های مختلف و دانش اهمیت زیادی بدهید، برای کسب‌و‌کارهای آینده داشتن دانشی در حد گرفتن یک مدرک دانشگاهی کافی نیست و باید حتما در یک حوزه مشخص تخصص‌های مورد نیاز را به‌دست بیاورید.