«طرح نوآفرین» لایحه‌ای برای رفع موانع توسعه کسب‌و‌کارهای نوپا

«طرح نوآفرین» لایحه‌ای برای رفع موانع توسعه کسب‌و‌کارهای نوپا

مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا واحد خراسان، پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ رضوی میزبان رسول سراییان، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات کشور بود. این جلسه با حضور محمدرضا خلیلی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خراسان رضوی و رضا قنبری معاون ایجاد و توسعه واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان برای ارایه گزارش اقدامات انجام شده در محل این مرکز برگزار شد.

جاهدی، مدیر مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا واحد خراسان رضوی و مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان، به گزارش اقدامات انجام شده در این مرکز پرداخت. تسهیل روند اخذ مجوز برای استارت‌آپ‌ها، معرفی به سرمایه‌گذار، حمایت از برگزاری ۱۰ رویداد استارت‌آپی در سطح استان، برگزاری ۱۸ کارگاه آموزشی با بیش از ۸۵ ساعت آموزش و بیش از ۸۰۰ نفر مخاطب، حضور و مشارکت در طرح ملی شتابدهی نوآوری وزارت کار، برگزاری کارگاه آموزشی اصول منتورینگ در دو شهر از استان با هدف شناسایی شبکه منتورینگ استان، حضور در نمایشگاه ایران‌کام با دو ماموریت و دو پاویون با عنوان پاویون استارت‌آپ‌ها با حضور ۲۰ استارت‌آپ استان و پاویون اشتغال، برگزاری همایش بانوان کارآفرین حوزه ICT و گردهمایی بزرگ استارت‌آپی از جمله برنامه‌های مهم بود که مورد اشاره قرار گرفت.

در این جلسه به خدمات و دستاوردها و اقدامات مهم مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری خراسان و شرکت‌های تحت پوشش این مرکز پرداخته شد. جاهدی با اشاره به تلاشهای مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات برای هوشمندسازی شهر مشهد افزود مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری خراسان در واقع یک اکوسیستم فناوری را در تعامل مثبت با وزارت کار رفاه و تامین اجمتاعی، آستان قدس رضوی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان خراسان رضوی، سازمان فناوری اطلاعات شهرداری مشهد و بسیاری از سازمان‌های دیگر به وجود آورده است.

مدیر مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان در معرفی شرکت‌های موفق مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات، به شرکت‌های سروش مهر رضوان به‌عنوان بهترین شرکت در زمینه واقعیت مجازی و شرکت سامان داده‌پردازان به‌عنوان مجری اجرای گنبد مینای تهران، شرکت مهد ارتباط گوهر آریا در شبیه‌سازی تخت جمشید، شرکت اکسیر رایانه صبا در زمینه داده‌کاوی و شرکت راژمان، فعال در حوزه تهیه نقشه‌های همراه شهری و استارت‌آپ نشان، پروژه شیعه که نر‌م‌افزاری‌های آن با عنوان iShia در استورهای بین‌المللی با حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانلود اپلیکیشن در زمینه مفاهیم شیعه تحت پوشش بنیاد میلانی اشاره کرد.

رضا قنبری، معاون ایجاد و توسعه واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان از خدمات آموزشی و منتورینگ به عنوان مهم‌ترین خدمت مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات به شرکت‌های فناور نام برد و خواستار توجه و حمایت بیشتر وزارت ارتباطات و اطلاعات از شرکت‌های مراکز رشد شد.

سراییان در این نشست اعلام کرد: چهار پایه نرم‌افزاری کشور از قبیل پیام‌رسان، سرویس نقشه، ایمیل ملی و پویش‌گر در شبکه ملی اطلاعات تعریف شده‌اند که حتما باید بومی و امن باشند.

او از سرویس نقشه به عنوان یکی از هدف‌گذاری‌های مهم برای بومی‌سازی در وزارت ارتباطات نام برد و خواستار استفاده از ظرفیت شرکت‌های پارک به ویژه در زمینه تهیه نقشه و ایمیل ملی شد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات همچنین بر اهمیت فعالیت مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات بر مبنای نقشه راه و راهبردهای حوزه استارت‌آپ‌ها تاکید کرد و از تقدیم لایحه رفع موانع توسعه کسب‌و‌کارهای نوپا در قالب طرح نوآفرین به هیات دولت خبر داد.