زمینه همکاری ایران و سوییس برای توسعه استارت‌آپ‌‌ها فراهم است
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری

زمینه همکاری ایران و سوییس برای توسعه استارت‌آپ‌‌ها فراهم است

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در شرایط فعلی، زمینه توسعه و چرخش استارت‌آپ‌‌ها بین دو کشور فراهم‌شده است.

سورنا ستاری با مورودل آمبروجیو، دبیر هیات دولت سوییس در امور آموزش تحقیقات و نوآوری دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار زمینه‌های همکاری دو کشور در حوزه علم و فناوری بررسی شد.

ستاری در این دیدار با اشاره به‌ضرورت توسعه و چرخش استارت‌آپ‌ بین دو کشور، گفت: یکی از فرصت‌های بسیار مناسب برای همکاری ایران با کشور سوییس می‌تواند چرخش متخصصان و استارت‌آپ‌‌ها و بهره‌گیری هر یک از طرفین از این برنامه‌ها و رویدادها باشد.

او افزود: ایران آمادگی لازم برای چرخش استارت‌آپ‌‌ها بین دو کشور را دارد و حاضر به همکاری با مراکز تحقیقاتی کشور سوییس است.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، ایران در دنیا به‌واسطه داشتن تعداد زیاد جوان، شناخته‌شده است به همین دلیل باید از این ظرفیت بزرگ و خدادادی به‌صورت درستی بهره بگیرد.

او تصریح کرد: در گذشته نه‌چندان دور، تکیه ایران به منابع زیرزمینی و نفت و گاز بود، اما با روی کار آمدن دولت روحانی، یک چرخش بزرگ در اقتصاد کشور به وجود آمد و نیروی انسانی و جوانان نقطه اتکای دولت و اقتصاد شدند.

ستاری ادامه داد: با توجه به آمار بالای نیروی انسانی و جوانان کشور، منطقی است که به این خیل عظیم تکیه کنیم و شکوفایی اقتصاد کشورمان را به دست آن‌ها بسپریم.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه ایران علاقه‌مند به توسعه اکوسیستم فناوری است، تاکید کرد: در تلاش هستیم تا به کمک جوانان و دانشجویان کشورمان، اکوسیستم کارآفرینی را با افزایش تعداد پارک‌ها و مراکز رشد توسعه دهیم و بستر مناسبی برای ایجاد فضای کسب‌وکار و اشتغال جوانان ایجاد کنیم.

او در ادامه عنوان کرد: اکوسیستم کارآفرینی لازم برای توسعه فضای کسب‌وکار در شرکت‌های مستقر پارک‌ها و مراکز رشد فراهم‌شده است.

ستاری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران توانمندی بالایی در حوزه‌های سلول‌های بنیادی، زیست‌فناوری و ارتباطات و اطلاعات دارد.

به گفته او، نسل حال حاضر کشور، نخستین نسلی است که فضای کسب‌وکار خود را در جامعه دانشی کشور ایجاد می‌کند.

 معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: در حوزه فناوری همکاری‌هایی را با کشور چین، روسیه و اتریش آغاز کرده‌ایم و قرار است که این همکاری‌ها را با کشور اسپانیا نیز داشته باشیم.

او با اشاره به تعداد زیاد ایرانیان حاضر در کشور سوییس، بیان کرد: تعداد قابل توجهی از دانشجویان ایرانی در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور سوییس مشغول به تحصیل هستند و اساتید خبره ایرانی نیز در کشور شما فعالیت علمی می‌کنند که همین موضوع می‌تواند نقطه اتکای توسعه همکاری دو کشور درزمینهٔ چرخش مغزها و متخصصان باشد.

چرخش مغزها را جایگزین فرار مغزها کنیم
در ادامه این دیدار دوجانبه مورودل آمبروجیو دبیر هیات دولت سوییس در آموزش، تحقیقات و نوآوری نیز با ابراز شگفتی از حضور تعداد بالای ایرانیان فعال در پارک زوریخ( بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین مرکز و موسسه فناوری کشور سوییس) گفت: از هر ۱۰ نفر تنها ۲ سوییسی در مرکز تحقیقاتی سوییس مشغول به فعالیت است و بقیه از دیگر کشورها هستند که این موضوع نشان می‌دهد کشور سوییس برای همکاری‌های موثر با دیگر کشورها آمادگی کامل دارد.

او افزود: 65 درصد دانشجویان دکترای ما اهل سوییس نیستند و این نشان از آمادگی سوییس و فراهم بودن یک پلت فرم موفق برای همکاری با کشورهای دیگر است.

به گفته آمبروجیو، پتانسیل‌های خوبی برای همکاری‌های دوجانبه علمی و فناورانه بین دو کشور وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

او بیان کرد: دو کشور می‌توانند همکاری‌های دانشگاهی خود را توسعه دهند تا به‌جای فرار مغزها؛ چرخش مغزها ایجاد شود.

دبیر هیات دولت سوییس در آموزش، تحقیقات و نوآوری ادامه داد: کشور سوییس نیز علاقه‌مند به همکاری‌های فناورانه با ایران است، خصوصا در حوزه‌های اکوسیستم فناوری، استارت‌آپ‌‌ها، انتقال تکنولوژی و چرخش مغزها و متخصصان.

او در ادامه تصریح کرد: قطعا همکاری در حوزه استانداردها و دریافت گواهی برندسازی و بازاریابی یکی از مهم‌ترین و مطرح‌ترین زمینه‌های همکاری بین دو کشور می‌تواند باشد.

آمبروجیو، با اشاره به اینکه ایران یک فرصت منحصربه‌فرد برای همکاری با سوییس محسوب می‌شود، گفت: یکی از تفاوت‌های ایران با کشورهایی مثل چین و برزیل، این است که می‌توانید آزادانه با موسسات مختلف برای انجام تحقیقات وارد عمل شوید و از تشریفات مرسوم و دست و پاگیر دولتی آزاد هستید.

او تعریف شیوه جدید برای آغاز همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور را ضروری خواند و گفت: ما بسیار موافق هستیم که به یک مدل جدید همکاری برسیم و تعاملات سریع‌تر برقرار و اجرایی شود، به‌جای آنکه وقت و هزینه‌های زیادی صرف تهیه تفاهم‌نامه و اسناد بی‌فایده کنیم.

دبیر هیات دولت سوییس در آموزش، تحقیقات و نوآوری با ابراز خرسندی از سفر قریب‌الوقوع رییس جمهور کشورمان به سوییس، گفت: امیدواریم با این سفر، توسعه همکاری‌های دوجانبه دو کشور هر چه زودتر آغاز شود و شاهد شکوفایی این روابط باشیم.

در این دیدار علی‌مرتضی بی‌رنگ، قائم‌مقام معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در امور بین‌الملل نیز گزارشی از «سوابق همکاری دو کشور و دیدارهای صورت گرفته دوجانبه در حوزه فناوری»، «تهیه و رونمایی از گزارش آنکتاد» و «پیشرفت‌های علمی و فناورانه» ایران ارایه کرد.

در ادامه این دیدار، محمود شیخ زین‌الدین معاون نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با اشاره به این اینکه علم و فناوری می‌تواند یکی از جنبه‌های تعاملات دوجانبه و همکاری‌های دوطرفه بین ایران و سوییس باشد، گفت: بهترین مدل همکاری دو کشور می‌تواند فراهم کردن بستر و فضای فعالیت در ایران باشد که تا سقف ۷۰ درصد هزینه‌ها توسط ایران تأمین شود.

او افزود: دومین حالت این است که از توانمندی سوییس در بحث استانداردها و گواهی‌های بین‌المللی بهره بگیریم خصوصا در حوزه‌های پزشکی و دارویی.

به گفته شیخ زین‌الدین، ایران پتانسیل خوبی در حوزه استارت‌آپ‌‌های زیست‌فناوری و دارویی دارد که اگر گواهی‌های لازم و استانداردهای ضروری بین‌المللی را کسب کنند شرایط بهتری برای فعالیت و عرض اندام در دنیا خواهند داشت.

در این دیدار مارکوس لایتنر سفیر سوییس در ایران نیز با اشاره به توانمندی و دسترسی سوییس به مراکز ثبت مالکیت معنوی و تجربه کافی در حوزه مالکیت فکری، گفت: سوییس پتانسیل‌های قوی را برای همکاری با ایران در این زمینه دارد.

او افزود: در حوزه استارت‌آپ‌ نیز شرکت‌ها و سازمان‌هایی را شاهد هستیم که برای سرمایه‌گذاری و توسعه فضای استارت‌آپی به ایران کمک می‌کنند

به گفته سفیر سوییس، رییس جمهوری سوییس فارغ از هرگونه ملاحظه آمریکایی‌ها نسبت به دعوت و میزبانی از روحانی اقدام کرد و اوایل ماه جولای پذیرای رییس جمهور ایران خواهند بود و این دیدار برای رییس جمهوری سوییس بسیار مهم است.