مشارکت استارت‌آپ‌ها در اجرای پروژه شهر هوشمند بوشهر

مشارکت استارت‌آپ‌ها در اجرای پروژه شهر هوشمند بوشهر

نشست مدیران مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) با استارت‌آپ‌های بوشهر، دوشنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ در سالن جلسات مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزار شد.

در این نشست، سید علیرضا زین‌العابدین، مدیر واحد هوشمند‌سازی، محمدرضا کامرانی، مدیر واحد اینترنت اشیا مگفا، محمدمهدی مزارعی، مدیر مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپا فعال در حوزه شهر هوشمند حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، مدیر مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس، درباره زمینه‌های فعالیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپا حاضر در نشست توضیحاتی به مدیران مگفا ارایه کرد.

او با اشاره به آغاز فاز طراحی شهر هوشمند بوشهر توسط مگفا از مدیران این مرکز درخواست کرد که حتی‌الامکان در اجرای پروژه‌های مربوط به شهر هوشمند بوشهر از پتانسیل تیم‌ها و افراد متخصص درون استان استفاده کنند. در ادامه، هر یک از تیم‌های حاضر به معرفی محصول و خدمت خود پرداختند و به پرسش‌های مدیران مگفا پاسخ دادند.

پس از ارایه تیم‌ها و شرکت‌ها، ابتدا زین‌العابدین، در مورد پروژه شهر هوشمند بوشهر توضیحاتی به تیم‌ها ارایه کرد و گفت: پروژه شهر هوشمند بوشهر، اولین برنامه در راستای هوشمندسازی شهرهای کشور است که هفته گذشته موافقت‌نامه آن با استانداری بوشهر منعقد شده است. در فاز اول که طراحی این پروژه است، موسسه فناوری ای آی تی (AIT) اتریش به‌عنوان مشاور با مجموعه مگفا همکاری می‌کند. به گفته زین‌العابدین مدت‌ زمان پیش‌بینی شده برای اتمام فاز طراحی ۱۰ ماه است که پس از آن فاز اجرایی پروژه آغاز می‌شود.

در بخش پایانی این نشست، مدیر واحد اینترنت اشیا مگفا با اشاره به افتتاح دفتر مجموعه مگفا در بوشهر و حضور مستمر مدیران و کارشناسان آن از اجرای چند پروژه مرتبط با شهر هوشمند بوشهر به‌صورت پایلوت خبر داد. او افزود: مجموعه مگفا درنظر دارد در اجرای این پروژه‌ها از توانایی استارت‌آپ‌ها و افراد متخصص استان بوشهر استفاده کند.

کامرانی همچنین از آمادگی مجموعه مگفا برای مطرح‌شدن طرح‌های پیشنهادی استارت‌آپ‌های فعال در حوزه هوشمندسازی خبر داد. کامرانی در مورد نحوه مشارکت استارت‌آپ‌ها در این پروژه گفت: استارت‌آپ‌های فعال در حوزه‌های مختلف هوشمندسازی می‌توانند به‌عنوان بازوی اجرایی مجموعه مگفا در این پروژه فعالیت کنند و مهم‌ترین نتیجه این همکاری «رشد قابل توجه این استارت‌آپ‌ها» خواهد بود و درحقیقت مگفا در این پروژه نقش شتاب‌دهی را دارد.