تسهیل شرایط استفاده استارت‌آپ‌ها از مزایای سربازی تخصصی
رییس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی خبر داد

تسهیل شرایط استفاده استارت‌آپ‌ها از مزایای سربازی تخصصی

یکی از تسهیلات ارایه‌شده به افراد کلیدی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی نخبگان فناور بوده است که در سال‌های گذشته برای شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی شده و تاکنون بیش از یک‌هزار نفر از این تسهیلات استفاده کرده‌اند. شرایط استفاده استارت‌آپ‌ها از مزایای سربازی به‌مراتب آسان‌تر شده است.

رییس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی؛ بابیان اهمیت و نقش نیروی انسانی خلاق برای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور گفت: توانمندسازی سرمایه‌های انسانی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور یکی از مسایل مهمی بوده که از سال‌های گذشته موردتوجه معاونت علمی و فناوری بوده است.

سیدمحمد صاحبکار با اشاره به استقبال شرکت‌ها از این تسهیلات اظهار داشت: با توجه به اهمیت این موضوع، با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان و ستاد کل نیروهای مسلح، از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ تغییراتی در شیوه‌نامه بهره‌مندی دانش‌آموختگان فناور از تسهیلات خدمت نظام‌وظیفه تخصصی اعمال شد که بر مبنای آن، شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های خلاق و شرکت‌های معرفی‌شده از سوی نهادهای توسعه فناوری و نوآوری، می‌توانند کارکنان برتر خود را برای استفاده از این تسهیلات معرفی کنند.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: با توجه به جلسات برگزارشده با نهادهای توسعه فناوری ازجمله شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و همچنین بازخوردهای دریافت شده از استارت‌آپ‌های فعال معرفی‌شده از سوی این نهادها، تلاش کرده‌ایم تا شرایط استفاده افراد کلیدی فعال در استارت‌آپ‌ها را از این شیوه‌نامه تسهیل کنیم.

حذف شرط معدل دانشگاهی برای افراد متقاضی

صاحبکار افزود: به‌منظور گسترش این برنامه، شرط حداقل معدل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد حذف‌شده است و افراد پس از ثبت‌نام در سامانه ثریا (Soraya.bmn.ir) و ارایه سوابق علمی و فناورانه خود و کسب حدنصاب امتیاز، از این مزایا استفاده کنند.

حذف شرط دارا بودن فروش برای شرکت‌ها

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان ادامه داد: با توجه به گسترده کردن ارایه این تسهیلات به شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار و مراکز رشد، شرط فروش محصولات برای شرکت‌ها حذف شد و از این پس شرکت‌ها صرفا در صورت دارا بودن اظهارنامه مالیاتی می‌توانند افراد کلیدی خود را برای بهره‌مندی از این تسهیلات معرفی کنند.

عدم الزام سابقه بیمه برای تیم‌های مستقر در شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان با بیان اینکه در حال حاضر همه افراد فعال در تیم‌های مستقر در شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار دارای بیمه تامین اجتماعی نیستند، گفت: صرفا شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار از این پس مجاز خواهند بود بر مبنای سهمیه خود، افرادی را که سابقه بیمه ندارند، برای بهره‌مندی از این تسهیلات معرفی کنند.

حذف شرط بیمه برای مدیرعامل شرکت‌ها

صاحبکار افزود: با توجه به نقش اثرگذار مدیرعامل در شرکت‌ها، شرط دارا بودن بیمه برای مدیرعامل شرکت‌ها از این پس لحاظ نخواهد شد و مدیرعامل شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور می‌توانند، صرف‌نظر از دارا بودن سابقه بیمه، درخواست خود را برای بهره‌مندی از این تسهیلات ارایه کنند.

نحوه محاسبه امتیاز برای شتاب‌دهنده‌ها و صندوق‌ها

او گفت: بر این اساس با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و شتاب‌دهنده‌های کسب‌وکار، در اظهارنامه مالیاتی خود به‌طور مستقیم فروش درج نمی‌کنند، از این پس به‌جای محاسبه فروش مندرج در اظهارنامه، از میزان سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها برای سهمیه و امتیازبندی این نهادها استفاده خواهد شد. همچنین محاسبه مدت‌زمان بیمه افراد فعال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه بر مبنای بیمه آن‌ها از طریق مدیر صندوق سرمایه‌گذاری معیار ارزیابی قرار می‌گیرد.

مهلت استفاده برای شرکت‌های خارج‌شده از فهرست شرکت‌های ‌بنیان

صاحبکار همچنین در رابطه با شرکت‌های دانش‌بنیانی که از تاریخی معین معیارهای مربوط به آیین‌نامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان را احراز نمی‌کنند، افزود: این شرکت‌ها به مدت ۶ ماه فرصت بهره‌مندی از تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی نخبگان فناور را خواهند داشت.

رییس مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در پایان با تاکید بر اینکه افراد متقاضی برای ارایه درخواست، هیچ نیازی به مراجعه حضوری یا ارایه تقاضای مکتوب به معاونت علمی و فناوری ندارند، گفت: افراد فعال متقاضی استفاده از تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی، صرفا باید اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانه ثریا (سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان) ثبت و از همین طریق مراحل آن را پیگیری کنند. همچنین اطلاعات تکمیلی در این زمینه در سامانه دانش‌پویان در دسترس است.