افتخار اقتصاد دانش بنیان، اتکا نداشتن به درآمد نفت است

افتخار اقتصاد دانش بنیان، اتکا نداشتن به درآمد نفت است

سورنا ستاری که همراه رییس جمهوری به خراسان رضوی سفر کرده است، عصر یکشنبه در نشست شورای اداری شهرستان بجستان در جنوب این استان افزود: در شرایطی که سال ۱۳۹۲ چیزی به‌عنوان اقتصاد دانش‌بنیان در کشور وجود نداشت هم‌اینک با درایت و حمایت دولت تدبیر و امید پیشرفته‌ای بسیاری در این بخش کسب‌شده است.

او ادامه داد: دولت با ایجاد بستر مناسب و حمایت از طرح‌های علمی و فناوری، فضایی برای فعالیت بخش خصوصی در اقتصاد دانش‌بنیان و حوزه‌های فناوری اطلاعات فراهم کرده و همه فعالیت‌ها در این بخش توسط متخصصان توانمند بخش خصوصی انجام می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: در اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال افرادی هستیم که پولدار نباشند و با دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات بزرگ‌شده تا برای توسعه و پیشرفت توانایی تحمل تنگناها را داشته باشند.

او در ادامه همچنین اظهار کرد: باید ضمن بررسی ریشه‌ای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی علت سرمایه‌گذاری اندک سرمایه‌گذاران بجستانی در این شهرستان و مهاجرت نخبگان به دیگر نقاط کشور، محیط برای رشد و توسعه علمی متخصصان توانمند در بخشه‌ای مختلف این منطقه فراهم‌شده و از توانایی آنان برای رفع مشکلات بهره گرفته شود.

ستاری افزود: توقع و سطح زندگی مردم ارتقا یافته و تنها با پول نفت نمی‌توان کشور را اداره کرد، به همین دلیل سهم بودجه نفتی در بودجه دولت کمتر از 30 درصد کاهش یافته و بقیه اعتبارات کشور با مشارکت مردم و تسهیل‌گری در سایر بخش‌ها تامین می‌شود.

فرماندار بجستان نیز در این نشست کمبود آب شرب مناسب را از تنگناهای این شهرستان ذکر و بیان کرد: بخش‌هایی از این منطقه با تنش آبی مواجه هستند.

حسین ابراهیمی کردیانی افزود: دو بانده شدن جاده‌های مواصلاتی بجستان به سبزوار، توجه خاص به اشتغال و توسعه و عمران شهری و روستایی ازجمله نیازهای این شهرستان به شمار می‌رود و توجه بیشتر مسئولان را می‌طلبد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ابتدای ورود به بجستان در مزار شهدای این شهرستان حضور یافت.

بجستان در فاصله ۲۷۸ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.