درخشش ایده‌های بومی در پنجمین استارت‌آپ ویکند بیرجند

درخشش ایده‌های بومی در پنجمین استارت‌آپ ویکند بیرجند

پنجمین استارت‌آپ ویکند بیرجند که در سه روز ۱۲، ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت با محوریت کارآفرینی برگزار شد، با حضور شرکت‌کنندگانی جوان، ایده‌هایی نشات گرفته از مشکلات سطح جامعه، به‌روز و مربیان قدرتمند استانی و خارجی، رنگ و بوی کار و کارآفرینی به خود گرفت.

در روز نخست این رویداد، حدود ۸۰ نفر ایده‌های خود را ارایه کردند که با رای شرکت‌کنندگان ۱۲ ایده برای تشکیل تیم انتخاب شدند. در روز دوم، تیم‌ها روی ایده‌های خود زیر نظر مربیان و راهنمایی آن‌ها کار و در کنار آن از کارگاه‌های آموزشی که برگزار می‌شد استفاده کردند. در روز آخر هر چه به ثانیه‌های پایانی و زمان انتخاب ۳ ایده برتر نزدیک‌تر می‌شد، تلا‌ش‌‎ها و استرس‌ها هم بیشتر خود را نشان می‌داد.

امید به آینده جوانان

در افتتاحیه رویداد نیز رییس دانشگاه بیرجند عنوان کرد: امیدواریم شاهد روزی باشیم که افراد شرکت‌کننده خودشان کارآفرین شده باشند.

احمد خامسان با اشاره به جمعیت شرکت‌کننده گفت: این استقبال نشان‌دهنده امید به آینده جوانان است که خودشان می‌خواهند کسب‌وکاری داشته باشند.

او بیان کرد: جوانان باید خودشان کارآفرین باشند و از من و امثال من توقع ایجاد اشتغال نداشته باشند چراکه در واقعیت نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.

مربیان استانی
 به‌تنهایی توانمندی پوشش مسابقات رادارند
مریم حقیقی پویا یکی از شرکت‌کنندگان که در دومین استارت‌آپ ویکند بیرجند نیز حضورداشته، بیان کرد: این رویداد از کیفیت برگزاری بسیار خوبی برخوردار است و نظم بالایی دارد.

او بابیان اینکه تصور می‌کنم مربیان استانی به آن درجه از توانمندی رسیدند که به‌تنهایی این مسابقات را پوشش دهند، اضافه کرد: بازهم حضور مربیان کشوری و ایده‌هایی که می‌دهند خوب است.

ایلیا رحیمی کوچک‌ترین شرکت‌کننده رویداد، ۱۲ ساله است و از همان ابتدا با ایده‌های متفاوتی که ارایه می‌داد، نظر همه را جلب کرد.

او که از طریق یکی از برگزارکننده‌ها با این رویداد آشنا شده بود، بیان کرد: علاقه من به ماجراجویی باعث شد تا در این رویداد شرکت کنم. از طرفی در مدرسه از دانش‌آموزان خواسته بودند تا ایده بدهند و هرکدام بهتر باشد، به پارک و علم و فناوری برده می‌شود. دوست داشتم ایده من بشود یک کالای ایرانی و برای کشور خودم کارکنم. ایرانی‌ها خیلی چیزها می‌توانند داشته باشند که خارجی‌ها ندارند.

امین صفار صاحب ایده We job هم‌سطح مسابقه را بسیار خوب دانست و ادامه داد: فضا بسیار رقابتی است و ایده مشابه خودمان نیز داریم و این موضوع ما را به چالش کشیده است.

او با اشاره به این‌که مربیان هرکدام با نگاه خود درباره ایده نظر می‌دهند، اضافه کرد: همین موضوع و تعدد مربیان، باعث شد نصف روز را از دست بدهیم، حتی برخی بادید منفی جلو می‌آمدند اما درنهایت نظرهای خیلی خوبی دادند و واقعا برای ما کاربردی بود.

فاطمه برزگانی یکی از برگزارکنندگان این رویداد، به شور و هیجان وصف‌نشدنی شرکت‌کنندگان اشاره کرد و گفت: آنچه که من از چهره این شرکت‌کننده‌ها دیدم و از آن‌ها پرسیدم رضایت از رویداد بود.

او بیان کرد: این رویداد شتاب‌دهنده‌ای است تا دانشجویان و شرکت‌کننده‌ها با تفکر کارآفرینی و تشکیل تیم آشنا شوند.

برزگانی از مسئولان استانی تقاضا کرد: با توجه به این‌که اکثر افراد شرکت‌کننده جوان هستند، به این قشر بیشتر توجه و حمایت کنند. قدرتی خارق‌العاده در وجود این جوان‌ها است که باوجود تمام محدودیت‌ها و کمبودهای خراسان جنوبی، می‌توانند شرایط را تغییر دهند.

ایجاد ضرورت فضای کسب‌وکار در دانشگاه‌ها

محمدحسین محسنی که تسهیل‌گر استارت‌آپ ویکند بیرجند است، گفت: پنجمین استارت‌آپ ویکند بیرجند نسبت به ۴ مورد قبلی از نظم و کیفیت خیلی بالایی برخوردار بود.

او بابیان اینکه وظیفه تسهیل‌گر راحت‌سازی کار برای تیم‌های شرکت‌کننده، مربیان و تیم اجرایی و راهنمایی و کنترل آن‌ها است، عنوان کرد: هدف ما از برگزاری استارت‌آپ ویکند کسب تجربه و آموزش است.

تسهیل‌گر استارت‌آپ ویکند بیرجند درزمینه حضور مربیان داخل و خارج از استان هم بیان کرد: ترکیب مربیان داخل و خارج از استان بهترین نوع ترکیب است چراکه مربی‌های داخل استان همواره در دسترس هستند اما آشنا شدن و کسب تجربه از مربیان خارج استان همیشه امکان‌پذیر نیست و در چنین رویدادی این شرایط برایشان مهیا شد.

محسنی عنوان کرد: بهترین حمایت مسئولان نیز برنامه‌ریزی منسجم و دادن اعتبار است که چنین برنامه‌هایی مستمر اجرا شود تا بتوان در آینده تخصصی‌تر کارکرد و به راه‌اندازی یک کسب‌وکار نزدیک شویم.

او با اشاره به اینکه باید از همپوشانی و موازی‌سازی جلوگیری کرد، گفت: هنوز در دانشگاه‌ها و اساتید فضای کسب‌وکار و کارآفرینی ضروریت پیدا نکرده است درحالی‌که باید هر چه سریع‌تر به این سمت برویم.

فراتر از انتظارم بود
مربی رویدادهای استارت‌آپی در کشور هم بیان کرد: در ۸ استارت‌آپ ویکند شرکت کرده‌ام و رویداد بیرجند فراتر از انتظار من بود.

پریسا جاوید درباره سطح استارت‌آپ ویکند هم گفت: این موضوع ربطی به استان‌ها ندارد و به نظر من فرهنگ این موضوع دارد جا می‌افتد و در تمام کشور وضع خیلی بهتر شده است.

او ادامه داد: اما ازنظر ایده‌ها می‌توان گفت که ایده‌های بهتری نسبت به دیگر استان‌ها داشتند و این هم به دلیل برگزاری ۴ پیش رویداد بود.

مربی رویدادهای استارت‌آپی در کشور گفت: نکته مثبت دیگر این است که در تمام کشور ایده‌ها به سمت بومی شدن می‌رود بعنوان نمونه در خراسان جنوبی به دلیل کمبود آب و محصولات راهبردی کشاورزی ایده‌ها بیشتر در این حوزه‌ها بود و این خیلی خوب است.

جاوید درزمینه جذب سرمایه‌گذار هم بیان کرد: حضور سرمایه‌گذار در استارت‌آپ ویکندها خیلی زود است چراکه ایده‌ها هنوز خام است و معلوم نیست می‌توانند به مرحله درآمدزایی برسند به همین دلیل نباید انتظار حضور سرمایه‌گذار را داشت مگر اینکه برگزارکنندگان رویداد چند سرمایه‌گذار را به‌عنوان مربی وارد کنند.

تفاوت ارزش‌آفرینی با کارآفرینی
مربی بین‌المللی رویدادهای استارت‌آپی هم در این مراسم عنوان کرد: در رویدادهای استارت‌آپی زیادی شرکت کرده‌ام و شاید ۳ استان باشد که هنوز نرفته‌ام. به همین دلیل می‌گویم که سطح این رویداد ازنظر برگزاری و آنچه برای جامعه استارت‌آپ نیاز است کامل اجراشده است.

مانوئل اوهانجانیانس افزود: ازنظر من می‌توان این استارت‌آپ ویکند بیرجند را به‌عنوان نمونه موفق به دیگر استان‌ها معرفی کرد.

او بابیان اینکه باید تفاوتی بین کارآفرینی و ارزش‌آفرینی قایل شد، گفت: در استارت‌آپ‌ها بیشتر موضوع ارزش‌آفرینی مطرح است، چراکه با افراد خیلی کمی به دنبال حل مشکل بخش عظیمی از مردم هستیم که در کارآفرینی این‌گونه نیست و با تعداد زیاد کار انجام می‌شود و دغدغه رفع مشکل مردم هم چندان مطرح نیست.

مربی بین‌المللی رویدادهای استارت‌آپی به ایده‌پردازان جوان هم توصیه کرد: هیچ‌گاه در همان ابتدای کار به دنبال جذب سرمایه‌گذار نروید و چند سال اولیه را با هزینه خود و یا تسهیلات خیلی کم‌کار خود را ادامه بدهید و هرگاه به درآمدزایی و سودآوری خیلی خوبی رسیدید برای توسعه کار خود به دنبال سرمایه‌گذار بروید تا حرفی برای گفتن داشته باشید و خود شما هم با آوردن سرمایه‌گذار سود ببرید.

اوهانجانیانس به نقش تیم خوب اشاره کرد و افزود: ایده شاید فقط یک‌صدم درصد نقش داشته باشد و اگر تیم مناسبی داشته باشید و بازار را بشناسید حتما موفق می‌شوید.

او در زمینه وضع خراسان جنوبی در ارزش‌آفرینی هم گفت: نسبت به استان‌هایی با جمعیت مشابه خیلی خوب است و به نظر من بهتر است که با استان هم‌جوار خود خراسان رضوی ارتباطات بیشتری داشته باشید چراکه اکوسیستم استارت‌آپی آن‌ها از سطح بالاتری برخوردار است.

چالش نشاختن بازار

مربی پنجمین رویداد استارت‌آپ ویکند بیرجند نیز گفت: یکی از چالش‌های ما تعداد زیاد مربی‌ها بود که با ایده‌ها و نظرات مختلف باعث گیج شدن بچه‌ها می‌شدند.

حسین مرادی ادامه داد: البته از یک نظر خیلی هم خوب بود چون اعضای تیم درنهایت باید تصمیم می‌گرفتند کدام نکته برای ایده آن‌ها خود و کارآمد است و همان را انتخاب می‌کردند.

او بابیان اینکه برای پذیرش هر ایده در پارک علم و فناوری ۶ تا ۹ ماه در مرکز رشد مستقر می‌شود، عنوان کرد: باید پارک به سمتی برود که برای این ایده‌ها مربی در نظر بگیرد تا زیرنظر مربی آن ایده به بلوغ برسد.

مربی پنجمین رویداد استارت‌آپ ویکند بیرجند با اشاره به اینکه برخی از افراد توهم دانایی دارند، بیان کرد: به همین دلیل نمی‌خواهند به حرف‌های مربی توجه کنند درحالی‌که اکنون بزرگ‌ترین چالش کسب‌وکارهای نوپا شناخت بازار مناسب است که استراتژی آن را نمی‌دانند و شکست می‌خورند.

داور پنجمین استارت‌آپ ویکند بیرجند نیز عنوان کرد: ایده‌های متنوع و خوبی در تمام حوزه‌های فنی، اجتماعی، اقتصادی و بحرانی مطرح شد که ترکیبی از تمام نیازهای مردم بود.

حسین شورستانی درباره برگزاری استارت‌آپ ویکندهای تخصصی گفت: در ابتدا باید فرهنگ اطلاع‌رسانی را گسترش دهیم تا مردم و مسئولان با استارت‌آپ و موضوعات و ضرورت آن آشنا شوند و پس از آن به دنبال تخصصی کردن ایده‌ها برویم.

پذیرش تیم‌ها در پارک علم و فناوری

در اختتامیه پنجمین استارت‌آپ ویکند بیرجند نیز رییس پارک علم و فناوری استان عنوان کرد: باید فرهنگ کارآفرینی را با برگزاری چنین استارت‌آپ ویکندهایی ایجاد کنیم. در صورت تمایل تمام ۱۲ تیم در پارک پذیرش می‌شوند.

در پایان ایده‌های تجربت، نیم چاشت و بورس پلاس به‌عنوان ۳ ایده برتر با نظر داوران انتخاب شدند و به هرکدام از این ایده‌ها از طرف دانشگاه بیرجند، پارک علم و فناوری استان و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات و دیگر حامیان جوایز نفیس و متعددی اهدا شد.