برگزاری نهمین رویداد شتاب آذربایجان با معرفی ۳ ایده برتر

برگزاری نهمین رویداد شتاب آذربایجان با معرفی ۳ ایده برتر

نهمین رویداد شتاب آذربایجان (روشا) با موضوع ورزش، سلامت و نشاط اجتماعی سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه در ارومیه برگزار شد.

این رویداد با حضور حسن حیدری، رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، محمدمهدی خبیری، عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های ارومیه با موضوع ورزش،سلامت و نشاط اجتماعی و چالش‌های سرمایه گذاری در اقتصاد ورزش در آمفی تئاتر سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری ارومیه با حضور جمعی از دانشجویان تربیت بدنی دانشگاه‌های ارومیه برگزار شد.

در ابتدای این رویداد حسن حیدری با اشاره به افزایش متوسط میانگین سنی جامعه و لزوم توسعه اقتصاد ورزش برای ایجاد جامعه پرنشاط گفت باید امروزه کسب‌و‌کارهای حوزه‌های ورزش را به‌‌عنوان هدفی در حوزه کارآفرینی پیگیری و با اشتراک‌‌گذاری ایده‌های موجود برای رسیدن به نشاط اجتماعی و شکل‌گیری کسب‌‌و‌‌کارهای موفق در حوزه ورزش باعث ایجاد ثروت در جامعه شویم.

حیدری در ادامه افزود: اگر شهری ادعا دارد پایتخت والیبال است باید مشخص کند این ورزش چقدر توانسته در توسعه اقتصادی و فرهنگی منطقه مؤثر شده باشد و مثال واضح آن تاثیر باشگاه‌های بزرگ فوتبال جهان در مناطق جغرافیایی خود هستند.

حیدری در پایان گفت: سهم ورزش در تولید ناخالص ملی هنوز مشخص نشده و با توسعه شغل‌های دیجیتال شغل‌های فیزیکی دچار ریسک‌پذیری خواهند شد که یکی از راه‌های برون رفت از مشکل، سرمایه گذاری در کسب‌‌و‌کارهای نوپای ورزش است.

در ادامه این رویداد محمد مهدی خیبری عضو هیات علمی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران گفت: اینکه توقع داشته باشیم کارمند و حقوق‌‌بگیر دولت باشیم یک تفکر اشتباه است و این اتفاق را به نوعی می‌توان اعتیاد مردم به دولت بدانیم.

وی با اشاره به اینکه تعداد کارمندان در ایران نسبت به کشورهای پیشرفته همچون ژاپن بسیار بالاست افزود: این مهم مانع از پیشرفت و توسعه کشور شده و عملاً بدنه کارمندان ما بسیار کند است که باید تلاش کنیم آن‌‌را پویا و با نشاط‌‌تر کنیم.

خبیری با بیان اینکه متأسفانه فرهنگ ما ایرانیان، معتاد شدن به پول دولت و وابستگی به آن است افزود: باید تلاش شود این فرهنگ تغییر کند، البته جوانان کشور باید با ایجاد کسب‌‌و‌‌کارهای نوآور، دولت را مجاب به پویایی کنند.

معرفی ۳ ایده برتر

در این ایده‌شو یک کارگاه آموزشی با عنوان اقتصاد ورزشی با تدریس محمد مهدی خیبری برگزار شد. در این رویداد بیش از ۸۰ نفر شرکت کرده بودند که ۲۴ نفر ایده‌های خود را در حوزه ورزش که بیشتر ایده‌های مطرح شده در زمینه IT بودند٬ مطرح کردند. از ایده‌های مطرح شده با رأی داوران و شرکت‌کنندگان با کسب حداکثر آرا ۳ ایده به عنوان ایده‌های برتر معرفی شدند.

الهام قدرتی با ایده «دستگاه تست عکس‌‌العمل»، سمیرا بصیری با ایده اپلیکیشن «سیب سلامت»، توحید الهام‌دوست با ایده «سیستم و اپلیکیشن هدایت نابینایان» سه ایده‌‌پرداز برتر این رویداد بودند.