همکاری چهارجانبه برای حمایت از کسب‌وکارهای فضاپایه

همکاری چهارجانبه برای حمایت از کسب‌وکارهای فضاپایه

تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان فضایی ایران و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با حمایت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای حمایت از ایجاد کسب‌و‌کارهای نوین و توسعه کسب‌وکارهای موجود فضاپایه، به امضا رسید.

مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر ضرورت توسعه زنجیره ارزش صنعت فضایی در کشور گفت: با توجه به رشد قابل توجه اقتصاد نوظهور فضایی، لازم است بستر لازم برای حضور و فعالیت کارآفرینان، نوآوران، متخصصان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها جهت توسعه کسب‌و‌کارهای فضاپایه فراهم شود تا این کسب‌وکارها رونق گرفته و به ارایه خدمات تخصصی و کاربردی جدید بپردازند.

او افزود: برای تحقق حضور حداکثری همه بخش‌ها در تثبیت و توسعه چرخه کامل فناوری فضایی، توسعه کسب‌وکارها، جذب سرمایه‌گذاری خصوصی و شناسایی فعالان این حوزه ضروری است با ایجاد شبکه‌ای کامل از شرکت‌های مرتبط با این حوزه، هم‌افزایی لازم برای رونق علمی و اقتصادی این مجموعه را شکل داد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات استفاده حداکثری از ظرفیت‌های طرفین تفاهم‌نامه و سایر نقش‌آفرینان را در حمایت و توسعه کسب‌و‌کارهای فضاپایه به‌منظور توسعه فناوری فضایی و کاربردهای آن و حرکت به‌سوی بومی‌سازی و خودکفایی را از اهداف مهم این تفاهم‌نامه برشمرد.

براری در خصوص نحوه اجرای این تفاهم‌نامه توضیح داد: ابتدا شرکت‌های فعال و نقش‌آفرینان در حوزه کاربرد و خدمات فضایی شناسایی خواهند شد و یک بانک اطلاعاتی از همه شرکت‌های مرتبط به همراه توانمندی‌ها، محصولات و خدمات شکل می‌گیرد. در ادامه مشاوره و آموزش‌های لازم در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد تا بتوانند بازار خود را توسعه دهند و علاقمندان و دانش‌آموختگان دانشگاهی نیز برای تشکیل شرکت‌های نوپا هدایت و حمایت خواهند شد. دسترسی به داده‌های ماهواره‌ای، دریافت تسهیلات ویژه و شرکت در رویدادهای شبکه و سمینارهای آموزشی از مزایای عضویت در این شبکه خواهد بود.

رییس سازمان فضایی فراهم آوردن بستر لازم برای حضور موثر و نقش‌آفرینی همه بخش‌ها و به‌ویژه بخش خصوصی، تلاش حداکثری به‌منظور تامین و توسعه زیرساخت‌های فنی موردنیاز، تقویت آرشیو ملی داده‌های فضایی و برقراری تعاملات با متولیان حوزه‌های مختلف کاربرد فناوری فضایی را از اهم وظایف سازمان فضایی ایران در این تفاهم‌نامه دانست و اظهار کرد: سازمان فضایی ایران داده‌های ماهواره‌ای موجود در کشور را در اختیار این شبکه قرار خواهد داد و از ایجاد یک آرشیو غنی از این داده‌ها در جهت ارایه خدمات به‌روز و کاربردی به جامعه حمایت خواهد کرد.