نخستین رویداد فیناپ در شیراز برگزار شد

نخستین رویداد فیناپ در شیراز برگزار شد

در رویداد فیناپ شیراز برای نخستین‌‌بار کارگاهی با موضوع «پین‌تک» به‌عنوان یک مفهوم جدید در حوزه استارت‌آپی برگزار شد.

در این کارگاه PainTech که برای نخستین‌بار توسط صادق فرامرزی، مدیرعامل شرکت ایران‌کیش مطرح شده بود به صورت دقیق معرفی و ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار گرفت.

حمیدرضا نورصالحی، مشاور مدیرعامل شرکت ایران‌کیش این کارگاه را تحت عنوان PainTech, Deep Inside برگزار کرد.

علی‌رغم آن‌که کارگاه پین‌تک آخرین برنامه رویداد پنج ساعته فین‌آپ بود اما مورد استقبال شرکت‌کنندگان، کارآفرینان و فعالان استارت‌آپی قرارگرفت.

نورصالحی صحبت‌های خود را با بیان تاریخچه‌ای از شکل‌گیری PainTech و مفهوم آن آغاز کرد و گفت: استارت‌آپ‌های زیادی بوده‌اند که به‌مرور نابود شده‌اند و دیگر فعالیتی ندارند لذا دنبال این رفتیم ببینیم چرا این اتفاق رخ می‌دهد. این بحث با نام pain tech شکل گرفت. بنابراین pain tech یک ایده جدید است که باید به‌مرور رشد کند.

او ادامه داد: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد از هر ۱۰۰ ایده ۹۸ مورد آن از بین می‌روند. این آمار جهانی و مستند است که دی‌ماه‌ سال گذشته منتشر شده یعنی تنها ۲ صدر ایده‌ها موفق می‌شوند. اما اخبار منتشر شده در ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی حکایت از نرخ ۷۵ درصدی شکست ایده‌های موفق داشت.

به گفته نورصالحی این آمارها نخستین نشانه‌های بروز یک بحران جدی بودند بنابر این، طی جلسه اضطراری در محل شرکت ایران‌کیش، شرایط مورد بررسی قرار گرفت و ایده PainTech توسط مدیرعامل شرکت ایران کیش شکل گرفت.

نورصالحی ادامه داد: تنها با مطالعه و بررسی آمارهای جهانی، وضعیت ایران و اکوسیستم استارت‌آپی آن مشخص نمی‌شود بنابراین باید استارت‌آپ‌های ایرانی بررسی شوند و دلایل شکست و موفقیت آنها درداخل کشور مشخص شود. از همین‌رو پیگیری بحث پین‌تک از اهمیت بالایی برخوردار است.

چهارمین رویداد فیناپ شیراز، پنجشنبه ۶ اردیبهشت در دانشگاه شیراز برگزار و با استقبال فعالان فین‌تک شیراز و دانشجویان و کارآفرینان این شهر مواجه شد.

مشاور مدیرعامل شرکت ایران‌کیش در ادامه کارگاه به تبیین «رعشه کارآفرینی» پرداخت و گفت: بی‌ارزش بودن شکست‌های ناشی از رعشه کارآفرینی در حالی است که شکست خوردن به سبک «کارآفرینانه» ارزش افزوده‌ای در ذهن فرد ایجاد می‌کند که موردنظر ایده فراگیرPainTech است.

پس از بیان این مقدمات بحث اصلی پین‌تک مطرح شد و گفته شد که جمع‌بندی این ایده آن بود که پین‌تک درفرمت یک «فریم ورک» باشد. زیرا فریم ورک بهترین قالب برای پین‌تک که یک استاندارد داخلی و بومی است. حلقه اصلی این فریم ورکنیزچیزی نیست جز مدیریت استراتژیک.

در ادامه، مشاور مدیرعامل شرکت ایران‌کیش بیانیه چشم‌اندازPainTech را این‌گونه بیان کرد: ایجاد توان تصمیم‌گیری توام با خردمندی بر پایه دانش مدیریت استراتژیک و توسعه آن در سطح کارآفرینان جامعه.

 با توجه به نقش مدیریت استراتژیک در پین‌تک، نورصالحی نگاه مدیریت استراتژیک به کارآفرینی را تبیین کرد و ابعاد مختلف آن را از نظر فنی و با بیانی علمی مورد بررسی قرار داد.

در ادامه کارگاه، مفهوم دره مرگ و نقش آن در نابودی استارت‌آپ‌ها مورد بررسی قرار گرفت و رسالت اصلی و هدف PainTech عبور کارآفرینان از دره‌مرگ ایده یا انگیزش آن‌ها به ایده‌پردازی مجدد معرفی شد. از همین‌روتمام تحلیل‌ها در حوزه پین‌تک بر روی دره مرگ ایده قرار گرفته است.

نورصالحی ادامه داد: هنگام مواجه با دره مرگ ایده با این تفاوت بزرگ مواجه هستید که در سمت سرمایه‌گذار صرفا با «پول» یا هر ماهیت قابل خرید و فروش دیگر سر و کار دارید اما در سمت ایده‌پرداز صرفا با «زمان و عشق» سر و کار دارید. بنابراین ریشه بسیاری از خرابی‌ها در مسیر نوآوری‌های سطح بالا در همین رفتار سطحی دو طرف قرار دارد که Behavior Gapنامیده می‌شود.

مشاور مدیرعامل ایران‌کیش عوامل مختلف موفقیت استارت‌آپ‌ها و عبور از دره مرگ را بررسی کرد و ادامه مباحث خود را به حل تناقض سرمایه‌گذار و صاحب ایده اختصاص داد. تناقضی که می‌تواند به‌سرعت منجر به نابودی استارت‌آپ شود و باید برای برطرف کردن آن چاره‌اندیشی کرد.

در ادامه این کارگاه به نقش سرمایه‌گذار و ایده‌پرداز در پین‌تک اشاره شد و مطرح شد که باید توجه داشت که تحمل درد ناشی از دانایی صرفا مختص ایده‌پردازان نیست. بلکه سرمایه‌گذار هم در اثر دانایی، اقدام به سرمایه‌گذاری دردناک در تحقیقاتی خواهد کرد که آینده مشخصی در بازگشت سرمایه ندارد. لذا سرمایه‌گذار هم درد را حس خواهد کرد.

آخرین بحث این کارگاه بررسی نقش و ضرورت چارت سازمانی و رسانه در قالب کاری PainTech بود و گفته شد که ایجاد ساختار سازمانی یک مهارت در محدوده شخصیت مدیر و نیاز فوری برای موفقیت در تولید محصول جدید است. همچنین موفقیت محصول پس از طی تمام مراحل منوط به همراهی رسانه است و از نقش رسانه نباید غافل شد.

در پایان کارگاه نیز نورصالحی از لوگوی رسمی painTech برای نخستین بار رونمایی کرد و ابراز امیدواری کرد که در آینده مباحث بیشتری درباره این پدیده مطرح و رویدادهایی با موضوع پین‌تک در محافل استارت‌آپی برگزارشود.