بهای پایین انرژی موجب رکود استارت‌آپ‌‌های این حوزه است
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی

بهای پایین انرژی موجب رکود استارت‌آپ‌‌های این حوزه است

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معتقد است: پایین بودن قیمت انرژی در کشور تلفات در این بخش را افزایش داده است و اگر قیمت انرژی به صورت واقعی اصلاح نشود، ورود کسب‌وکارهای نو (استارت‌آپ‌‌ها) برای بهینه‌سازی مصرف خانگی بی‌معنا خواهد بود.

سیروس وطن‌خواه مقدم، سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ در با اشاره به شرایط و تفاوت کسب‌وکارهای نو در حوزه انرژی با سایر بخش‌ها اظهار داشت: هرچند کسب‌وکارهای حوزه انرژی متاثر از فضای عمومی کسب و کار در کشور هستند اما برخی پارامترهای خاص این کسب و کارها در ایجاد و بقای آن‌ها نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارد.

او اظهارکرد: اقتصاد انرژی در کشورمان اصولا از یک فضای کاملا دولتی و حاکمیتی برخوردار و عموما بازیگر اساسی این اقتصاد و بازار آن نیز دولتی و در اختیار دستگاه‌ها است.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در عین حال گفت: البته در تعدادی از حوزه‌های مربوط به انرژی که از بازار کوچکی برخوردار هستند، بازار غیردولتی است اما حوزه‌هایی که بازار بزرگ دارند، بخش قابل توجهی از آن در اختیار دولت است.

او با اشاره به وضعیت و شرایط منحصر به فرد اقتصاد انرژی در ایران، تصریح کرد: قیمت‌گذاری در این حوزه بر اساس ویژگی خاصی تعیین و همه این ویژگی‌ها باعث می‌شود که ایجاد و توسعه شرکت‌های جدید و کارآفرین در این حوزه با مسایل خاص خود مواجه باشد.

وطن‌خواه افزود: البته این موضوع کاملا روشن است اما به آن معنی نیست که فضا و بازار برای رشد کارآفرینی در کسب‌وکارهای نوین در حوزه انرزی به طور کامل بسته باشد.

او با اشاره به این که در بحث مصرف انرژی، آمارها نشان می‌دهد که حدود 20 درصد تلفات انرژی در کشورمان در بخش خانگی اتفاق می‌افتد و این حوزه ارتباطی با حوزه دولت ندارد گفت: این سهم در سبد انرژی و مصرف کشورمان بسیار قابل تامل است.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه، عواملی همچون نحوه زندگی عامه مردم، الگوی مصرف و نحوه استفاده آن‌ها از انرژی را در کنار برخی دیگر از فاکتورها از جمله قیمت پایین انرژی در کشور در بروز این حجم تلفات انرژی اثرگذار دانست.

او گفت: اگر بتوان اثرگذاری مناسبی در جلوگیری از این میزان تلفات انرژی در کشور داشته باشیم و حتی درصدی از این میزان تلفات انرژی را کاهش دهیم، سالانه رقم قابل توجهی خواهد شد.

وطن‌خواه با تاکید بر این که بسیاری از کسب‌وکارهای جدید و استارت‌آپی می‌توانند در بهبود این شرایط یعنی در راستای بهبود مصرف در حوزه‌های خانگی شکل نو به مردم کمک کنند، افزود: تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها می‌توانند در این بخش شروع به کار کنند و خدمات ارایه دهند و نیازهای بخش خانگی را مرتفع کنند.

او ادامه داد: این امر می‌تواند با استفاده از ابزارهای جدید فناوری و هوشمند کردن ابزار مورد استفاده در حوزه انرژی و برخی دیگر از راهکارهای که امروز در دنیا شاهد آن هستیم، اتفاق بیافتد و البته در داخل کشور نیز پتانسیل‌ها و توانایی‌هایی در زمینه اصلاح مصرف انرژی ایجاد شده است که می‌تواند این وضعیت را بهبود دهد.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به دلایل عدم ورود جدی استارت‌آپ‌‌ها و شرکت‌های شتاب‌دهنده به حوزه انرژی گفت: به طور حتم بحث قیمت انرژی در این بین نقش بسیار زیادی دارد به طوری که این خود عامل بسیار مهمی در توجه هرچه بیشتر به بحث صرفه جویی در بخش انرژی است.

وطن‌خواه بحث ارزان بودن قیمت انرژی در کشورمان را مورد تاکید قرار داد و گفت: مادامی که قیمت انرژی در کشورمان به صورت واقعی اصلاح نشود صرفه‌جویی در این بخش بی‌معنا خواهد بود.

او با اشاره به این که افزایش قیمت انرژی در کشورمان در اصل یک تصمیم راهبردی محسوب می‌شود، گفت: واقعی کردن قیمت انرژی ضمن بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری در حوزه انرژی، انگیز کافی برای ورود به این بخش به شرکت‌های شتاب‌دهنده و استارت‌آپی می‌بخشد و ایجاد استارت‌آپ‌‌ها را توجیه پذیر می‌کند.

وطن‌خواه یکی دیگر از عوامل وارد نشدن استارت‌آپ‌‌ها و شرکت‌های شتابدهنده به بخش‌های انرژی را ساختار سنتی این بخش‌ها دانست و گفت: متاسفانه سازمان و شرکت‌ها انرژی در کشورمان هنوز مطابق عادات گذشته و با سبک و سیاق پیشین از جمله انعقاد قرارداد با پیمانکاران امور خود را پیش می‌برند و خیلی با فضا و فرهنگ کسب‌وکارهای جدید آشنا نشده‌اند.

او اظهار کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در چند ماه اخیر ستادهای مرتبط با حوزه انرژی خود را یکپارچه کرد و با ایجاد ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی، گفتمان و سیاست ترویج فرهنگ کسب‌وکارهای نوین و توسعه شتاب دهنده ها و استارت‌آپ‌‌ها، تحول و شتاب بخشی در این بخش را در دستور کار خود قرار داده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر نخستین شتاب‌دهنده حوزه انرژی راه‌اندازی شده است که با تمام توان و اراده در این حوزه کار می‌کند و حاصل آن حمایت از چند استارت‌آپ‌ بوده است.

او یادآور شد: ستاد اقتصاد مقاومتی نیز آیین‌نامه‌ای را مصوب کرده است که طبق آن بایستی بازار مشخص برای شرکت‌های دانش‌بنیان در همه حوزه‌ها ایجاد شود و همه بخش‌های دولتی نیز موظف شدند که بودجه خاص و سهم مشخصی از بازار خود را برای شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دهند که این به دستگاه ها نیز ابلاغ شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر معاونت علمی و فناوری در تعامل با دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت نیرو، نفت و سایر دستگاه‌های مختلف مذاکراتی به منظور بازارسازی برای شرکت‌های دانش‌بنیان داشته و تفاهم‌نامه‌هایی نیز در این بخش شکل گرفته است.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در عین حال اذعان داشت: البته این اقدامات در برابر حجم انبوه اقداماتی که برای شرکت‌ها باید انجام شود، اندک است.

این مقام مسئول در معاونت علمی و فناوری در ادامه تاکید کرد: ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی مصمم است که گفتمان مربوط به حوزه کسب‌وکارهای نوپا و فضای استارت‌آپی را در مراکز انرژی کشور نشر دهد و فضای لازم را برای فعالیت شتابدهنده ها و استارت‌آپ‌‌ها فراهم کند.

او در خصوص تعداد شرکت‌ها یا استارت‌آپ‌‌های فعال در حوزه انرژی نیز گفت: بیش از ۴هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور ایجاد شده است که از این میزان تعدادی در بخش‌های مختلف حوزه انرژی با توجه به دسته‌بندی‌های موجود خدمات ارایه می‌کنند.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه اظهار امیدواری کرد: ظرف ۶ماه نخست سال جاری دو یا سه شتاب‌دهنده جدید در این حوزه ایجاد و فضا و اکوسیستم لازم برای شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌‌های جدید در بخش‌های مختلف حوزه انرژی فراهم شود.