پنجمین استارت‌آپ ویکند بیرجند برگزار می‌شود

پنجمین استارت‌آپ ویکند بیرجند برگزار می‌شود

در راستای برگزاری پنجمین استارت‌آپ ویکند بیرجند ۱۰ اردیبهشت نشست خبری با حضور محمدعلی ناصری، رییس پارک علم و فناوری استان، علی دلگیر، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی و احمد خامسان، رییس دانشگاه بیرجند برگزار شد.

دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی بروند

رییس داشگاه بیرجند در این جلسه با بیان اینکه از جمله کارهای اصلی دانشگاه‌ها برگزاری چنین رویدادهایی است، عنوان کرد: امیدواریم این استارت‌آپ ویکند شروع یک حرکت ادامه‌دار در دانشگاه باشد.

احمد خامسان افزود: رشد و ارتقای برگزاری این رویدادها باعث می‌شود به اهداف بالادستی برسیم و دانشگاه‌ها را از آموزش و پژوهش‌محور بودن خارج کنیم و به سمت کارآفرین‌محور برویم.

او بیان کرد: می‌توان با کمک دستگاه‌های مرتبط بستر مناسب زیرساختی و سخت‌افزاری برای کارآفرینی فرام کرد.

اشتغال‌زایی پایدار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

رییس پارک علم و فناوری استان هم گفت: وظیفه پارک‌ها حمایت و هدایت هسته‌های فناور و توانمندسازی آنها است و اینکه نقش کوچکی در اشتغال‌زایی جوانان داشته باشیم.

محمدعلی ناصری تصریح کرد: پارک علم و فناوری، مراکز رشد و نوآوری کارهای خوبی در هدایت و بسترسازی مناسبی در حوزه دانشجویی داشته‌اند و برای شناسایی صاحبان ایده واسطه‌ای مانند دانشگاه‌ها نیاز است.

او ادامه داد: برای این کار دانشگاه‌ها باید به سمت کارآفرینی بروند و ما مسئولان مرتبط در این زمینه آنها را هدایت و حمایت کنیم.

رییس پارک علم و فناوری استان با اشاره به استارت‌آپ ویکندی که در روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۴ اردیبهشت برگزار می‌شود هم عنوان کرد: ایده‌های برتر این رویداد به پارک، مراکز رشد و مرکز نوآوری در دانشگاه معرفی می‌شوند و امیدواریم شاهد این باشیم که حدود ۳ سال دیگر خود این افراد شرکت‌های موفقی را راه‌اندازی کرده باشد و باعث اشتغال چندین جوان دیگر هم شده باشند.

ناصری با اشاره به کمبود آب استان و بعد مسافت از مرکز کشور تاکید کرد: به همین دلایل سرمایه‌گذاران قوی مانند دیگر استان‌ها جذب خراسان جنوبی نمی‌شوند و به نوعی تنها راه اشتغال‌زایی پایدار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

او با بیان اینکه نیروی انسانی مزیت استان است، گفت: می‌توان در رشته‌های IT و ICT اشتغال ایجاد کرد و در این راستا حمایت‌های دانشگاه خیلی مهم است.


ایجاد تحول در تمام رشته‌ها

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان هم در نشست خبری عنوان کرد: بخش ICT  نه تنها در حوزه خود خدمات ارایه می‌کند بلکه در دیگر بخش‌ها و رشته‌ها تحول ایجاد کرده است.

علی دلگیر تصریح کرد: حوزه ICT در بخش حمل و نقل، کشاورزی، گردشگری و بخش‌های متنوع دیگر که حتی به کارهای روزمره ما مربوط می‌شود، تحولات زیادی داشته است و امیدواریم در خراسان جنوبی هم این اتفاق رخ دهد.

او بیان کرد: این بخش از توسعه کمی و کیفی زیرساخت‌ها خارج و به سمت رشد و توسعه دیگر رشته‌ها مرتبط رفته است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با بیان اینکه به‌روزرسانی تمام رشته‌ها و بخش‌ها نه تنها باعث رونق کسب و کارها می‌شود بلکه بار مالی خوبی را هم به دنبال دارد.

دلگیر با اشاره به مرکز تواندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا گفت: با افتتاح این مرکز تلاش شده است  در چنین رویدادهایی، اکوسیستم کارآفرینی در دانشگاه‌ها شکل بگیرد و اعضای هیات علمی را وارد این فضاها کنیم.

او ادامه داد: امروزه دیگر زیبنده نیست اعضای هیات علمی فقط به چند مقاله بسنده کنند و  باید وارد این نوع فضاها شوند تا دانشجوها را هم بتوانند جذب و علاقمند به این بخش کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اعلام کرد: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات هم برای کارآفرینان برنامه‌های خوبی در نظر گرفته است که از جمله آنها می‌توان به آموزش‌های تخصصی IT به علاقه‌مندان این بخش و اینکه در شرکت‌های استانی که به این افراد نیاز دارند جذب شوند، حمایت‌های مالی و معنوی در اعزام شرکت‌های استان به نمایشگاه‌های ملی و بین المللی اشاره کرد.

دلگیر ادامه داد: از جمله این نمایشگاه‌ها، نمایشگاه ارمنستان در تیرماه و نمایشگاه افغانستان در شهریور است که در راستای معرفی، بازاریابی و فروش محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان استان است.

او در زمینه ایده‌های برتر استارت‌آپ ویکند هم گفت: این ایده‎‌ها باید محصول نهایی تبدیل شوند تا سرمایه‌گذار قطعی پیدا کند و به همین دلیل بعد از رویداد به شتاب‌دهنده‌ها معرفی می‌شوند تا در آنجا آمادگی و پختگی کامل را پیدا کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان درخواست کرد تا در خرداد امسال رویداد تخصصی بر اساس مزیت‌های رقابتی استان مانند کشاورزی، دارویی و گردشگری گذاشته شود چرا که این بخش‌ها بیشتر باعث توسعه استان می‌شوند.

 

استاندار را حضوری دعوت کردیم

مدیرگروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه بیرجند هم در این جلسه با اشاره به استارت‌آپ ویکند گفت: برای برگزاری این رویداد بزرگ ۴ پیش رویداد برگزار شده است تا دانشجویان و شرکت‌کنندگان آمادگی لازم را کسب کنند.

ناصر ولی‌پورمطلق افزود: این پیش رویدادها شامل همایش انگیزشی با ۷۰۰ شرکت‌کننده، ایده‌شو با ۱۰۰ ایده، کارگاه کار تیمی و بوت کمپ بود که با استقبال خوب دانشجویان مواجه شدیم و این نشان‌دهنده علاقه آن‌ها به این بخش است و گویای این موضوع است که فقط باید اطلاع‌رسانی و هدایت انجام شود تا دانشجویان بتوانند کارهای بزرگی انجام دهند.

او درمورد استارت‌آپ ویکند توضیح داد: این رویداد در ۳ روز برگزار می‌شود که روز اول ایده‌ها مطرح و ایده‌های برتر انتخاب و تشکیل تیم می‌دهند، در روز دوم و سوم هم ایده خود را به کمک مربیان پرورش می‌دهند و در پایان روز سوم ایده ها مطرح و ۳ ایده برتر معرفی می‌شوند.

مدیرگروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه بیرجند تاکید کرد: هدف از برگزاری این رویدادها انگیزه به دانشجویان و شناسایی و هدایت افراد صاحب ایده و آموزش آنها است تا در کل فضایی ایجاد شود جوانان به سمت انجام ایده‌ها و کارآفرینی بروند.

به گفته ولی‌پورمطلق در برگزاری این رویداد حمایت های دیگر دستگاه‌ها معنوی بوده تا مادی و از نظر مادی فقط همین ۳ دستگاه حاضر کمک کردند و ما انتظار داریم که در استارت‌آپ ویکند مسئولان استانی و سرمایه‌گذارانی که به دنبال ایده‌های ناب هستند حتما شرکت کنند، چرا که شرکت مسئولان استانی و سرمایه‌گذاران باعث ایجاد انگیزه می‌شود، همچنین بسیاری از ایده‌ها توجیه اقتصادی دارد و برای سرمایه‌گذاری مفید هستند.

 

۵ مربی ملی و بین‌المللی از خارج استان

عضو کمیته کسب‌وکارهای نوپا فاوا در استان هم در این جلسه عنوان کرد: حدود ۱۰۰ نفر در استارت‌آپ ثبت‌نام کرده‌اند و هنوز هم ادامه دارد، حدود ۸۰ نفر به شکل مربی، داور و تیم اجرایی به این افراد خدمات‌دهی می‌کنند.‌

اسماعیل هوشیارمقدم تصریح کرد: ۱۰ مشاور و یک تسهیل‌گر در نظر گرفته شده است که ۵ نفر از این مربیان ملی و بین‌المللی از خارج استان هستند و ۵ مربی دیگر از خود خراسان جنوبی و برترین موفق‌ترین افراد در حوزه استارت‌آپ‌ها هستند.

او بیان کرد: یکی دیگر از هدف‌های ما در این نوع رویدادها آشنایی دانشجویان با کلیدواژه‌‌های استارت‌آپی است.