راه‌اندازی کسب‌وکارهای خرد برای توسعه کارآفرینی در استان زنجان

بهزاد پرویزی، کارشناس مسئول برنامه‌ریزی حمایت‌های هدفمند از کارآفرینان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان بابیان اینکه اقتصاد همه کشورها به خوداشتغالی و خویش‌فرمایی نیاز دارد، اظهار کرد: کارآفرینی خواه به‌عنوان یک استراتژی در سطح ملی، خواه به‌عنوان یک راهبرد در توسعه کسب‌وکار و حتی به‌عنوان یک مسیر یا سبک زندگی در سطح فردی در همه کشورهای جهان ازجمله پیشرفته کم توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته با شدت و ضعف‌های مختلفی موردتوجه قرار می‌گیرد.

او با بیان اینکه کارآفرینان ایرانی کمتر کسب‌وکارهای نوآور ایجاد می‌کنند و به‌ندرت در  راستای دستیابی به رشد بالا و بازارهای بین‌المللی هستند، ادامه داد: در چنین شرایطی کارآفرینی تنها بر مبنای تعداد زیادی از افراد که اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید کرده‌اند بر اقتصاد تاثیر نمی‌گذارد.

پرویزی اضافه کرد: توسعه‌یافتگی کشور الزاما بستگی به تعداد کمیت کارآفرینان ندارد، بلکه کیفیت حضور کارآفرینان مهم‌تر از کمیت آن‌ها است.

کارشناس مسئول برنامه‌ریزی حمایت‌های هدفمند از کارآفرینان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان تصریح کرد: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در راستای اشاعه و توسعه فرهنگ کارآفرینی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های کارآفرینی و ایجاد خلاقیت در اداره‌های توسعه کارآفرینی مراکز استان‌ها نسبت به ترویج فرهنگ کارآفرینی، ایجاد کسب‌وکارهای کوچک و راه‌اندازی مشاغل پردرآمد اقدام کرده است.

او با بیان اینکه شناخت اکوسیستم‌های کارآفرینی و تجزیه‌ و تحلیل این اکوسیستم‌ها در هر استان در راستای ترویج کارآفرینی به یکی از ماموریت‌های مهم وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است، اظهار کرد: بر همین مبنا این وزارتخانه با تشکیل کانون‌های کارآفرینی در سراسر کشور گامی مهم و موثر در تعیین ماموریت و راهبردهای توسعه کارآفرینی برداشته است.

پرویزی افزود: کانون‌های کارآفرینی با هدف شناسایی طرح‌ها و بررسی موانع کارآفرینی در استان‌ها در مراحل مختلف از خلق ایده ایجاد کسب‌وکار رشد تثبیت و خروج از کسب‌وکارهای کم‌درآمد و ارایه راهکارهای عملیاتی بهبود وضعیت، همچنین شناسایی عوامل موثر در توسعه کارآفرینی فعالیت می‌کنند.

کارشناس مسئول برنامه‌ریزی حمایت‌های هدفمند از کارآفرینان اداره کل تعاون، ک کارآفرینی ار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: یکی دیگر از عوامل مهم وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در توسعه کارآفرینی و دستیابی به ماموریت‌های تعیین‌شده مراکز مشاوره، اطلاع‌رسانی و خدمات کارآفرینی هستند که این مراکز با ارایه مشاوره‌های تخصصی به سرمایه‌گذاران‌، صاحبان ایده و به‌ویژه قشر تحصیل‌کرده مشتاق به کارآفرینی، همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی خلاقیت و کسب‌وکار و کارآفرینی اقدام به ترویج اصولی کارآفرینی و نهادینه کردن فرهنگ کارآفرینی می‌کنند.

پرویزی تصریح کرد: کانون کارآفرینان استان زنجان در سال ۹ر با برگزارهای دوره‌های آموزشی تخصصی کارآفرینی و دعوت از کارآفرینان برتر کشوری برای سخنرانی و ایجاد انگیزه در میان جوانان یکی از نهادهای موثر در توسعه کارآفرینی بوده است، همچنین با افزایش تعداد مراکز مشاوره اطلاع‌رسانی و خدمات کارآفرینی از ۶ مرکز به ۱۲ مرکز در سال ۹۶ در استان چشم‌انداز خوبی می‌توان برای کارآفرینی در زنجان متصور شد.

وی ادامه داد: امسال نیز این اداره کل با اقدامات مستمر در اشاعه فرهنگ کارآفرینی برای سال جاری با همکاری کانون کارآفرینان استان و مراکز مشاوره، اطلاع‌رسانی و خدمات کارآفرینی برای برگزاری استارت‌آپ‌های مختلف‌، تهیه نرم‌افزارهای کارآفرینی و برای دوره‌های آموزشی کارآفرینی و کسب‌وکار به‌ویژه کسب‌وکارهای اینترنتی برنامه‌های متنوعی را پیش‌بینی کرده است.