کارگاه آموزشی تحلیل ساختاری بازار در کرمانشاه برگزار شد

کارگاه آموزشی تحلیل ساختاری بازار در کرمانشاه برگزار شد

کارگاه آموزشی «تحلیل ساختاری بازار با رویکرد تحلیل رقبا» یک‌شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ در سالن همایش پارک علم و فناوری کرمانشاه برگزار شد.

در این کارگاه ۲ ساعته، صبا امیری، مدرس دانشگاه و کارشناس کارآفرینی، در خصوص بخش‌بندی بازار، سطوح مختلف بازار، مبانی تقسیم بازار و معیارهای ارزیابی بازارها به بحث و تبادل نظر پرداخت.

امیری در ادامه با ورود به مقوله رقبای موجود اظهار کرد: رقبای موجود قویترین نیروی تشکیل‌دهنده ساختار رقابت در یک صنعت است.

او همچنین به بحث در خصوص عوامل ساختاری تاثیرگذار بر شدت رقابت، قدرت چانه‌زنی مشتریان و قدرت چانه‌زنی تامین‌کنندگان پرداخت و گفت: قدرت چانه‌زنی تامین‌کنندگان برای اعمال خواسته‌ها و شرایطشان در هنگام تامین ورودی‌های صنعت، قدرت تامین‌کنندگان را نمایش می‌دهد. در صنعت‌هایی که تامین‌کنندگان دارای قدرت بیشتری هستند رقابت میان تولیدکنندگان برای تامین ورود‌ی‌ها بیشتر خواهد بود.

امیری همچین ضمن پرداختن به اهمیت توجه به قدرت تازه‌واردان تاکید کرد: این افراد با ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید یا ارایه محصولات با برتری بهتر شرایط رقابت در صنعت را شدید‌تر می‌کنند. در صنعت‌هایی که امکان ورود و خروج راحت‌تر باشد فضای‌ رقابت شدید‌تر خواهد بود.

او در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در خصوص قدرت جایگزین‌ها عنوان کرد: امکان عرضه محصولات جایگزین می تواند مستقیما تقاضا را در یک صنعت تعدیل کند. در صورت وجود محصولات جایگزین رقابت در یک صنعت پیچیده‌تر خواهد شد. امیری در بخش پایانی این کارگاه به تحلیل مقوله‌هایی از جمله استراتژی‌های رقابتی پورتر برای پاسخگویی به نیروهای رقابتی، استراتژی اقیانوس آبی و اقیانوس قرمز و مدیریت صحیح بازار با ابزار P۴ پرداخت.